TIP NA VÝLET: KAM V LETE V SMOLENICIACH

Obec Smolenice sprístupňuje počas letných prázdnin svoje turistické miesta. Návštevníci tak môžu okrem prírodného bohatstva Malých Karpát navštíviť aj Smolenický zámok, jaskyňu Driny, Múzeum Molpír či včelársku záhradu a medovinárstvo pod zámkom. Zároveň Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj spustila jazdy historickým vlakom z Bratislavy cez Trnavu až do Smoleníc.

 

Výletný vlak Pálffy premáva od júla do septembra na trase Bratislava – Pezinok – Trnava – Smolenice. Účastníkov cesty prevezú vlaky z rokov 1949, 1964 či 1967. Výlet je možné absolvovať nielen z hlavného mesta, ale aj z Nového mesta nad Váhom cez Piešťany až do Smoleníc.

Sme veľmi radi, že v letných mesiacoch je možné do Trnavy a Smoleníc pricestovať aj takouto netradičnou a zábavnou cestou a to historickými vlakmi. Cestujúcim navyše výlet spríjemnia predstavenia hercov z trnavského Divadla Jána Palárika,“ hovorí Agáta Mikulová, výkonná riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Vlak vyráža zo začiatočnej stanice v sobotu o 8:30 hod. a späť sa vracia o 17:40 hod. popoludní.

Návštevníci tak majú dosť času na to, aby navštívili napríklad Smolenický zámok a jeho anglické záhrady, Múzeum Molpír, jaskyňu Driny alebo miestne medovinárstvo Včelovina. Samozrejme, Smolenice, ktoré sa nazývajú aj „Perlou Malých Karpát“, ponúkajú veľa možností na prechádzky a turistiku,“ dodáva Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Cestujúci výletného vlaku Pálffy, turisti či domáci môžu na spoznávanie využiť aj prázdninovú novinku – kyvadlovú dopravu Smolenická fčela, ktorá premáva každú prázdninovú sobotu a nedeľu. Vyhliadková jazda vedie zo železničnej stanice cez medovinárstvo na Smolenický zámok, do jaskyne Driny a naspäť do centra. Návštevníci  tak môžu prejsť pohodlne viac miest za kratší čas, čo určite ocenia najmä rodiny s malými deťmi,“ hovorí Anton Chrvala, starosta obce Smolenice.

Smolenické turistické miesta tiež upravili svoj program prehliadok tak, aby hlavne cez víkendy zvládli prichádzajúce skupiny návštevníkov. Máme novootvorenú medovú kaviareň s terasou a pre víkendových návštevníkov sme pripravili aj prehliadky našej včelárskej záhrady pod zámkom s ochutnávkou medu,“ hovorí Pavol Kudláč, majiteľ miestneho medovinárstva Včelovina.

Prehliadky včelárskej záhrady začínajú o 10:30 a 14:00 hod. Zároveň budeme cez víkendy robiť aj prehliadky výroby medoviny s jej degustáciou a to následne o 11:00 a 14:30 hod. Cez týždeň je rovnako možné prísť do medovinárstva, ochutnať naše limonády, alebo absolvovať mini-degustáciu troch vybraných medovín,“ dodáva Kudláč.

Smolenický zámok je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch júl a august každý deň od 10:00 do 18:00 hod. Komentované prehliadky zámku začínajú každú celú hodinu.

Jaskyňa Driny je verejnosti prístupná počas leta od utorka do nedele. Prvý vstup je o 10:00 hod. a posledný o 17:00 hod.

 

Informácia o vstupnom a cenách cestovných lístkov:

Výletný vlak Pálffy:
Lístok EXTRA – 15€ dospelí, 12€ – deti od 3 rokov, seniori a ZŤP (vrátane kyvadlovej dopravy „Smolenická fčela“)
Lístok Štandard – 12€ dospelí, 10€ – deti od 3 rokov, seniori a ZŤP

Vstupné Smolenický zámok:
Dospelí 2,50€
Deti, dôchodcovia 1,50€

Vstupné Múzeum Molpír:
Dospelí 2,50€
Deti, dôchodcovia 1,50€

Vstupné medovinárstvo v Smoleniciach:
Prehliadka včelárskej záhrady s ochutnávkou medu – 3€/osoba
Deti do 6 rokov zdarma
Prehliadka výroby s degustáciou medovín – 5€/osoba

Vstupné Jaskyňa Driny:
Dospelí 6€
Deti 6-15, TP 3€
Študenti a seniori 5€

Foto: Včelco, Trnavský kraj zážitkov, Región Trnava
Zdroj: Turistické Informačné Centrum Trnava