Pripravte na zimu svoj dom, balkón aj záhradu

Skôr než sa o slovo prihlásia prvé mrazy, treba okolo domu a v záhrade urobiť niekoľko vecí, ktoré znamenajú okamžité šetrenie peňazí. Navyše, keď ich urobíte teraz, na jar ušetria aj kopec času, energie a námahy.

 

Ešte pred prvými mrazmi treba z exteriérovej dlažby dôkladne odstrániť všetky nečistoty a stopy po nanukoch, grilovačkách či šantení detí. Pri čistení vysokotlakovým čističom odporúčame dávať pozor na to, aby príliš silný prúd vody nevymyl piesok medzi jednotlivými platňami.

Betónovú dlažbu v zime ochráni pred poveternostnými vplyvmi a na ďalšiu jar a leto aj pred znečistením vhodný náter na báze siloxanu. Je to bezfarebný náter, ktorý redukuje kapilárnu nasiakavosť betónovej dlažby. Okrem toho, že chráni dlažbu, má aj samočistiaci efekt. Ideálny čas na jeho aplikovanie je práve na jeseň na vyčistenú dlažbu.

Kontrola balkóna

Pozornosť si zaslúži aj dlažba na balkóne. Najmä zlá hydroizolácia a zatekanie – hoci na malej ploche – môžu spôsobiť veľké škody a problémy na celom balkóne. Zatekanie, rozpadávajúca sa škárovacia hmota po mrazoch či uvoľnená dlažba nepotrebujú veľký zásah, búranie a opravy zvládne šikovný domáci majster aj sám. Z našich skúseností vieme, že ľudia často podceňujú najmä spoľahlivú a funkčnú hydroizoláciu, hoci tá je na spevnenej ploche v exteriéri základ. Aj pokiaľ ide o balkón, odporúčam ju skontrolovať, a ak je poškodená alebo úplne chýba, zabezpečiť ju.

Ach, ten vodný kameň

Je iba veľmi málo vecí, ktoré nezápasia s problémami spôsobenými usádzaním vodného kameňa. Kým v lete ho okolo bazéna možno nebolo tak vidno, keďže sa ešte nestihol usadiť v hrubšej vrstve, na jeseň zvyčajne „rozkvitne“ a bije do očí.

Odstrániť ho nebude jednoduché, treba tomu venovať čas a námahu, pokiaľ má bazén dobre slúžiť aj ďalšiu sezónu. Následne sa treba o povrch správne postarať a nezabúdať na prevenciu usadenín. Aj na betónovú plochu, kde hrozí tvorba vodného kameňa, sa osvedčili nátery Sikagard, ktoré výrazne zvyšujú životnosť a odolnosť konštrukcií.

Údržba bazéna a jazierka

Bio jazierko sa o seba v každom ročnom období postará v podstate samo. Pomôcť mu môžeme vhodnou UV lampou a filtrom, ktoré dokážu vodu neutralizovať.
Zazimovanie klasického bazéna závisí od typu bazéna. Pri všetkých druhoch však platí pravidlo – odpustiť vodu, no nevypúšťať bazén úplne. Dôvodom je spodná voda, ktorá sa môže dostať pod fóliu alebo narušiť konštrukciu bazéna. Ponechaním 20 – 40 cm vody v bazéne sa vytvorí protitlak, ktorý by mal týmto problémom predísť.

Hurá do záhrady!

Aby si v zime záhrada oddýchla a na jar naplno ožila, treba urobiť minimálne päť vecí:
– správne zrezať (zostrihať) dreviny,
– ošetriť ich vhodným jesenným postrekom,
– zbaviť trávnik nečistôt vrátane suchých listov a popadaných plodov,
– prerýľovať pôdu, ktorá má na jar rodiť, a potom
– dobre premiešať kompost.

Tam, kde oko nedovidí

Pred zimou sa treba pozrieť aj na strechu. Ak máte v súčasnosti populárnu zelenú strechu, je čas na jej údržbu. Nie je náročná, stačí odstrániť suché rastliny a prípadné náletové dreviny.

Viac údržby si vyžaduje klasická plochá strecha. Aj tú treba vyčistiť od hrubých nánosov nečistôt a hlavne skontrolovať odvodnenia. Pokiaľ sa ukáže problém a je iba na malej ploche, jeho riešenie zvládne každý šikovný domáci majster. Stačí valčekom aplikovať tekutú hydroizolačnú membránu, napríklad Sikalastic MTC. Na problémy väčších rozmerov určite odporúčam využiť služby odborníka. Peniaze, ktoré zaplatíte za jeho prácu, sú dobrou investíciou, pretože v zime nebude strecha zatekať a nehnuteľnosť sa nebude ďalej znehodnocovať.

Zradná vlhkosť

Z nákladov na kúrenie sa vie pekne zatočiť hlava. Možno ešte stihnete zatepliť fasádu, a tým ušetriť 30 až 50 % na kúrenie. A možno aj viac, keďže od budúceho roka sa zásadne zvyšujú ceny elektriny a zemného plynu.

Nie je však vhodné zatepľovať, ak je jeseň daždivá. Na vlhkých obvodových múroch by vyrástli plesne a machy. Tie dokážu napáchať veľké škody na zdraví aj na murive.

Problém s plesňami na fasáde treba vyriešiť systematicky – zistiť príčinu, odstrániť ju a potom sa zbaviť aj samotných mikroorganizmov. Bez vhodne zvolenej chémie to však nepôjde. Odporúčam používať systémové riešenia, teda materiály, ktoré sú z jedného radu a navzájom na seba nadväzujú a dopĺňajú sa účinkami aj funkciou. Tým sa zásadne zvyšuje šanca na úspešné a správne zvládnutie zateplenia budovy.