Zelené inovácie v UNIQ Staromestská znižujú náklady a spríjemňujú prácu nájomníkom už takmer rok

UNIQ STAROMESTSKA 2

Viac slnečného svetla, nižšie prevádzkové náklady, menšia spotreba vody, sprchy pre cyklistov a priestory na relaxáciu najviac oceňujú nájomníci novej luxusnej administratívnej budovy UNIQ Staromestská v Bratislave. Nájomníci budovy totiž už takmer rok využívajú výhody práce v budove so  zeleným certifikátom LEED na úrovni Gold. Prestížny certifikát budova developera CRESCO GROUP získala v októbri minulého roka.

Všetky vymoženosti zelených technológií, či už príjemné pracovné prostredie alebo nižšie náklady, už takmer rok využíva približne 600 ľudí, ktorí pracujú v budove v centre Bratislavy UNIQ Staromestská. „Práve príjemné pracovné prostredie je jedným z kľúčových faktorov, ktoré firmám pomáhajú udržať si kvalitných pracovníkov a ovplyvňujú výkonnosť a dlhodobú lojalitu zamestnancov. Zelený certifikát LEED potvrdzuje, že UNIQ Staromestská je zárukou kvalitného pracovného prostredia a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu,“ uviedol Dušan Tarčák, manažér projektu UNIQ Staromestská office z CRESCO GROUP   v diskusii Green Business Breakfast.

Business raňajky v UNIQ na tému Inovácie v praxi organizovala Slovenská rada pre zelené budovy v spolupráci so spoločnosťami CRESCO GROUP a Siemens. Podujatia s témou udržateľného rozvoja a výstavby sa konajú pravidelne každý rok koncom septembra v rámci celosvetového Týždňa zelených budov. Počas dopoludnia sa účastníci dozvedeli detaily  výstavby UNIQ Staromestská, budovu ocenenú aj v rámci Stavby roka, či detaily certifikácie LEED a technické vymoženosti inteligentných systémov pre nízkoenergetický manažment budov.

 Aké vlastnosti UNIQ Staromestská prispievajú ku komfortu užívateľov:

  • centrálna poloha s dobrou občianskou dostupnosťou,
  • nabíjacie stanice pre elektromobily,
  • bicyklové stojiská so šatňami a sprchami,
  • pochôdzna zelená strecha bez potreby pravidelnej údržby,
  • technológie na úsporu vody a elektrickej energie,
  • komfort vďaka inteligentnému systému merania a riadenia prevádzky budovy a vnútorného prostredia v kanceláriách. 

TERASA UNIQ STAROMESTSKÁ

Pre fanúšikov zdravého životného štýlu, ktorí cestujú do práce na bicykli, sú v budove UNIQ Staromestská vybudované špeciálne šatne so sprchami v podzemnej garáži. Ekologickí vodiči si zase môžu svoje elektromobily pohodlne nabiť na prioritných miestach priamo v podzemnej garáži.

Tepelný komfort budovy aj využitie denného svetla boli preverené modernými počítačovými simuláciami už počas návrhu projektu. Rovnako aj kvalita fasády bola preverená termovíznou štúdiou na kontrolu kvality realizácie.

Na pauzu v práci alebo netradičné miesto stretnutia s klientmi je pre nájomníkov k dispozícii priestor na pochôdznej zelenej streche. Extenzívna zeleň, ktorá nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, zabraňuje efektu tepelného ostrova na okolie a zároveň znižuje aj náklady na chladenie. Strecha s trávnatým povrchom poskytuje návštevníkom nádherné výhľady na panorámu bratislavského centra s dominantou Starého Mesta – Bratislavským hradom.

Stavba pri splnení podmienok certifikácie LEED môže byť v rámci prevádzkových nákladov úspornejšia aj o 16 % na energetických systémoch, ako je vykurovanie, chladenie, vetranie, osvetlenie oproti referenčnej budove.

Novostavba UNIQ Staromestská s tromi podzemnými a siedmimi nadzemnými podlažiami ponúka náročným klientom 7 565 m2 kancelárskych priestorov a 917 m2 plochy pre maloobchodné prevádzky a sklady. K vysokému hodnoteniu budovy v kategórii LEED významne prispeli aj autori projektu z ateliéru Bogle Architects a tím profesionálov na strane developera, spoločnosti CRESCO GROUP, vďaka ktorým vyrástol na ploche bývalého parkoviska moderný butikový projekt, ktorý vyplnil exponované nárožie Veternej a Staromestskej ulice.

Zdroj: Katarína S.