Povedzme, že ste sa rozhodli vstúpiť do radov tých, ktorí majú svoje vlastné podnikanie. Aké sú vaše šance na úspech? Možno poznáte ponuré štatistiky o počte bankrotov medzi novými podnikmi. Niektorí veria, že vaše šance na úspech sú len 1:3.
Na základe nedávneho výskumu ale môžete predpokladať, že vaše šance sú už o niečo vyššie, ale veľa závisí od typu podniku, ktorý ste si vybrali, a od všeobecného stavu hospodárstva. 80 % novozaložených podnikov žije minimálne tri roky. Jedným z faktorov určujúcich dlhšie prežitie firmy bola vo výskume aj dôvera jej zakladateľov v budúci úspech firmy. Aj tieto veci treba zohľadniť pri výbere vhodného typu podnikania. Ak sa teda aj vy rozhodujete, či si založiť živnosť alebo s.r.o. môžete sa nechať inšpirovať niektorými aktuálnymi radami.
Prečo radšej s.r.o.?
Ak sa u nás rozhodnete podnikať, budete zvažovať asi dve hlavné možnosti právnej formy. Živnostenské oprávnenie alebo spoločnosť s ručením obmedzeným. Tak ako všetko, aj tu majú obe tieto voľby svoje pre a proti. Z pohľadu obľúbenosti a mnohých ďalších benefitov, sa radí k najlepšiemu riešeniu s.r.o..
Máte lepšie meno a viac možností s investíciami do takejto firmy a to najdôležitejšie, neručíte svojím osobným majetkom. Ak by sa vám ale zdal proces jej zakladania náročnejší, môžete využiť predaj ready made spoločností, ktoré majú tieto úvodné kroky už za sebou a čakajú na vhodného majiteľa, ktorým môžete byť aj vy.
Vypracovanie podnikateľského plánu.
Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali pri organizácii vlastného podnikania urobiť, je napísať alebo vypracovať obchodný plán, ktorý odráža všetky vaše zámery. Vypracovanie takého plánu vám pomôže rozhodnúť sa, ako premeniť myšlienku na skutočnosť a ak potrebujete externé financovanie, plán vám pomôže presvedčiť veriteľov a investorov, ktorí vás možno podporia. Ak viete, čo všetko sa dá robiť na dobrých notebookoch Xiaomi a máte utriedené dôležité myšlienky vo vašej hlave, určite bude jeho vypracovanie veľmi jednoduché.
Zdroje financovania
Keď je váš podnikateľský plán hotový, začnite hľadať zdroje jeho financovania, ktoré sa pre nové podniky častejšie rozdeľujú na dve hlavné kategórie: Dlh, teda požičané prostriedky a vlastné zdroje. Nezabudnite na to že dlh musí byť vrátený! Základné imanie sa vrátiť nemusí, ale dáva investorovi právo na časť majetku vašej spoločnosti a podiel na budúcich ziskoch. Väčšina podnikov je financovaná ako úverovým, tak aj akciovým kapitálom.
Ak máte dobrý podnikateľský nápad a inovatívnu myšlienku, nebojte sa do toho ísť. Možno budete prekvapení, ako sa vám rýchlo podarí v tejto oblasti uspieť.