Láska nie je len výsadou ľudí, ale zohráva kľúčovú úlohu aj vo svete zvierat. Mnohé druhy sú prirodzene spoločenské a cítia sa lepšie, keď majú vedľa seba partnera. Na Valentína preto v Super zoo upozorňujeme na dôležitosť chovu niektorých zvierat v pároch, aby im nič nechýbalo k šťastnému a zdravému životu.
Vtáčiky sa vedia ľúbiť
Papagáje sú známe svojou inteligenciou a schopnosťou napodobňovať reč. „Chovatelia sa občas obávajú, že keď si vezmú dvoch papagájov, tak nebudú mať tak silné puto s človekom, alebo sa nenaučia dobre rozprávať. Našťastie, máme pre nich lákadlá v podobe potravy, cez ktorú si s nimi dokážeme vytvoriť intenzívny vzťah, podstatné je im venovať dostatok času a pozornosti. Papagáje sú jednoznačne šťastnejšie so svojím druhom, a o to nám ako milovníkom zvieratiek ide,“ hovorí Robert Schemmer zo Super zoo. Dokonalým príkladom sú agapornisy. Keď si nájdu partnera, zostávajú spolu na celý život, starajú sa o seba a ich puto je rovnako silné ako u ľudí. Niektoré andulky, korely či zebričky si tiež vedia nájsť lásku v klietke reťazca s chovateľskými potrebami, k akým patrí Super zoo. Občas sa preto môžete stretnúť s nápisom „predajné len spolu“.
Kanáriky spievajú radšej duet, nie sólo
V minulosti boli kanáriky často chované osamote, aby sa podporilo ich spevácke nadanie. Dnes už vieme, že takýto chov nie je ideálny. Vtáky sa totiž cítia najlepšie vo dvojici alebo v menšom kŕdli. Platí to nielen pre kanáriky, ale aj pre pestúnky, zebričky či iné druhy spevavých vtákov. Spoločnosť im prospieva, vzájomne sa starajú jeden o druhého a ich spev je o to radostnejší. „Človek sa však musí zmieriť s tým, že bude skôr ich pozorovateľom, čo mu taktiež prinesie mnoho potešenia. Vtáčiky sa navzájom čistia, kŕmia, čulo spolu komunikujú, čo je mimoriadne relaxačné,“ hodnotí Robert Schemmer.
Osamelosť škodí aj hlodavcom
Hlodavce ako morčatá či potkany sú extrémne sociálne tvory. Vo Švajčiarsku dokonca platí zákon, ktorý zakazuje chovať morča samostatne. Osamelé morča alebo potkan môže trpieť stresom, smútkom a v niektorých prípadoch sa môže stať agresívnym. Preto je vždy lepšie zadovážiť si dve zvieratká rovnakého druhu, veku a pohlavia, ideálne samičky, aby si mohli navzájom robiť spoločnosť. „Aj keď morčiatka či potkany chováme vo dvojici, dokážu priľnúť k majiteľovi, ktorý s nimi zažije veľa zábavy,“ prízvukuje Robert Schemmer zo Super zoo.
Samota spôsobuje problémy
Ak je spoločenské zvieratko držané osamote, môžu sa u neho objaviť rôzne problémy v správaní. Papagáje si napríklad môžu začať vytrhávať perie, potkany môžu byť agresívne a hlodavce môžu upadnúť do letargie. Takéto správanie je často signálom, že zvieratko trpí nedostatkom sociálneho kontaktu. „Rovnako ako ľudia, aj zvieratá potrebujú spoločnosť a lásku. Ak uvažujete o novom domácom miláčikovi, zvážte, či mu nebude lepšie vo dvojici. Správna starostlivosť zahŕňa nielen vhodné podmienky na život, ale aj možnosť vytvárať vzťahy s vlastným druhom,“ dodáva Robert Schemmer. Na Valentína si preto pripomeňme, že láska má mnoho podôb – a tá zvieracia je rovnako krásna a dôležitá.
Zdroj: Tatiana K.