Najdôležitejšie zručnosti na pracovný pohovor, vďaka ktorým sa ľahšie zamestnáte

Zdroj obrázka: wutzkohphoto/Shutterstock.com

Dostali ste sa na úrad práce, prípadne premýšľate o zmene aktuálneho zamestnania? V tom prípade na vás čaká proces niekoľkých pohovorov, na ktorých musíte svojho potenciálneho zamestnávateľa niečím zaujať. Ktoré vlastnosti a zručnosti sú však natoľko zaujímavé a dôležité, aby ste vďaka ním získali náskok pred konkurenciou?

 

Pokračujte v čítaní a zistíte, čo vám pomôže na pohovore zaujať.

Dobré rečnícke schopnosti

Asi ste si to možno v tom strese nikdy neuvedomili, no v skutočnosti je pohovor v mnohom ako herecký konkurz. Pred pohovorom by ste preto mali myslieť na svoje rečnícke schopnosti a pracovať na nich. Vieme, že je to pre mnohých introvertov náročné, treba sa ale snažiť.

Proces pohovoru môže byť a často aj je napätou situáciou, a preto veľa ľudí hovorí rýchlo, mrmle alebo hovorí príliš potichu. Takto však okolie skôr odradíte. Zhlboka sa teda nadýchnite a precvičte si vedomé rozprávanie. Hovorte pomaly, zachovajte pokoj a pamätajte, že váš možno budúci zamestnávateľ by mal bez problémov počuť každé slovo, ktoré poviete. Ak budete hovoriť pomaly a sebavedomo, vaše slová budú lepšie absorbované a vaše sebavedomie bude obdivované.

Ak počas pohovoru preukážete tieto komunikačné a počúvacie schopnosti, budete môcť oveľa jednoduchšie odpovedať na otázky týkajúce sa mäkkých zručností, alebo ich dokonca obísť.

Rovnako dôležitý je aj očný kontakt. Spája vás s vašimi anketármi a tiež vytvára dôveru. Ak vás príliš veľa očného kontaktu ale znervózňuje, skúste sa pozrieť na obočie alebo bradu osoby oproti vám. Stále to bude vyzerať, že sa im pozeráte do očí.

Vyššie vzdelanie v každom veku

Asi najväčšou výhodou na pracovnom pohovore je vzdelanie, ktoré sa najviac cení s adekvátne zvolenou voľnou pracovnou pozíciou. Ani pri práci, kde sú požiadavky na vzdelanie minimálne však nepodceňujte svoje schopnosti. To, že ste dokázali na základe odborného vypracovania diplomovej práce zvládnuť a dokončiť vysokoškolské štúdium dokazuje, že ste svedomitý človek, ktorý vie zvládať náročnejšie veci a všetko úspešne dokončiť.

Znalosť cudzieho jazyka

Čoraz viac profesií na pracovných portáloch je zverejňovaných iba v anglickom jazyku. Rovnako sa nájde aj množstvo pohovorov, ktoré sú vedené čisto v angličtine. Pokiaľ ste ale nevenovali tejto schopnosti na škole potrebný čas, vaše šance na úspech budú menšie.

Ak máte záujem na sebe v tomto smere zapracovať. V každom veku je možné využiť na doplnenie chýbajúcich vedomostí dobrý jazykový pobyt a využiť nové a kvalitné cudzojazyčné vedomosti nielen v práci, ale aj pri cestovaní a zoznamovaní sa s novými kultúrami.

Zdroj: Ľuboš J.