V nedeľu sa začína festival klasickej hudby Trnavská hudobná jar

Najlepšie skladby klasickej hudby zaznejú od 1. mája do 10. júna vo veľkolepých priestoroch v centre Trnavy. Festival s názvom Trnavská hudobná jar 2022 slávnostne otvoria v nedeľu v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika.

 

V poradí 54. ročník festivalu zaháji herec trnavského divadla Tomáš Mosný prednesením básne Jarný pozdrav od Friedricha Schillera, ktorú pri tejto príležitosti preložil básnik a germanista Ladislav Šimon. V slovenskom preklade zaznie vo svetovej premiére už túto nedeľu večer.

„V nedávno zrekonštruovanej sále Divadla Jána Palárika sa prestaví aj jedno z najvýznamnejších kvartet Viedne – Varga Quartett s koncertom Poézia hudby – hudba poézie,“ hovorí Stanislav Šurin z Bachovej spoločnosti na Slovensku.

Interpretácie Beethovena, Goetheho, Schillera alebo Schuberta si môže prísť vypočuť verejnosť v nedeľu 1. mája o 19:00 hod.

Trnava je mestom veľkého počtu kostolov, ku ktorým patrí zvuk hrajúceho organu.Festival Trnavská hudobná jar nadväzuje na tradíciu vážnej hudby v Trnave. Jeho program je aj tento rok vyskladaný zo symfonickej hudby a koncertov unikátnych hudobných nástrojov, ako napríklad organu z roku 1783, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Mikuláša,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Tohtoročná séria koncertov bude pokračovať aj nasledujúce tri víkendy v máji.

V nedeľu 8. mája predstavia skladby klasickej hudby Tereza Kaban na klavíri a Henryk Blazej na flaute počas koncertu s názvom Chopin a jeho súčasníci. V nedeľu 22. mája sopranistky Gloria Novaková a Tatiana Hajzušová v sprievode klaviristu Roberta Pechanca odohrajú koncert s názvom Piesne a árie 20. storočia. Oba koncerty sa budú konať v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika.

Jedným z výnimočných priestorov, v ktorých sa odohrajú koncerty počas festivalu, bude aj budova Západoslovenského múzea. V piatok 27. mája tu zaznie štvrtý koncert festivalu s názvom Mozartov čarovný roh.

Záverečný koncert sa uskutoční v piatok 10. júna v Bazilike sv. Mikuláša vo veľkom obsadení barokového orchestra, zboru a sólistov súboru Solamente naturali. Koncert s titulom Musica Tirnaviensis (Hudba z Trnavy) predstaví duchovné skladby, ktoré počúvali naši predkovia v trnavských chrámoch v 18. a 19. storočí.
Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.trnavskajar.com.

Zdroj: Trnava Tourism.