ČAKÁ NÁS ĎALŠIE ZDRAŽOVANIE. RODINY SI PRIPLATIA ZA STRAVU, POHONNÉ HMOTY ČI ENERGIE MESAČNE AJ 150 EUR

Medziročná miera inflácie vo februári vzrástla na 9 %, pričom najviac ju potiahli rastúce ceny potravín, energií a pohonných hmôt. Podľa Lukáša Nemerguta, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, domácnostiam s predpokladaným mesačným príjmom 1 600 eur a pri bežných výdavkoch na úrovni 1 300 eur vzrastú náklady na spotrebu rádovo o 100 až 150 eur. „Pre mnohých môže byť táto suma kritická. Dôsledné plánovanie financií a obmedzenie bežnej spotreby je naozaj nevyhnutné,“ upozorňuje.

 

Rekordná inflácia trápi rodiny už od konca minulého roka, keď z približne piatich percent vzrástla na aktuálnu mieru 9 % a ešte viac oslabila kúpnu silu peňazí. „Mnohí si tieto čísla neuvedomia, až kým nespozorujú rozdiel napríklad aj pri bežnom nákupe. Ak si včera kúpili potraviny za 20 eur, pričom nákupný košík pozostával z desiatich potravín, o dva mesiace ich podobný nákup môže vyjsť už 25 a možno aj 30 eur. Prípadne si za tých istých 20 eur nakúpia iba sedem alebo osem tých istých potravín,“ vysvetľuje Lukáš Nemergut.

Február pohol cenami naprieč celým spotrebným košom a zvyšovanie sa prejavilo pri mnohých službách a tovaroch. Medziročne hýbali cenami najdôležitejšie položky spotrebného koša slovenských domácností, ktoré im spravidla ukroja aj najväčšiu časť mesačného rozpočtu. Oblasť potravín zaznamenala vo februári medziročný nárast o 9,8 %, bývanie a energie o 13,2 % a doprava o 22 %.

„Prudké zdražovanie pocítia rodiny pri nezmenených návykoch približne sumou 100 až 150 eur. Za stravu zaplatia viac v rozmedzí 50 – 70 eur, za dopravu a pohonné hmoty o 20 až 30 eur a ostatné mesačné výdavky vzrastú v priemere o 10 až 20 eur,“ uvádza odborník.

Nárast cien predstavuje pre rodiny väčšiu finančnú, ale aj psychickú záťaž, keďže sa dostávajú do finančného stresu a sú náchylnejšie siahať po úveroch či pôžičkách. Podľa odborníka sú však obrovským rizikom tzv. panické nákupy spôsobené obavou z ďalšieho zdražovania. Domácnosti sa pri nich zásobia prehnaným množstvom tovaru a často dochádza k plytvaniu potravinami i zbytočným dodatočným nákladom. Účinným riešením je sledovanie výdavkov, vyhodnocovanie a plánovanie len nevyhnutných nákupov a ich výšky. Nákup menej dôležitých vecí je potrebné odložiť na pokojnejšie obdobie,“ radí Lukáš Nemergut

 

TAKTO ZVLÁDNETE ZDRAŽOVANIE A VYŠŠÍ NÁPOR NA PEŇAŽENKY

  1. Skontrolujte si všetky príjmy aj reálne mesačné výdavky v domácnosti

Spíšte si všetky výdavky, len tak si urobíte najlepší obraz, na čo vám odchádza najviac peňazí. Zároveň jasnejšie uvidíte, kde sa viete uskromniť.

  1. Pozrite sa, kde dokážete usporiť na bežnej spotrebe

  • Zbytočné oblečenie: Pri plánovaní úspory je potrebné nakupovať len nevyhnutné potreby. Ak potrebujete doplniť šatník pre deti, skúste pozrieť bazárové e-shopy. Za zlomok ceny kúpite plne funkčné a takmer nenosené veci. Rovnako môžete na nenosenom oblečení zarobiť. Ak máte doma zachovalé nenosené oblečenie alebo veci po deťoch, z ktorých rýchlo vyrástli, ponúknite ho za výhodné ceny v bazárových e-shopoch.
  • Pri nákupných položkách nad 5 % rodinného príjmu: porovnávajte ceny na internete. Rozdiely v cenách môžu byť aj v desiatkach eur. Každú úsporu treba hneď previesť na rezervný účet.
  • Pri platbe kartou využite možnosť zaokrúhlenia sumy nahor: Túto službu k platobnej karte ponúka už väčšina bánk. Sporíte tak bez toho, že by ste si významne obmedzili životný štandard.
  • Obmedzte zlozvyky: Ceny rástli aj pri tabakových výrobkoch, fajčiari si tak za krabičku cigariet priplatili okolo 20 až 30 centov. Mesačne na svoj zlozvyk míňajú okolo 100 eur, ročne je to 1 200 eur, čo je obrovská suma.
  • Náklady na stravu: Platí, že domáca strava je nielen zdravšia, ale aj podstatne lacnejšia ako obedové „menučká“ vo firemnej kantíne.
  • Pohonné hmoty: Premyslite si, kedy auto naozaj potrebujete a či ho nevyužívate aj na zbytočne krátke vzdialenosti.
  • Poplatky mobilného operátora: Skontrolujte si, za aké služby mobilného operátora platíte v mesačnom paušále a či v ňom máte zahrnuté aj služby, ktoré vôbec nevyužívate. V prípade seniorov môže ísť napríklad o zbytočne vysoký objem predplatených dát. Rovnako si zvážte, či nie je čas na zrušenie pevnej linky v prípade, že už máte mobilný telefón.
  • Úspora na energiách: Pokúste sa eliminovať tzv. fantómovú energiu v domácnosti. Odpojte zo zásuvky tie spotrebiče, ktoré aktuálne nepoužívate (TV a jej súčasti, routery, počítač, notebook, tlačiareň, mikrovlnku, nabíjačky telefónov a iné), keďže ročne dokážu spotrebovať značné množstvo energie a rodina zbytočne minie desiatky eur za energiu, ktorú vôbec nevyužila. Peniaze utekajú aj pri úniku tepla v byte. Skontrolujte si, či nemáte zapnuté kúrenie a súčasne aj otvorené okná na vetračky, ktoré ste zabudli zatvoriť.

Stanovte si mesačný rozpočet a držte sa ho
Skúste si dopredu stanoviť a vyčleniť z rodinných financií sumu, ktorú si môžete dovoliť mesačne minúť, a neprekročte ju. 

Naučte sa ovládať emócie pri nakupovaní
Platí to ako pri akciách a zľavách v obchodoch s oblečením, tak aj pri nakupovaní potravín do zásoby. Kupujte naozaj len to, čo potrebujete.

Porovnávajte ceny
Dnes si už vďaka internetu viete veľmi ľahko porovnať, kde sú aké ceny a či svoj darček zbytočne nepreplatíte. Nenechajte sa nalákať ani na rôzne vianočné zľavy a skvelé kúpy. Držte sa svojho vianočného zoznamu.

Vyhýbajte sa úverom. Keď už si požičiavate, rátajte, či si to môžete dovoliť
Nezadlžujte sa, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Ak sa však nedá inak, vopred si stanovte, koľko budete schopní za úver alebo pôžičku mesačne splácať. Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte. Ak sa zadlžujete, robte to len kvôli nákupu vecí, ktoré skutočne potrebujete a ktoré budete využívať dlhodobo.