Slaný div sveta – unikátne Mŕtve more

Podľa starých bájí ležia na dne Mŕtveho mora zrúcaniny Sodomy a Gomory. Boh ich spálil, aby potrestal hriešnych obyvateľov. Iba Lót s rodinou smel opustiť mesto, ale Lótova žena neposlúchla a napriek zákazu sa otočila a skamenela… V každom prípade je to najnižšie položená vodná plocha na zemi a napriek tomu, že ju nazývajú Mŕtve more, funguje presne opačne. Ľuďom prináša obrovskú úľavu a pomoc. Je to prírodný unikát.

Volajú ho more, ale je to jazero, pretože voda z neho neodteká, len doň priteká. Napája ho rieka Jordán, ktorá mu dodáva asi 80 % vody, a niekoľko sladkovodných prameňov z okolitých horstiev bohatých na soli a minerály. Keďže teplota vody je v ňom vysoká, takmer všetka pritečená voda, asi 4 – 6,5 miliardy litrov denne, sa vyparí. Koncentrácia solí a minerálov sa neustále zvyšuje. Vo vode sa nedá plávať, ani sa do nej ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno.

Desaťnásobne viac soli

Voda obsahuje desaťnásobne viac soli, ako iné moria a práve soľ jej dáva zázračné liečivé účinky. Obsah draslíka v Mŕtvom mori je 20-krát vyšší ako v Atlantickom oceáne, magnézia 35-krát, vápnika 42-krát a brómu až 80-krát. Obrovský obsah jódu a brómu priaznivo pôsobí na celý nervový systém, draslík na artritídu a reumu a síra a horčík pomáhajú liečiť kožné choroby. Najviac si účinky Mŕtveho mora pochvaľujú pacienti s psoriázou, lupienkou a ekzémami.Swimming in the Dead Sea

Liečivé bahno

Na niektorých miestach vytvorila slaná voda nánosy bahna a ľudia si ho natierajú na postihnuté miesta. Bahno pokožku detoxikuje a zbavuje ju odumretých častíc. Zároveň zrýchľuje krvný obeh a lymfatický systém, odvodňuje a okysličuje organizmus. Aj preto si ho mnohí pochvaľujú v boji s celulitídou, artritickými a reumatickými bolesťami, akné, migrénami, stresom a s nespavosťou. Bahno je považované za ojedinelý liečebný produkt, ktorý ako prvý v dejinách ľudstva účinne bojuje proti dôsledkom, ale aj príčinám starnutia pokožky. Zabraňuje tiež vypadávaniu vlasov. Pokožke a korienkom vlasov dodáva potrebné látky, čistí pokožku od mastnoty, zabraňuje tvorbe lupín, regeneruje, omladzuje a zlepšuje kvalitu vlasov. Kloktanie slanej vody zas pomáha pri liečení nachladnutia a angíny.

Kozmetika z Mŕtveho mora

Z mora sa ťažia  draselné soli a ďalšie minerály. Vyvážajú sa ako cenná surovina aj na výrobu kozmetiky. Voda z Mŕtveho mora obsahuje totiž až 21 minerálov a stupových prvkov. Dvanásť z nich nenájdete v žiadnom inom mori. Vzhľadom na nízku nadmorskú výšku je tu ďalšia vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových lúčov. Slnko nespaľuje pokožku s takou agresivitou, ako by sa podľa polohy mohlo zdať, a práve táto dodatočná vrstva zabezpečuje väčšie množstvo kyslíka. Pri Mŕtvom mori je ho o 10 % viac ako vo veľkých mestách a o 5 % viac ako v iných morských strediskách. Je to ideálne miesto pre astmatikov a alergikov.