Prezidentské rolexky oslavujú šesťdesiatku

Švajčiarske hodinky Rolex Oyster Perpetual Day-Date sú nielen symbolom kvality a prestíže. Keď Rolex venoval svoje 150-tisíce hodinky D. D. Eisenhowerovi, vžilo sa pre ne označenie “prezidentské“. Neskôr ich nosili taktiež americkí prezidenti Lyndon B. Johnson a Ronald Reagan. Celkovo  viac štátnikov, vedúcich osobností a vizionárov než ktorékoľvek iné hodinky na svete.

Hodinky, ktoré sa vyrábajú výhradne zo zlata alebo platiny, boli prvými náramkovými hodinkami, ktoré zobrazili dátum a súčasne deň v týždni celým slovom.

Minulý rok uviedol Rolex novú generáciu svojho najprestížnejšieho modelu. Nový model Day-Date 40 má púzdro zväčšené na 40 mm a nový mechanický kaliber 3255, ktorý posúva štandardy chronometrickej presnosti a definuje nový status tzv. Superlatívneho chronometra (označenie, ktoré zaviedol Rolex v 50-tych rokoch dvadsiateho storočia pre elitný rad svojich chronometrov).

Nový model Day-Date obsahuje 14 patentov a jeho obojsmerný perpetuálny rotor je dvojnásobne presný, než požadujú pravidlá a kritériá Oficiálneho švajčiarskeho inštitútu pre testovanie chronometrov (COSC). Rolex tak vzdáva hold mimoriadnosti vyjadrenej pojmom „Superlative Chronometer“. Nová generácia Day-Date s novým kalibrom sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou tiež pyšní o 50 percent vyššou rezervou náťahu, ktorá teraz činí približne 70 hodín.

Spoločnosť Rolex si patentovala aj mechanizmus, kedy rotujúce disky o polnoci posúvajú informáciu o dni a dátume o jednu pozíciu dopredu, a to v rámci niekoľkých tisícin sekundy. Hodinky Day-Date dnes ponúkajú možnosť vybrať si zobrazenie dňa v týždni z 26 jazykov.

Nové prezidentské rolexky môžu byť vaše za zhruba 25 000 eur.