Autonehoda v zahraničí? Takto treba postupovať!

Isn't it easy to avoid the accident?

Chystáte sa na lyžovačku do Álp? Nezabudnite si okrem lyžiarskej výbavy skontrolovať aj tú na ktorú najradšej nemyslíme – nehodovú.

Zaviate cesty, preplnené parkoviská pod lyžiarskymi vlekmi, zlá viditeľnosť. Aj najlepšiemu šoférovi sa počas zimnej dovolenky môže stať nepríjemnosť, či už vlastným, alebo cudzím zavinením. Pokiaľ sa stane dopravná nehoda v zahraničí, mnohí šoféri začnú panikáriť. Je preto vhodné sa pred cestou informovať, ako v podobných prípadoch postupovať a čo treba mať pri sebe.

„Ťukanec“ aj bez polície

Pokiaľ ste mali autonehodu v Rakúsku, podobne ako u nás je potrebné s druhou stranou spísať správu o nehode. Na tento účel môžete použiť buď európsky formulár, prípadne tlačivo z vašej poisťovne, s ktorou máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Pokiaľ pri sebe nemáte žiadne z uvedených tlačív, spíšte záznam o nehode aspoň na papier, do ktorého zaznamenajte okrem okolností nehody čo najviac údajov o sebe a o druhej strane. Predovšetkým meno, adresu trvalého pobytu, rodné číslo a poznávaciu značku vozidla.

Guten Tag, hovoríte po slovensky?

Políciu v Rakúsku na čísle 133 určite zavolajte v prípade, ak sa s druhou stranou neviete dohodnúť, kto nehodu zavinil, ak boli spôsobené škody na vozidle alebo ak došlo k zraneniu. Nezabudnite si tiež urobiť fotografie z miesta nehody fotoaparátom alebo mobilom. Či podpisujete vlastný alebo policajný zápis, vždy si ho najskôr prečítajte. Pokiaľ nehovoríte po nemecky, dopíšte k svojmu podpisu, že nerozumiete obsahu správy, prípadne napíšte vlastnú verziu v slovenčine. Pamätajte, že pokiaľ pri nehode neboli svedkovia, stane sa tento papier jediným dokladom, ktorý bude poisťovňa posudzovať. Poistkou pre každého šoféra je v každom prípade telefonát na asistenčnú službu poisťovne. Žiadna nehoda sa nezaobíde bez stresu, preto je dobré mať poruke číslo na niekoho, kto vám poskytne kvalifikovanú radu dvadsaťštyri hodín denne.

Každé zranenie je vážna vec

Žiadne zranenie pri autonehode neberte na ľahkú váhu. Aj to, čo sa javí ako neškodný škrabanec alebo hrča, môže neskôr ohroziť život. Radšej vždy volajte políciu, aby ste sa následne vyhli nepríjemnostiam. Napríklad, že ste zanedbali poskytnúť prvú pomoc, alebo ste predčasne opustili miesto nehody, aj keď v danej situácii mohlo ísť o úplne prirodzenú a logickú reakciu. Ak sa pri nehode niekto zranil, najlepšie urobíte, ak zraneného odprevadíte k lekárovi, prípadne zavoláte prvú pomoc, a to aj v prípade, ak máte pocit, že ste nehodu nezavinili Vy.

Lístok za stierač nestačí

Na preplnenom rakúskom parkovisku sa ľahko môže stať, že nezvládnete manéver a spôsobíte škodu na zaparkovanom aute. Ak nepoznáte majiteľa, ste podľa zákona povinní bezodkladne nahlásiť škodu polícii, a to aj v noci. V opačnom prípade môže byť Vaše konanie považované za útek z miesta nehody.

Upset driver After Traffic Accident

PZP nie je havarijné poistenie

Vodiči si často zamieňajú PZP s havarijným poistením. Kým z havarijného poistenia sa uhrádza škoda na vlastnom vozidle, bez ohľadu na to, kto ju spôsobil, PZP kryje len škodu spôsobenú inému. Ak ste teda účastníkom nehody, pri ktorej bolo poškodené vaše auto, a nemáte uzatvorené havarijné poistenie, prípadne druhá strana zanedbala PZP, s krytím škody môžete naraziť na ťažkosti.

Nech sa na zimnú dovolenku vyberiete kamkoľvek, pred cestou si vždy skontrolujte, či vám nechýba:

  • Zelená karta, ktorá slúži ako potvrdenie o PZP vozidla v zahraničí,
  • formulár správy o nehode,
  • reflexná vesta pre každého pasažiera,
  • výstražný trojuholník,
  • číslo na asistenčnú službu vašej poisťovne.