Stévia – zdravé sladenie bez kalórii

Stevia rebaudiana náhrada cukru

Nie len módny hit, ale aj zdravá náhrada. Nenápadná zelená rastlinka, menom Stévia patrí medzi tie produkty, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť klasický biely rafinovaný a vraj zdraviu škodlivý cukor. Vhodná je nielen pre diabetikov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju životosprávu.

Stévia Rubadiana Bertoni nesie čiastočne názov po svojom objaviteľovi. Dr. Moises Bertoni ju totiž ako prvý našiel v Paraguajských pralesoch, keď ho na ňu upozornili domorodí obyvatelia. Stévia je 300 krát silnejšia než cukor a jej využitie je veľmi široké najmä v potravinárskom priemysle. A to najlepšie? Aj keď sladí, neobsahuje nijaké kalórie, čo je vynikajúca správa pre milovníčky sladkých nápojov, márne sa snažiace schudnúť. Odteraz je všetko inak. Dopriať si sladké a zároveň schudnúť, sa už nevylučuje!

V 60 rokoch minulého storočia ju spopularizovali najmä Japonci, ktorí zakázali používanie niektorých umelých sladidiel, ako náhrady cukru v potravinách a ostatné začali prísne regulovať. Umelé sladidlá nahradili Stéviou a postarali sa tak o jej celosvetové preslávenie. Jej bezpečnosť bola dokázaná rozsiahlymi testami a vedeckými výskumami.

Stevia rebaudiana, support for sugar,tablets
Stevia rebaudiana

V súčasnosti je známych okolo 150 druhov Stévie a je možné dopestovať si ju aj v našich zemepisných šírkach, či už v kvetináči, záhradke, alebo skleníku. Jej sladkosť spôsobujú glukozidy steviolu. Stévia však nie je len sladidlom, našlo sa v nej takmer 100 rôznych zlúčením, medzi nimi napríklad éterické oleje, živiny, rutín, B-sitosterol, chlorofyl, xantofyl, oligosacharidy, voľné uhľohydráty, aminokyseliny, bielkoviny, vláknina, triesloviny, minerály a vitamíny, napr. vápnik, draslík, chróm, železo, magnézium, fosfor, selén, kremík, zinok, vitamín C, beta-karotén (vitamín A), vitamíny B1, B2 a B3, tokoferol (vitamín E), ale aj vitamíny P a K.

Stévia teda patrí medzi látky, ktoré sú cenné hneď z viacerých hľadísk. V prvom rade sa jedná o zdravé sladidlo, z ktorého nemôžeme pribrať, čo bolo ešte pred pár rokmi niečo ako sci-fi. Tak isto si však prostredníctvom nej môžeme doplniť aj minerály a vitamíny, ktoré telu chýbajú a pestovať ju môžeme pokojne aj v domácom prostredí.

Stevia rebaudiana the herbal support for sugar
Stevia rebaudiana the herbal support for sugar