Kuriózne fakty pre fanúšikov mechanických hodiniek

Túžite sa prepracovať na skutočného znalca hodiniek, ktorý dokáže zabodovať v rozhovore s ostatnými? Aj keď sa už v mechanických hodinkách dobre vyznáte, my vám ponúkneme ešte zopár kurióznych faktov.

Vedeli ste napríklad, že…

  • … zotrvačník rýchlo tikajúcich hodiniek urobí za rok viac 315 miliónov kmitov? Na porovnanie – keby sa otočili pneumatiky automobilu 315 miliónov krát, prešlo by zhruba 650 000 kilometrov. Potom by ste ale nielen pneumatiky, ale pravdepodobne aj celé auto mohli odviezť na šrotovisko. Mechanické hodinky však tikajú veselo ďalej ešte po celé roky!
  • … množstvo vynaloženej práce na výrobu strojčeka, ktorý má spĺňať kritériá Ženevskej pečate, je vyššie zhruba o 40 percent? Pritom si vyžaduje väčšinou také precízne spracovanie, aké sa dá dosiahnuť iba ručnou prácou.

 

  • … že hodinky môžete používať aj ako kompas? Ak chcete vedieť, kde leží juh, sledujte svoje hodinky a postavte sa tak, aby hodinová ručička ukazovala smerom k slnku, pričom uhol medzi ňou a označením 12 hodín virtuálne rozdeľte na polovicu. Tento smer potom bude ukazovať na juh (pokiaľ sa nachádzate na severnej pologuli). Počas letného času by ste mali ešte odpočítať jednu hodinu.