Jazdec tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN Valtteri Bottas na pozvanie spoločnosti ORLEN Benzina navštívil Slovensko

Sieť čerpacích staníc ORLEN Benzina pozvala na Slovensko fínskeho závodného jazdca Valtteriho Bottasa, ktorý od tohtoročnej sezóny Formule 1 háji farby tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN. Valtteri Bottas vstúpil do prestížnej Formule 1 v roku 2013. Počas svojej veľmi úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne motoristického športu nazbieral už 10 víťazstiev vo Veľkých cenách a na svoje konto si pripísal celkom 67 umiestnení na stupňoch víťazov.

 

Nadnárodná skupina ORLEN je najväčšou energetickou firmou v strednej a východnej Európe a v piatich štátoch prevádzkuje bezmála tri tisícky čerpacích staníc. Od roku 2019 ponúka vysoko kvalitné pohonné hmoty Efecta a Verva na bezmála päťdesiatke čerpacích staníc ORLEN Benzina taktiež zákazníkom na Slovensku. Chceme pokračovať v expanzii a stať sa druhým najväčším hráčom na tunajšom trhu,“ hovorí Jan Suchocki, riaditeľ siete čerpacích staníc ORLEN Benzina na Slovensku, a dodáva: „Sme medzinárodný hráč, a preto podporujeme šport nielen na lokálnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Séria Formula 1 je absolútnym športovým a spoločenským fenoménom. Máme obrovskú radosť, že vďaka tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN sme mohli na Slovensko pozvať špičkového pretekára a skvelého človeka Valtteriho Bottasa.“

Valtteri Viktor Bottas sa narodil 28. augusta 1989 v obci Nastola, ktorá je dnes súčasťou mesta Lahti na juhu Fínska. Svet motoristického športu zaujal Bottasa už v šiestich rokoch, keď ako malý chlapec navštívil motokárovú akciu inzerovanú v miestnom supermarkete. Mladý Valtteri úspešne pretekal  s motokárami v rokoch 1994 až 2006. Potom „presedlal“ na Formule Renault a po ďalších dvoch vydarených sezónach už zbieral vavríny vo Formule 3.

Vysnívaný vstup mimoriadne talentovaného fínskeho jazdca do kráľovskej disciplíny okruhových pretekov prišiel v roku 2013, kedy Bottas debutoval vo Formule 1 ako regulárny jazdec. Odvtedy absolvoval rovných 200 Veľkých cien, v ktorých nazbieral 10 víťazstiev, 67 umiestnení medzi najlepšími tromi jazdcami a 1 787 bodov. Vrodenú rýchlosť fínskeho jazdca dokladá aj 728 kôl, v ktorých išiel na čele štartového poľa a tiež fakt, že sa v roku 2016 stal držiteľom rýchlostného rekordu v F1 počas závodného víkendu: 378 km/h (VC v Baku). V kvalifikáciách vybojoval Bottas 20-krát prvé miesto na štarte a 19-krát zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov. Valtteri Bottas je od roku 2022 súčasťou tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN. Na svojom monoposte Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 má štartové číslo 77. Bottas čas od času poteší svojich fanúšikov aj príležitostnými štartami v automobilových súťažiach.

Môj prvý rok s tímom bol naozaj dobrý, so silným začiatkom a trochu náročnejšou druhou časťou sezóny, ale celkovo nad očakávania. Som rád, že som začal túto cestu s tímom Alfa Romeo F1 Team ORLEN a na rok 2023 mám veľké očakávania. Duch v tíme je vynikajúci, môžeme byť hrdí na našu prácu a to nám pomôže pokračovať v našom postupe v budúcom roku. V roku 2023 sa máme na čo tešiť a ja sa nemôžem dočkať, až opäť začneme. Som rád, že dnes môžem navštíviť krásne Slovensko s naším partnerom ORLEN a stretnúť sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny,“ povedal Valtteri Bottas, jazdec tímu ORLEN Alfa Romeo F1.

V tíme Alfa Romeo F1 Team ORLEN si veľmi cenia nielen Bottasove vodičské schopnosti cibrené     v priebehu mnohých rokov k dokonalosti v každodennej premávke na fínskych cestách pokrytých šotolinou, snehom a ľadom, ale aj jeho zdržanlivosti, pracovitosti a pokoja.

Alfa Romeo F1 Team ORLEN je závodný tím Formule 1 riadený spoločnosťou Sauber Motorsport AG. Po svojom vlastnom debute vo Formule 1 v roku 1993 sa Sauber Motorsport AG etabloval ako jeden z mála tradičných a súkromných tímov v tomto športe. V roku 2018 spoločnosť oslávila 30 rokov súťaženia vo Formule 1 a začala dlhodobé partnerstvo s Alfa Romeo. Do šampionátu 2022 vstúpila pod názvom Alfa Romeo F1 Team ORLEN, pričom skupina ORLEN vystupovala ako jeden z hlavných sponzorov tímu. Zostavu na rok 2022 tvorí Fín Valtteri Bottas, prvý čínsky jazdec vo Formule 1, Zhou Guanyu, a Robert Kubica, prvý a jediný poľský závodný jazdec v histórii tohto športu. Práve Kubicovo náhradné vozidlo bolo možné vidieť na čerpacích staniciach ORLEN Benzina v Českej republike a aktuálne je na Slovensku. Po Bratislave je vozidlo vidieť na čerpacej stanici ORLEN Benzina v Šamoríne a od 30. novembra do 7. decembra bude monopost vystavený na čerpacej stanici ORLEN Benzina, Prešovská 2949/14, Ľubotice.

Zdroj: Michal K.