Vedeli ste? Nie je PRIM ako PRIM…

Asi každý z nás, narodených pred „nežnou revolúciou“ v roku 1989, nosil náramkové hodinky českej značky Prim. Vyrábajú sa dodnes, dvoma firmami, ktoré však už roky zápasia o právo na názov Prim.

 Jedna z nich sa špecializuje na kvalitné, skutočne v Čechách vyrábané hodinky s mechanickým strojčekom, ktoré nekúpite v žiadnom obchode. Robia sa na objednávku, vyrobia sa ich len stovky kusov, čaká sa na ne aj pol roka, stoja niekoľko tisíc eur a nosil ich napríklad aj Václav Havel, Barack Obama, alebo Nicolas Sarkozy.

Druhá firma, z Frýdku-Místku, predáva lacné „čínske“ hodinky označené názvom Prim, s cenovkou od 100 do 300 eur, ktorých vyprodukuje ročne desiatky tisíc. Tieto „lacné“ Primky vlastní napríklad aj náš pán premiér Robert Fico. Musíme však spomenúť, že sa jedná o vrcholný model vybavený komplikáciou známou pod názvom Tourbillon, ktoré sa predávajú za zhruba 5 000 eur.

Tá prvá firma – Elton hodinářská, a.s. momentále ťahá za dlhší povraz. Úrad priemyslového vlastníctva v Čechách totiž v novembri vydal rozhodnutie, že druhá spoločnosť MPM-Quality v.o.s. by už nemala používať názov Prim pre svoje výrobky. Toto rozhodnutie je právoplatné, sme teda zvedaví, kedy sa lacné „čínske“ Primky vytratia z pultov aj našich obchodov.

Zasa, na druhej strane – Primky boli vždy masovo vyrábanými, lacnými hodinkami pre bežný ľud. Boli však vždy vyrábané v Čechách a aj strojčeky boli pôvodné, české. To sa o dnešných lacných Primkách skutočne nedá povedať. Väčšina strojčekov pochádza z Číny, alebo v lepšom prípade z Japonska. Tie drahé naopak používajú pôvodné české strojčeky, a celá výroba prebieha v Novém Městě nad Metují, kde firma Elton sídli už 60 rokov.

A ako hodinky obidvoch výrobcov rozlíšite? Jednak podľa cenovky, ale aj tým že tie „pravé“ nesú názov Prim Manufacture 1949, zatiaľ čo tie „čínske“ majú len názov Prim.

P.S. : Musíme upozorniť, že tie hodinky, ktoré na fotografiách pôsobia „drahším“ dojmom, sú v skutočnosti tie lacnejšie „čínske“…