Vyberáte víno cez internet? Takto sa z vás stane profík

Pri výbere vína treba často zohľadňovať niekoľko jeho vlastností. Pokiaľ nakupujete priamo vo vinárstve, alebo v obchode, zväčša narazíte na odborníka, ktorý vám vie s výberom pomôcť a poskytnúť o víne podrobné informácie. Na internete vás však od tohto delí len zopár klikov. Stačí, ak zohľadníte tieto jednoduché pravidlá.

Spárujte víno s jedlom

Umenie skombinovať víno s jedlom je založené na vytvorení vzájomnej rovnováhy. Platí, že ľahké a jednoduché jedlá by mali  dopĺňať vína obdobného charakteru, s nižším obsahom alkoholu.  Pri príprave zložitejších jedlách, ktoré sa podávajú aj s omáčkou, myslite zase na plnšie vína. Ťažšie pokrmy párujte s vínom, ktoré má väčší obsah tanínov alebo alkoholu. Práve tieto dve látky pomôžu k lepšiemu stráveniu jedla. Pri mastných jedlách nájdete oporu vo vínach s mäkšou kyselinou, ktorá osvieži chuť a prečistí ústa od mastných látok. Určite sa nebojte ani kontrastných chutí. Hoci sú kyslé a sladké chute odlišné, v správnom pomere dokážu vytvoriť dokonalý celok (skvelým príkladom je dresing s octom a cukrom). Platí jednoduché pravidlo: sladké jedlo je možné zapíjať sladším vínom. Toto však neplatí pri kyslom jedle a kyslom víne.

Všímajte si cukornatosť

Pri výbere vína sa môžete zameriavať na to, či obľubujete sladké, alebo menej sladké. Dámy uprednostnia sladké a muži si radšej vyberú suché. Možno preto, že suché víno je v spoločnosti neprávom označované za kyslé. Toto je však mýtus. Suché víno obsahuje menej zvyškového cukru ako polosuché a sladké – neznamená to však, že má kyslú chuť. Jeho trpkejšie chute si vychutnáte v suchom a polosuchom víne, ktoré obsahujú 0-4 gramy, respektíve 4-12 gramov zvyškového cukru na liter. Aj vďaka tomu si zachovávajú svoju sviežosť a ľahkosť.

Keď hľadáte víno cez internet, webové stránky kvalitných vinárstiev údaj o cukornatosti dnes už ponúkajú priamo pri víne. Okrem toho býva tiež možnosť víno podľa cukornatosti správne odfiltrovať, vďaka čomu už vyberáte iba z vín presne pre vás.

Dbajte na príležitosť

Svadba, večierky, stužkové slávnosti či len posedenie s priateľmi sú vzácnou udalosťou. Dbajte preto na chuťové poháriky samotného hostiteľa alebo ľudí, s ktorými sa chystáte oslavovať. Tiež si všímajte samotné jedlo a vytvárajte lahodné kombinácie. Na bežné popíjanie s rodinou či priateľmi sú vhodné sviežejšie vína, dámy ocenia ružovú klasiku a na špeciálne príležitosti môžete siahnuť napríklad po vyzretých archívnych kúskoch.

Na novej stránke Vitis Pezinok však toto všetko za vás urobí virtuálny somelier, ktorému stačí zadať, čo hľadáte. Jeho odporúčania a tipy, ako si vybrať víno, vám pomôžu na stránke www.vitis.sk. Jedným kliknutím získate pre vašich hostí to najlepšie.