BEZPLATNÁ PREHLIADKA TRNAVY BUDE UŽ TÚTO SOBOTU

Bazilika sv. Mikuláša v Trnave

Pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu sa  môžete v sobotu 19. februára zúčastniť na bezplatnej prehliadke Trnavy – mesta kostolov. Dozviete sa napríklad príbeh o plačúcom obraze a uvidíte aj najvyšší drevený oltár na Slovensku.

 

Prehliadka mesta Trnavy bude komentovaná profesionálnymi sprievodcami a tematicky venovaná sakrálnej architektúre a najvýznamnejším kostolom v centre mesta.

Tento rok sme pripravili bezplatnú komentovanú prehliadku mesta v dvoch skupinách, na ktorú je potrebné sa vopred registrovať. Jej začiatok bude v sobotu 19. februára o 10:30 hod. pred Mestskou vežou. Témou bude sakrálna Trnava a trvanie prehliadky bude približne jeden a pol hodiny,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism a dodáva, že „počas nej navštívite najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v Malom Ríme. So sprievodcami sa tak  pozriete napríklad do Baziliky sv. Mikuláša aj Katedrály sv. Jána Krstiteľa.“

Bazilika sv. Mikuláša stojí na pôvodnom mieste najstaršieho románskeho kostola v Trnave, ktorý bol postavený na trhovisku a križovatke starých obchodných ciest smerujúcich z Čiech na Balkán. Z tohto dôvodu bol zasvätený sv. Mikulášovi, patrónovi obchodníkov. V Bazilike sa nachádza známy obraz Panny Márie, ktorý Trnavčanom daroval František Forgáč ako kópiu obrazu z Ríma a v roku 1663 sa na ňom objavili krvavé slzy. Bazilika sa tak stala pútnickým miestom, ktoré každoročne navštívi množstvo veriacich.

Ďalší z trnavských kostolov, ktorý počas prehliadky navštívite, je Katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá bola postavená v polovici 17. storočia ako prvý barokový kostol na území Slovenska,“ vysvetľuje Slavomír Dzvoník, turistický sprievodca mesta Trnavy a dodáva, že v jeho vnútri sa ukrýva impozantný celodrevený oltár, ktorý je so svojou výškou 20,3 metra najvyšším na Slovensku.“ Pápež Ján Pavol II. povýšil v roku 1978 chrám sv. Jána Krstiteľa na katedrálu a v roku 2003 ho sám aj navštívil.

Keďže 21. február je Svetovým dňom sprievodcov cestovného ruchu a viacero slovenských miest v rámci neho každoročne organizuje prehliadky svojich historických pamiatok. Minulý ročník sa niesol v znamení virtuálnych podujatí, ktoré prebiehali online prostredníctvom internetu. Tento rok sa návštevníci môžu zúčastniť na prehliadkach osobne tak, ako tomu bolo pred pandémiou. Samozrejme, zatiaľ za podmienky dodržiavania všetkých protipandemických opatrení, to znamená najmä používať respirátor v interiéroch aj v exteriéroch,“ dodáva A. Prostinák.

Miesto na bezplatnej prehliadke v sobotu 19. februára si organizátor odporúča vopred rezervovať. Prihlásiť sa môžete na tel. č.: 033 32 36 440, e-mailom na info@trnavatourism.sk alebo osobne v turistickom informačnom centre, ktoré sídli v Mestskej veži na Trojičnom námestí. Limit pre jednu skupinu bude 20 osôb.
Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk

Zdroj: Trnava Tourism, oblastná organizácia cestovného ruchu
Zdroj foto: Región Trnava, Trnavská univerzita