VZV môžu byť praktickejšie aj vďaka prídavným zariadeniam

Vysokozdvižný vozík (VZV) je určite aj pre mnohých z vás hlavným pracovným „nástrojom“. Vďaka tomu, že vysokozdvižné vozíky sú asi najvšestrannejším druhom manipulačnej techniky, je možné ich nájsť v mnohých skladoch, výrobných halách a iných prevádzkach.

 

Každý vysokozdvižný vozík môže byť ešte lepší

Áno, vysokozdvižné vozíky sú naozaj skvelými pomocníkmi pri manipulácii tovaru. A dokážu byť ešte lepšími. Prakticky každý vysokozdvižný vozík je totiž možné upraviť. Niektoré úpravy zvyšujú komfort obsluhy, napríklad ergonomická sedačka Grammer, ale teraz sa budeme venovať iným vylepšeniam.

Existuje totiž pomerne široká kategória mechanických prídavných zariadení, ktoré buď zefektívňujú manipulačné schopnosti vysokozdvižných vozíkov v špecifických situáciách, alebo dokonca rozširujú možnosti ich využitia. Pre lepšiu predstavu si uvedieme niekoľko príkladov.

 

Príklady mechanických prídavných zariadení

Často využívané sú napríklad predĺženia vidlíc, resp. predlžovacie návleky na vidlice. Tie výborne poslúžia pri manipulácii s dlhším nákladom a často je práve vďaka nim možné naplno využiť možnosti vysokozdvižného vozíka. A tiež umožňujú vysokozdvižnému vozíku, resp. jeho obsluhe, vykladať kamióny z jednej strany.

Žeriavové ramená zase umožňujú premeniť vysokozdvižný vozík na multifunkčný zdvíhací nástroj. Sú jednoducho odnímateľné, takže v prípade potreby je možné rýchlo vrátiť vysokozdvižný vozík do „stavu“ na manipuláciu paliet a pod.

Prvé dva príklady mechanických prídavných zariadení boli o spomínanom zefektívňovaní manipulačných schopností vysokozdvižných vozíkov. Na záver pridáme ešte jeden, ktorý rozširuje možnosti využitia vozíkov. Sú ním praktické montážne klietky, ktoré sa nasúvajú na základné nosné vidlice. Z vysokozdvižného vozíka sa vďaka nim môže stať praktický pomocník pri prácach v menších výškach.

Zdroj: Marek L.
Zdroj obrázka: Autor: Mayatnikstudio / Stock.adobe.com