V čom spočíva tajomstvo sebavedomia?

S primeranou dávkou sebavedomia sa žije ľahšie. Sebaúcta vo veľkej miere určuje kvalitu prežitého života. Sebavedomie ženy sa formuje od najútlejšieho veku. Maličké dievčatko a jej „ja“, je ovplyvňované najbližším okolím – rodičmi, súrodencami, kamarátmi. Neskôr sa na budovaní sebaúcty podieľame samy.

 

Nie všetky však máme to šťastie žiť naplno –  tešiť sa, smútiť, vyhrávať či byť „porazené“ s primeranou dávkou sebavedomia. Akosi prirodzene sme sa naučili vo svojom bytí akceptovať pocity neistoty, státia v úzadí. Nenaplnené túžby  v očiach a chcenie v srdci nedokážu premôcť vnútorné zábrany. Myslieť na všetko, čo „nemôžeme“, či „nedokážeme“, ničí naše vnútro, no nebránime sa. Musí to byť takto? Omyl, sme jedineční, sme skvelé bytosti, ktoré dokážu všetko, čo si zaumienia.

Spoznajte svoju hodnotu!
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, v čom spočíva vaša jedinečnosť? Nikto nie je taký ako vy. Napr. Ste starostlivá, pracovitá, inteligentná, snažíte sa pomáhať druhým, pečiete tie najlepšie koláče, pletiete nádherné vestičky. Na vašej tvári žiari úsmev, hoci v srdci vládne smútok. Máte krásne oči, príťažlivé nohy, dlhé vlnité vlasy, výrazné pehy, väčší nos, či pár kíl navyše. Vo vašej jedinečnosti spočíva krása!

Prvým krokom ku získaniu sebavedomia je analýza vašich pozitívnych stránok. Vezmite si kúsok papiera a zapíšte si všetko, čo je na vás dobré a pekné. Ak sa vám zdá, že to nedokážete, poproste o pomoc mamu, najlepšiu priateľku. Poznamenajte si každú maličkosť. Rovnako postupujte pri hodnotení vášho zovňajšku. Pozerajte sa do zrkadla a nájdite všetko pekné. Ešte stále si myslíte, že nemáte dôvod byť sebavedomou?

Prestaňte sa kritizovať!
Túžba po dokonalosti drieme v každej z nás. Skutočný perfekcionizmus vám však na sebavedomí nepridá. Uvedomte si, že dokonalý človek neexistuje. Prijmite sa celá, taká akou naozaj ste. Veríte v anjelov? Myslíte si, že tieto nadpozemské bytosti sa na vás pozerajú tak, ako sa vidíte vy? Určite nie! Dívajú sa na vás očami plnými lásky a pochopenia. Vaše omyly a prešľapy považujú za prirodzenú súčasť života. Každý pozemský tvor má právo zlyhať. Dôležité je, aby sa z chýb poučil a kráčal ďalej so vztýčenou hlavou. Vezmite si príklad z anjelov. Milujte samú seba anjelskou láskou.

Žite naplno v prítomnosti!
Tešte sa, ďakujte za všetko, čo máte. Dostali ste vzácny dar – vlastný život. Je len na vás, ako s ním naložíte. Vymažte minulosť, nesužujte sa nad budúcnosťou, iba žite! Šťastie je ukryté v prítomnosti. Prijmite všetko, čo vám život ponúka. Radosť, bolesť i šťastie patria k ľudskému bytiu. V ťažkých chvíľach rastieme, stávame sa dokonalejšími Nič sa nedeje náhodne. Všetko má svoj zmysel. Spomeňte si na tieto jednoduché pravdy vtedy, keď vám bude skutočne ťažko. Snaha o vychutnávanie si „obyčajných“ chvíľ obohatí vaše vnútro a pozitívne ovplyvní vaše sebavedomie.

Dokážete všetko, čo si zaumienite!
Každá z nás je schopná neskutočných vecí. Všetky túžby sú splniteľné. Stačí chcieť, snažiť  sa a veriť! Pokiaľ dokážete svoj sen dokonale opísať, veríte, že sa splní a robíte všetko preto, aby dostal reálnu podobu, ste blízko. Nech sa vám vaše sny stanú inšpiráciou.

Čo všetko vám môže ešte pomôcť?
Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, čítajte, vzdelávajte sa, športujte, verte sile každodenne vykonávaných pozitívnych afirmácií. Neporovnávajte sa, neposudzujte ostatných, neohovárajte. Prijmite ľudí okolo vás takých, akí sú. Nezmeníte ich. Jediné, čo môžete uskutočniť, je zmena vášho vnútorného postoja. Ak dokážete denne, čo i len jednu z týchto vecí, vaše sebavedomie porastie. Stanete sa sebaistou a šťastnou! Alebo šťastným! Platí to na každého!

Autor: Miroslava M.