Chýba vám energia? Stavte na týchto 5 životabudičov!

Keď vám začnú klipkať oči a potrebujete rýchlo „nakopnúť“, spravidla siahnete po káve alebo niečom sladkom. Existujú však oveľa účinnejšie životabudiče s rýchlym nástupom a dlhým efektom.

Dni sa ešte stále začínajú tmou a návraty domov za svetla sú stále v nedohľadne. Za celodenne sivou oblohou slnko len tušíme a ak sa cez oblaky a hmlu prederie nejaký ten lúč, je to len na chvíľu. Niet divu, že v januári začíname byť vyčerpaní, bez nálady. Vtedy je dobrá každá rada, ako dobiť baterky.

Jedlo
Najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom dodania energie je jedlo. Neznamená to ale, že ho máte jesť veľa! Pravidelnosť a vyvážený pomer bielkovín a sacharidov, rozdelený na päť porcií od rána do večera zabezpečia kontinuálne dopĺňanie energie počas celého dňa. Do jedálnička zaraďte strukoviny, ovsené vločky, čerstvé ovocie a zeleninu, a pridávajte škoricu, zázvor, klinček, čierne korenie, koriander.

Tip: Banány sú zdrojom energie aj dobrej nálady. Obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v tele mení na hormón šťastia serotonín.  Únavu zaženie aj

Voda
Na únave sa veľkou mierou podieľa aj voda. Na smäd nečakajte, pite vodu priebežne po celý deň. Pre zábudlivých už existujú aplikácie, ktoré vám pripomenú, že je čas na ďalší pohár vody. Našťastie na Slovensku máme ešte stále kvalitnú vodu, preto ju netreba kupovať v plastových fľašiach, ale stačí otočiť kohútik. A ak sa bubliniek nedokážete vzdať, je tu SodaStream, s ktorými si spravíte vodu sýtenú presne podľa vašich preferencií. Jedna fľaša SodaStreamu vydrží až 3 roky, čo je v prepočte ušetrenie až 2500 PET fliaš balených sýtených nápojov. Vypočítajte si, koľko ušetríte finančne!

Tip: Set SodaStream Energy Hero obsahuje zvýhodnené balenie fľaše My Only Bottle spolu s 500 ml sirupu s príchuťou energetického nápoja. Rýchly povzbudzovač obsahuje kofeín, vitamíny B3, B6 a B2, ktoré podporujú okrem iného aj prenos kyslíka v tele a spracovanie bielkovín a sacharidov. Jedno balenie sirupu vám vystačí až na 24 takýchto fliaš nápoja.

 

Pohyb
Bolo by fajn môcť si pospať zakaždým, keď pocítime potrebu dať si aspoň malého „šlofíka“, no skúste to vysvetliť šéfovi alebo malému dieťaťu! Rovnaký efekt za kratší čas dosiahnete krátkou prechádzkou na čerstvom vzduchu. Za 10 minút svižnej chôdze sa rozprúdi krv a okysličí mozog, takže po návrate dnu budete svieži ako rybička.

Tip: Ak vám začali klipkať oči, ale vyjsť von sa nedá, driemoty zaženú jednoduché cviky hoci aj pri počítači. Krúžením precvičte najprv oči, potom hlavu, krk, postupne zápästia, lakte a celé ramená. Pod stolom vystrite nohy a krúživým pohybom precvičte členky aj kolená. Vystrite sa, párkrát sa zhlboka nadýchnite a únava je zažehnaná.

Vôňa
Vôňa citrusov a mentolu preukázateľne podporuje výkonnosť a tiež dobrú náladu. Nakvapkajte si do dlaní pár kvapiek esenciálneho oleja z citrusových plodov alebo mäty a pomaly vdychujte. Alebo použite difuzér, ktorý prevonia celú miestnosť.

Tip: Nemáte poruke esenciálny olej? Ošúpte mandarínku, citrón, pomaranč či grep a užívajte si vôňu, ktorú okolo seba ovocie rozšíri.

Žuvačka
Žuvačka vás vzpruží lepšie ako káva, môžete ju mať vždy poruke a najmä za volantom je to spolu s počúvaním hudby najlepší spôsob, ako udržať bdelosť a pozornosť. Počas žuvania sa do činnosti zapájajú žuvacie svaly, ktoré pracujú aj pri agresivite a tá sa s únavou nezhoduje. Obyčajný žuvaním žuvačky sa mozog prekrví a únava opadne.

Tip: Namiesto sladkých žuvačiek siahnite po mentolových. Sú šetrnejšie k zubom a mentol je expresným povzbudzovačom.

 

Zdroj: Katarína D.
Foto:  pixabay.com,  Soda Stream;