Obľúbené nápoje, ktoré chutia, no vašim zubom moc neprospievajú

Zdroj obrázku: Volodymyr TVERDOKHLIB/Shutterstock.com

Dbáte na svoj pitný režim, no máte pocit, že výber nápojov zanecháva na vašich zubov a tele stopy? Milujete limonády alebo patríte k tým, ktorí vypijú za deň priveľa kávy? Ideálne je zvoľniť tempo a viac sa kontrolovať, pretože takéto nápoje môžu spôsobiť zubný kaz, ochorenie ďasien a dokonca môžu spôsobiť zafarbenie zubov.

 

Vždy sa predsa môžete rozhodnúť prejsť na zdravšie alternatívy a nájsť nejaké náhrady, ktoré nie sú pre vaše zdravie zubov príliš zlé.
A aby sme vám hľadanie najlepších a zdravých alternatív uľahčili, máme pre vás krátky zoznam nápojov, pri ktorých konzumácii by ste mali vo vlastnom záujme zvoľniť.

 

Nápoje s vysokým obsahom cukru a kyselín

Sklovina, vonkajšia vrstva zuba je vlastne ochranný povlak na udržanie zdravých zubov. Kyslé a veľmi sladené nápoje však tento povlak ničia. Nadmerná konzumácia cukru a kyselín môže rozpustiť vašu sklovinu, preto je najlepšie sa takýmto nápojom vyhnúť.

Nápoje s vysokým obsahom kyselín a cukru majú potenciál poškodiť zuby, zmäkčujú zubnú sklovinu, vďaka čomu sú zuby citlivé a náchylné na poškodenie, ako sú kazy a zubná erózia. Cukor v nápojoch je metabolizovaný mikroorganizmami zubného povlaku, čím vznikajú tiež kyseliny, ktoré poškodzujú sklovinu. Skúste to zmeniť a svoje obľúbené sublimačné hrnčeky využívať na pitie menej škodlivých alternatív s minimálnym obsahom cukru a kyselín.

 

Milovaný čaj a káva

Medzi komplikované nápoje patria napríklad káva alebo čaj. Príliš veľa čaju a kávy môže časom oslabiť vašu sklovinu. Ak ich však naozaj potrebujete, vyberte si nesladené, menej kyslé a ľahšie verzie. Časté pitie čaju a kávy vám môže zafarbiť sklovinu, čo veľmi často dokáže odstrániť už len správne bielenie zubov.

Čaj, ľadový čaj a káva navyše obsahujú cukor. Káva bez mlieka je naopak zdravšia a chutí omnoho lepšie, pričom veľmi podobne je na tom aj čaj z byliniek.

 

Osviežujúce, no kyselín plné ovocné šťavy

Napriek tomu, že sú zdravé, aj v ich prípade treba myslieť na kontrolovanú konzumáciu. Ideálne sú doma pripravené prírodné ovocné šťavy, ktoré sú zdrojom základných vitamínov a živín pre vaše telo. Vysoké hladiny kyseliny v nich a v tých umelo spracovaných však môžu poškodiť  zdravie vašich zubov. Ideálne preto je, ak sa vyhnete aspoň šťavám na báze citrusov, ako je pomaranč, grapefruit, citrón alebo limetka, pretože sú najviac kyslé.

Zdroj obrázku: HandmadePictures/Shutterstock.com

Energetické nápoje

Dodajú vám na výkon energiu, cena je však vysoká. Športové a energetické nápoje majú takmer toľko cukru ako sóda. Mnohé z týchto nápojov mávajú tiež nízke pH, ktoré môže spôsobiť eróziu dentínu a skloviny, čo vedie k trvalej strate objemu zubov a zvýšeniu ich citlivosti. Mnohé energetické nápoje obsahujú aj syntetické a nie vždy zdravé farbivá.

Čistá voda je ideálna, ak si ale túžite spríjemniť deň čajom, kávou alebo limonádou, dobre si preverte obsah cukru a iných pridaných látok. Tiež to nepreháňajte s intenzitu popíjania týchto nápojov.

Zdroj: Ľuboš J.