Očarujúce, exotické a nezabudnuteľné: Najlepšie miesta Južnej Ameriky

Južnú Ameriku a jej nekonečnú rozmanitosť si zamilujete. Peru pre gastronómiu a výhľad na sopky, Čile zase pre neopakovateľnou „európsku“ atmosférou a Brazíliu  pre jej bohatý etnický a kultúrny mix. Zoznámte sa s kontinentom, z ktorého krás si nebudete vedieť vybrať.

Každá krajina Južnej Ameriky je iná, no zároveň očarujúca. Zjavné geografické rozdiely, množstvo národov a etník s početnými náboženstvami, toto všetko sa podpísalo na bohatých dejinách a unikátnom folklóre kontinentu. Život a kultúra v týchto krajinách je silno previazaná s originálnymi tancami a hudbou. Zúčastniť sa tradičného karnevalu v Brazílii či folklórnych tancov v peruánskom meste Puno pri jazere Titicaca, to sú proste zážitky na celý život.

Gastronómia ulahodí každému
Rôznorodosť sa odráža aj na gastronómii Južnej Ameriky. Povinnosť každého cestovateľa je v prvom rade ochutnať peruánsku kuchyňu. Možno vás to prekvapí, no najväčšou pýchou tejto krajiny sú práve zemiaky. Vedeli ste, že v Peru dokonca nájdete tisícky druhov? Pri návšteve lokálneho trhu môžete objaviť desiatky nezvyčajných odrôd. Určite by ste mali vyskúšať aj chuťovo neopakovateľné plodiny, ako kiwicha či caňihua, typické pre túto krajinu. Ak ste naopak „pravým“ mäsožravcom, na Argentínu, Brazíliu a Uruguaj nezabudnete. Miestne reštaurácie ponúkajú nepreberné množstvo druhov mäsa a ich nezvyčajných úprav. Správny gurmán by mal ochutnať najmä týmus. Drahú, no zato výbornú delikatesu.

Dedičstvo Inkov na dosah
Snáď najznámejšou historickou a zároveň prírodnou pamiatkou Peru, ako aj celého kontinentu, je majestátne a neprehliadnuteľné Machu Picchu. Inkovia však po sebe nezanechali len obradné centrá a prestížne chrámy. Vašu pozornosť si zaslúži až neuveriteľne prepracovaný systém ciest, ktorý systematicky spájal celú Inkskú ríšu. Ešte dnes je na neuverenie, ako Inkovia dokázali postaviť bezchybné cesty, mosty či tunely v náročných a ťažko dostupných terénoch.

Romantika a adrenalín ruka v ruke
Južná Amerika je stvorená pre milovníkov dobrodružstva a krásnej prírody. Sopky vás budú sprevádzať doslova od severu kontinentu až po juh do Čile. Len v peruánskom regióne Arequipa je ich osem. Rizika sa však obávať nemusíte, všetky sú totiž neustále monitorované pred neočakávanými aktivitami. Jedinečný východ slnka zažijete, ak sa rozhodnete stráviť noc na obrovskej soľnej púšti v Bolívií. Cesta do oblasti nie je pre každého, odmenou za trochu nepohodlia vám bude dych vyrážajúca scenéria a nezabudnuteľné odrazy od povrchu soľnej púšte.

Najkrajšie vodopády dvakrát inak
Objavovať krásy Južnej Ameriky je komfortné prostredníctvom poznávacieho zájazdu. Nemali by ste obísť ani preslávené vodopády Iguazu, často označované za najkrajšie na svete. Zaujímavosťou je, že sa o ne delia dve krajiny, Argentína a Brazília, každá pritom ponúka pohľad na vodopády úplne odlišne. Brazílska strana vás očarí komplexným panoramatickým výhľadom, ktorý vám utkvie v pamäti naveky. Na druhej strane tá argentínska vás dostane k vodopádom naozaj blízko cez množstvo vzrušujúcich chodníkov.

Foto: red
Foto: ilustračné fotografie