Každá jedna oprava vo vašom dome sa môže premeniť na niečo nepríjemné a dlho trvajúce. Je to proces, ktorý si vyžaduje svoje zdroje, čas a materiál. To všetko si musíte zaobstarať ešte pred tým, než sa pustíte do samotnej akcie. Ak máte po ruke správne prípravky a prostriedky, môžete si ušetriť kopec času a samozrejme aj financií. Treba len vedieť, kde ich hľadať.
Kľúč k úspešnej práci
Tmely – zmesi vyrobené na báze polymérov. Používajú sa na vyplnenie trhlín, dutín okolo dverí, okenných boxov, vodovodných potrubí, vykurovacích potrubí a iných spojov medzi dvoma materiálmi. Ide o univerzálnu látku charakteristického skupenstva a zloženia, ktorá svojimi vlastnosťami zaisťuje požadované funkcie. Preto by ste si mali vybrať len ten najlepší tesniaci tmel, ktorý tieto požiadavky splní do poslednej bodky. Okrem iného by mal disponovať aj týmito vlastnosťami:
- odolnosť voči deformácii
- sila
- adhézia k materiálom
- zmršťovanie
- pružnosť
- trvanlivosť prevádzky
Aby ste pochopili, ktorý tesniaci materiál si treba vybrať, je potrebné ešte vedieť, že sú rozdelené na:
- polyuretán
- silikón
- akryl
Ak sa rozhodnete pre dôkladnú rekonštrukciu domu alebo konkrétnej miestnosti, ešte pred kúpou nových materiálov a pevných drevených parkiet, si dajte záležať na drobnostiach, ktoré by tieto procesy mohli ovplyvniť. Napríklad utesnenie jednotlivých škár pred nanesením farby alebo laku, či penovej podložky.
Akrylové tesniace materiály
Používajú sa na vyplnenie trhlín, švíkov medzi povrchmi z kameňa alebo betónu. Slúžia na utesnenie kĺbov v kuchyniach alebo kúpeľniach. Dlhodobo si zachovávajú pružnosť, odolávajú silným vibráciám, dobre pokrývajú omietky a farbivá. Takže ich nakoniec možno využijete aj v momente, ak budete inštalovať vertikálne žalúzie.
Pomocou akrylových tmelov sa najlepšie plnia dutiny okolo komunikačných trubíc, švov v rámoch okien a dverí, trhliny v betónových alebo tehlových priehradkách a trhliny v doskách. Akrylátové tesniace hmoty majú dobrú priľnavosť k teplu, drevu, betónu a sadre.
Polyuretánové tesniace materiály
Sa používajú najmä na lepenie alebo utesnenie akýchkoľvek materiálov: kameň, drevo, kov, plast, keramika, lakovaný cín, betón. Majú vynikajúcu priľnavosť a pevne spájajú povrchy. Odolné sú proti korózii, ľahko sa dajú prelakovať alebo natrieť.
Silikónové tesniace materiály
Sú dobrým izolátorom pri inštalácii dverí, okenných rámov a kovových konštrukcií. Zabezpečia ochranu pred pachmi, vodou a hlukom, ktoré sa nachádzajú ako v exteriéri, tak v interiéri.
Kaučuk, ktorý je súčasťou silikónových tmelov, má dobrú priľnavosť na drevo, sklo, keramiku, smalt a neoxidované kovy. Výhodou je, že silikónové tmely sú odolné voči vplyvu vonkajšieho prostredia a teplôt.
Ak si vyberiete na svoju rekonštrukciu alebo drobnú opravu správny tesniaci materiál, môžete si ušetriť množstvo práce a času. Nechajte si poradiť a vyberajte dobre. Tip sme vám dali.