ORIS V BOJI PROTI TERORIZMU

01 733 7705 4184-Set 5 23 14FC_prs_02.tif

Francúzska elitná protiteroristická jednotka GIGN našla svojho nového partnera vo Švajčiarsku. Je ním hodinárska legenda Oris, ktorá pre takmer štyri stovky profesionálnych výsadkárov zvláštnych vojenských jednotiek pechoty pripravila unikátne hodinky s mechanickým výškomerom.

Ďalších päťsto kusov sa ORIS rozhodol ponúknuť privátnym zberateľom, ktorí sa hrdo hlásia k rovnakej myšlienke a terorizmus odsudzujú.

Po partnerstve s americkým námorníctvom US Navy Seals, či talianskymi špeciálnymi jednotkami Col Moschin sa značka Oris pustila do kooperácie s unikátnou jednotkou spadajúcou pod velenie Ozbrojených síl Francúzska už od roku 1974. Jej členovia, operujúci nielen na území Zeme galského kohúta, ale aj mimo nej, sú kvôli neuveriteľnej náročnosti jednotlivých misií vybavení nielen tou najlepšou možnou výbavou, ale taktiež preškolení tým najnáročnejším tréningom – veď ročne absolvujú zhruba sedem tisíc zoskokov. Hoci sú pri týchto výsadkových misiách vybavení modernou digitálnou technikou, ktorá dokáže merať vzdialenosť od zeme, aktuálnu výšku či dokonca okamžitú rýchlosť, bolo potrebné myslieť taktiež na možnosť, že by elektronické prístroje zlyhali. Práve pre tieto účely vyvinula značka Oris čisto mechanické náramkové hodinky, ktoré sú samé o sebe funkčným zariadením, čiže dokážu pracovať ako akási bezpečnostná záloha.

More than 75 years after Oris made its first pilot’s watch, the company is proud to announce the launch of the most innovative pilot’s watch in its history – the Oris Big Crown ProPilot Altimeter, the world’s first automatic mechanical watch with a mechanical Alt

Praktický sprievodca nebom

Z pochopiteľných dôvodov to boli tedy hodinky Big Crown ProPilot Altimeter, ktoré si plukovník Hubert Bonneau obľúbil a s vedením hodinárskej značky dohovoril ich personalizáciu. Veľmi praktický sa totiž javil tlakový, respektíve barometrický, výškomer, ktorým žiadne iné aviatikmi využívané hodinky nedisponujú. Ten bol inštalovaný, rovnako ako automatický strojček, do vnútra 47 mm oceľového púzdra s dvojicou koruniek. Zatiaľ čo vrchná slúži k nastavovaniu presného času a dátumu, spodná pracuje iba ako závit. Pri jej dotiahnutí sú tak hodinky vodotesné do 100 metrov a výškomer je deaktivovaný. Pri jej vyšroubovaní, čo je naviac označené červeným pruhom, do hodiniek začne prenikať vzduch tlačiaci na PTFE membránu z fluorovaného polyméru, čím dáva pohyb ľahkej ručičke z laminovaného karbónu. Tá na okružnej udáva aktuálnu nadmorskú výšku, a to až do 4 500 metrov.

Špeciálna edícia
Hodinky, ktoré budú dostupné na zelenom textilnom remienku, si navyše vyslúžili určité atribúty, ktorými bežná edícia nedisponuje. Je to napríklad francúzska trikolóra na špičke centrálnej sekundovej ručičky, alebo vyobrazené logo GIGN na čiernom číselníku a na individuálne číslovanom dne hodiniek. A práve podoba tohto loga bude pre zberateľov kľúčová, lebo jemné nuancie v jeho prevedení prezradia, či sa jedná o civilnú edíciu, alebo nie. V každom prípade sa objaví na zápästí všetkých členov troch samostatných zložiek, z ktorých sa GIGN skladá – a to intervenčné sily, prieskumné a pátracie sily (EPIGN) a bezpečnostné a ochranné síly.

Pre ostatných budú v ponuke za 4 330 eur, aj to iba na špeciálnu objednávku.

Oris GIGN Limited Edition