7 dôvodov, prečo by ste mali zaradiť repkový olej do stravy nielen detí

Rapeseed oil with flower of rapeseed. Food composition on wooden table

Všetkým rodičom zrejme najviac záleží na zdraví ich dieťaťa. Kľúčom k zdravému vývoju detského organizmu je vyvážená strava, ktorá by mala obsahovať aj tuky a rastlinné oleje. O dôvodoch, pre ktoré by práve  repkový olej mal byť súčasťou stravy detí, ale nielen ich, hovorí odborníčka na zdravú výživu MUDr. Alžbeta Béderováu, CSc.

Prečo je vlastne tuk dôležitý?

Tuky majú vo výžive špecifické poslanie a ich uvedomelý príjem je pre zdravý vývoj detí veľmi dôležitý. „Sú hlavnou energetickou rezervou a plnia dôležité metabolické funkcie,“ uvádza odborníčka. Tuky v strave detí netreba zanedbávať. Okrem energetickej hodnoty  zabezpečujú aj správne využitie niektorých vitamínov. Mnohí rodičia stále netušia aké dôležité sú rastlinné oleje v strave detí.“

Prečo by ste mali do stravy zaradovať aj repkový olej?

1.    Je zdrojom nenasýtených mastných kyselín skupiny Omega-3, ktoré sú v našej strave nedostatočne zastúpené

Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny ALA (v množstve 2g/deň) a LA (v množstve 10g/deň) sú potrebné pre normálny rast a vývoj detí. Vďaka vysokému obsahu kyselín je repkový olej cennou zložkou stravy malých detí a tehotných žien.

2.     Repkový olej je vhodný aj pre batoľatá a to už od 6. mesiaca02F47277

Deti by mali konzumovať tuky, avšak neobyčajne dôležitý je správny výber a správne dávky. Tuky sú veľmi dôležitý zdroj energie a nenasýtených mastných kyselín. Práve preto je potrebné deťom pripravovať jedlá bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú o. i. v morských rybách a v repkovom oleji.

3.     Repkový olej obsahuje vitamín K

Vitamín K pomáha udržiavať zdravé kosti. Deťom oveľa rýchlejšie rastú kosti ako dospelým, preto potrebujú väčšie množstvo vitamínu K  ako dospelí. Výsledky mnohých výskumov poukazujú na výrazný nedostatok vitamínu K v kostiach detí.

4.     Nižšia kalorickosť jedál vyprážaných na repkovom oleji v porovnaní s inými olejmi

Repkový olej sa vyznačuje o 5 – 10 % nižšou kalorickosťou v porovnaní s inými tukmi, pretože ľahšie stečie z jedla po vypražení.

5.     Repkový olej je bohatým zdrojom rastlinných sterolov

Ako vyplýva z mnohých súhrnných prehľadov, tak čo sa týka obsahu sterolov repkový olej neprevyšuje len ten olivový. Má ich taktiež viac ako u nás obľúbený slnečnicový olej.Rastlinné steroly pomáhajú pri udržiavaní správnej hladiny cholesterolu v krvi (pri ich dennej konzumácii  min. 0,8 g/denne).

6.     Správne očistený rafinovaný repkový olej má svetlú farbu a neutrálnu chuť

Vďaka neutrálnej chuti a vôni môžeme repkový olej dieťaťu pridávať do polievok a zeleninových príkrmov – neovplyvní chuť jedál.

7.     Repkový olej má vysoký obsah vitamínu E

Vitamín E chráni bunky pred oxidačným stresom. Antioxidanty sa nachádzajú v každej bunke tela a ich úlohou je predchádzať oxidácii o. i. mastných kyselín a zachytávať tzv. voľné radikály.

O zdravie a správnu výživu dieťaťa sa treba starať so zvýšenou pozornosťou tak, aby sme dokázali predísť nedostatočnému príjmu niektorých dôležitých látok.V prípade detí jenevyhnutné zabezpečiť príjem Omega-3 mastných kyselín buď pravidelným a dostatočným konzumom rýb, ale aj vhodným výberom rastlinného oleja,“ uzatvára odborníčka.

rape field in the springtime
rape field in the springtime

Autor: aka

Foto: ingimage.com