Beh so psom je športový zážitok

Beh je jedným zo športových fenoménov dnešnej doby. Vďaka nemu sme zdravší, šťastnejší a štíhlejší. Mnoho aktívnych psíčkarov preto uvažuje nad caniscrossom, teda behaním so psom, či už súťažne alebo rekreačne. Mali by mať však na zreteli obojstrannú bezpečnosť a vzájomnú radosť zo športového vyžitia.

 

Chodci a bežci

Pred samotným behom je ešte dôležité zvážiť, či je náš psík stavaný na intenzívnu športovú aktivitu. Typickým príkladom „nebežcov“ sú brachycefalické plemená so sploštenou tvárou, ktorých predstaviteľmi sú francúzsky buldoček, bostonský teriér, anglický buldog či shih-tzu. Keďže dýchanie je u nich obmedzené zúženými nosnými dierkami, zväčšeným podnebím a skrátenou priedušnicou, namáhavé fyzické aktivity nie sú pre ne vhodné.  Hoci sa môže zdať, že aktívne malé plemená ako je jack russel by zvládli aj intenzívny beh, na tento typ pohybu majú krátke nohy. Rovnako sú na tom aj veľké plemená ako doga či mastif. Podľa Roberta Schemmera zo Super zoo dochádza u nich pri behu k nadmernému zaťaženiu kĺbov kvôli vysokej hmotnosti. Beh dobre zvládajú stredne veľké plemená, ako sú pointeri, belgickí ovčiaci či husky. Menšie plemená určite môžu behať tiež, ak sa im prispôsobíte.

Vo všeobecnosti platí, že s náročnejším, aktívnym športom nikdy nezačíname pred 1. rokom života nášho štvornohého priateľa, kým nie je ukončený vývin jeho kostry a svalov. „Mnohí majitelia sú prekvapení, že so svojím šteniatkom by nemali absolvovať dlhšie a namáhavé prechádzky. Rovnako platí tiež obmedzenie pre staršie psíky,“ hovorí odborník. Vždy vychádzajte z aktuálnej telesnej stavby a celkového zdravotného stavu a telesných dispozícií psieho bežca. Skôr ako začneme so psom behať, navštívme veterinára, aby psa vyšetril. Odporúčame nechať psovi urobiť röntgenové vyšetrenie bedier a lakťov, aby sme sa uistili, že pes je zdravý a nič mu nebráni v tréningu.

 

Ako začať s canicrossom?

Tak ako u človeka, aj u psa začíname s fyzickou záťažou postupne. Najskôr u neho budujeme kondíciu prechádzkami, ktoré cielene predlžujeme, časom kľudne môžeme pridať beh. Dôležité je tiež zvládanie základnej poslušnosti. „Pri behu sa zo začiatku zameriavame na rovinaté terény, u plemien stavaných na beh, ako sú stavače alebo borderské kólie, môžeme voliť aj náročnejší terén. Samozrejme, dbáme na pozitívnu motiváciu formou maškŕt za odmenu,“ prízvukuje Robert Schemmer.

Pri caniscrosse je zásadné, aby pes ťahal. Pozor, nemýľme si to so svojvoľným ťahaním na vôdzke. Psa musíme naučiť, aby vedel, kedy má ťahať a kedy nie. Takže ťahanie na obojku je úplné tabu, zatiaľ čo po nasadení postroja je ťahanie povolené. „Caniscrossáci“ majú pre tento účel aj povely go (vpred), haw (vľavo), gee (vpravo) a stop. Psa najskôr navykneme na postroj a potom na dlhšiu vôdzku s amortizérom, ktorý dokáže tlmiť trhnutia. Na prechádzkach mu môžeme na vôdzku priviazať menšiu záťaž, aby si na ňu zvykol – tú neskôr môžeme zvyšovať (stále s ohľadom na aktuálnu kondíciu psa). Pozor, stále nepripíname vôdzku na opasok, ale chodíme so psom a pridávame povely na otočenie. Pes si musí zvyknúť na pocit ťahu v postroji. Až keď to zvládne, môžeme sa konečne rozbehnúť do sveta. Spočiatku bežíme len niekoľko desiatok metrov, ktoré musíme prebehnúť bez ňuchania a bez zastavenia. Postupne trať predlžujeme. Volíme rovnomerné tempo, pričom pes by mal byť vždy vpredu. Chválime ho až v správnej chvíli a nie vtedy, keď je vôdzka napnutá.

 

Výbava bežeckého dua

Základom správneho športového zážitku je správna výbava. Dobre padnúci a kvalitný postroj je pre beh nevyhnutný. Psovi by mal umožňovať voľný pohyb ramien a minimálne obmedzenie dýchania, preto Super zoo odporúča postroj Line s tvarom Y na krku, ktorý má na chrbtovej strane štandardný bod na upevnenie vôdzky, na hrudníku zase na stopovačku. Mimochodom, vôdzka by mala byť vybavená amortizérom pre plynulý ťah, ktorý šetrí pohybový aparát psa aj človeka. Pri nerovnomernom ťahu v zákrutách, nečakanom pohybe či zrýchlení tak nedochádza k prudkému trhnutiu a nepríjemnému zraneniu. Ďalšou potrebnou pomôckou je vôdzka Trixie z odolného popruhu pripnutá k pásu, aby mal bežec voľné ruky. Špeciálny upevňovací hák s otočením zabraňuje krúteniu vôdzky, prudké ťahanie psa je miernené tlmičmi a pružným pásom a navyše, obsahuje dve vrecká, napríklad  na telefón a maškrty, ale aj fľašu na vodu. Pre intenzívne športové aktivity je zase ideálny ťažný postroj Zolux, ktorý je reflexný, vodeodolný a na rozdiel od iných postrojov má rukoväť.

 

Správna výživa

Pred športovou aktivitou je potrebné psa zavodniť, pričom začíname v dostatočnom predstihu približne 3-4 hodiny pred športovým behom. „Vodu môžeme psíkovi zatraktívniť, aby mu viac chutila. Buď do nej môžeme primiešať konzervu alebo drinky, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsovej šťavy. Pred dynamickou aktivitou by pes nikdy nemal piť no najmä jesť nárazovo väčšie množstvo. Z tohto dôvodu dávame psovi žrať výlučne až po aktívnom výkone,“ vraví Robert Schemmer. Pes však vodu prijíma aj vonku počas oddychových fáz, ale v menších množstvách a najlepšie z praktickej fľaše so zabudovanou miskou. A čo strava psích športovcov? Tú je vhodné obohacovať najmä o doplnky výživy, ktoré sa postarajú o ich bezproblémový pohyb a chránia i vyživujú namáhané kĺby.

Zdroj: Tatiana K.