Máte radi burčiak? Mnohí naň nedajú dopustiť a pripisujú sa mu doslova zázračné účinky. Podľa odborníkov zdravý je, v primeranom množstve. Dospelý muž nemal vypiť viac ako pol litra denne. U ženy je dávka ešte nižšia, nemala by prekročiť objem tri deci. Burčiak však obsahuje veľa dôležitých prvkov ako železo, zinok atiamín podporujúci činnosť srdca, vitamín B, bielkoviny, a veľa minerálov a kyselín, ktoré majú priaznivé účinky najmä na pleť a trávenie, ale aj na nervovú sústavu.
Sladký predskokan vína s jemnou ovocnou chuťou nie je zložitý na výrobu, preto si ho mnohí vyrábajú doma. Burčiak má tradíciu u nás a v susedných Čechách, menej v Rakúsku a v Nemecku. Či už máte burčiak v láske alebo vás, naopak, jeho špecifická chuť neoslovila, faktom zostáva, že v malých množstvách je to elixír zdravia.
Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, medziprodukt, vznikajúci pri výrobe vína. Kvalitu prezrádza farba aj vôňa. Najlepší je čerstvý, nechladený, mliečnej, mierne nažltlej farby, s veľmi jemným kalom. Vonia sladkasto, chutí príjemne sladkokyslo. No zabudnúť netreba, že je to alkoholický nápoj s obsahom alkoholu až do 6 %.
Ako rozoznať ten dobrý?
Okrem mierne nažltlej farby a veľmi jemného kalu si treba všímať aj prostredie, v akom sa burčiak predáva. Praví vinári potvrdia, že predávaný pri ceste asi nebude pravá pochúťka –slnko totiž kvalitu nápoja zhoršuje. Každý poctivý predajca by vám mal dať burčiak pred kúpou ochutnať.
Zvládnete to aj doma
Ak sa rozhodnete vyrobiť si burčiak doma, potrebujete dozreté hrozno. Vylisujete ho alebo roztlačíte, no dávate pozor, aby ste nedrvili jadierka, tie by mohli spôsobiť horkastú chuť nápoja. Šťavu prelisujete cez gázu a nechajte 8 až 12 hodín odkaliť – kal sa usadí na dne a vy získate čistý mušt. Potom necháte tekutinu kvasiť (10 – 20 % nádoby, v ktorej bude kvasiť, musí zostať prázdnych). Aby sa proces kvasenia začal, pridajte do muštu sušené kvasinky (1 – 2g/10 l) roztopené v malom množstve teplej vody, alebo trochu už hotového burčiaku. Takto pripravený mušt neskladujte v chlade, ale na teplejšom miesta. Rýchlosť s akou sa mušt premení na burčiak závisí od množstva kvasiniek, od tepla (čím teplejšie, tým rýchlejšie), ale vždy trvá približne niekoľko dní. Kvasenie sledujte a mušt ochutnávajte – podľa chuti totiž zistíte, či je burčiak pripravený na ochutnávku.
Autor: -aka-