Dokážete rozlúštiť dress kódy na pozvánke?

Máte pochybnosti pri čítaní posledného malého riadku na pozvánke na spoločenskú akciu s názvom: Dress code? Len pre chlapov.sk vám pomôže vybrať si to správne oblečenie pre každú príležitosť!

 

  1. COME AS YOU ARE

V preklade to znamená, že môžete prísť v tom, čo má práve na sebe oblečené. To ale neznamená, že máte prísť v joggingových teplákoch, alebo šuštiakovej kombinéze – na mysli má pozývateľ čosi od voľnočasového oblečenia až po Business Casual. A plážové šľapky si prosím zoberte len na beach party.

 

  1. SMART CASUAL

Tento dress kód sa často zamieňa s Business Casual (pozri nižšie). V podstate ide o o čosi kvalitnejšie voľnočasové oblečenie s košeľou, eventuálne so športovým sakom, tzv. blazerom. Povolená aj polokošeľa so sakom, texasky by mali byť vyslovene kvalitné. V niektorých krajinách sú povolené aj rifle s košeľou bez saka. Pri dôležitých pozvánkach odporúčame radšej sa detailnejšie poinformovať.

 

  1. BUSINESS CASUAL 

Používa sa na akcie po práci v kancelárii: na mysli má pozývateľ oblek s košeľou bez kravaty. Váš vzhľad povýši štýlová vreckovka zasunutá vo vrecku saka.

 

  1.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          COCKTAIL 

Keď sa pán generálny riaditeľ objaví na svojej vlastnej akcii bez kravaty, tak sa len snaží priblížiť svojim „poddaným“. To však neznamená, že bez kravaty smú prísť aj všetci ostatní. S tmavým oblekom a kravatou síce nič nepokazíte, ale o čosi viac štýlu je v každom prípade bonusom. Skúste napríklad košeľu so vzorom, potlačené tričko, alebo extravagantné topánky. Výhoda takýchto náročnejších fashion pieces: sú ideálnym small talk štartérom.

 

  1. BLACK TIE 

Čierny, alebo modrý smoking s motýlikom sú nevyhnutnosťou. Na oslavách pod holým nebom sa smie nosiť aj Dinner Jacket. Tento dress kód sa nesmie v žiadnom prípade ignorovať, pokiaľ nechcete svojho hostiteľa uraziť. Ak sa jedná skôr o štýlové gala, než o premiéru v opere, smiete si dovoliť aj čosi mierne extravagantné.

 

  1. WHITE TIE 

Toto jednoznačne znamená frak – vyžaduje sa však už vlastne iba na štátnických banketoch, alebo na novoročnom opernom bále vo Viedni.

 

  1. FANTASY MOTTO

Ak sa na pozvánke objaví nápis ako „Hippie Deluxe“ alebo „Disco Inferno“ očakáva váš hostiteľ kreativitu a že riadne popustíte uzdu svojej fantázii. Nesklamte ho prosím!