Nový rekord: smaragdový prsteň rodiny Rockefellerovcov v dražbe prelomil doterajšiu najvyššiu sumu

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, ktorý je známy ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát.

 

Podľa aukčnej spoločnosti Christie’s, ktorá ho dražila v New Yorku, sa tento drahý kameň predal za 5,5 miliónov dolárov. Aby prekonal doterajší rekord 280 000 dolárov za karát, vydražená cena musela presiahnuť sumu päť miliónov dolárov.

Veľký a zároveň dokonale čistý smaragd je úplnou raritou. Rockefellerov smaragd je výnimočný vďaka kombinácii dokonalého výbrusu, sýto zelenej farby, veľkosti a čistoty. Podľa geomológov pochádza z náleziska v Kolumbii, ktoré dodáva na svetové trhy tie najhodnotnejšie smaragdy. Veľkých a čistých smaragdov je skutočne veľmi málo, aj preto má Rockefellerov smaragd tak vysokú hodnotu.

 

Vzácny smaragd kúpil v roku 1930 John D. Rockefeller Junior ako súčasť brošne pre svoju manželku. Po jej smrti boli kamene z brošne rozdelené medzi ich deti. A 18-karátový smaragd dostal David Rockefeller, ktorý ho nechal zasadiť do platinového prsteňa, osadeného menšími diamantmi.
Historicky najdrahším vydraženým smaragdovým šperkom je brošňa Elizabeth Taylorovej s 23-karátovým smaragdom, ktorá bola predaná koncom roka 2011 za rekordných 6,6 milióna dolárov. Brošňa doteraz držala rekord v cene za jeden karát.