V roku 2019 sme boli v rámci Európskej únie krajinou s najrýchlejšou produkciou odpadu. Vyplýva to zo štatistiky Eurostatu. To však nie je všetko. V tom istom roku každý z nás vyprodukoval priemerne 1,2 kg komunálneho odpadu denne, čo za rok tvorí 2,37 milióna ton. Nepredstaviteľné, však?
Veľká časť z tohto množstva skončila na skládkach. Štatistiky totiž ukázali aj to, že v tom istom roku bolo zrecyklovaných len 39 % odpadov, a to napriek tomu, že možnosť recyklovania je dostupná rovnako vo veľkých mestách ako aj v malých obciach. Od tohto roku sa okrem Bratislavy a Košíc bude dať triediť odpad ešte dokonalejšie. Hnedé kontajnery na zber kuchynského bioodpadu znamenajú o ďalší stupeň efektívnejšiu mieru recyklácie – teda pokiaľ budeme odpad triediť poctivo, s ohľadom na životné prostredie, ktoré tu našim deťom zanechávame.
K tomu prispeje aj definitívny zákaz vybraných jednorazových plastových výrobkov od 1. júna. Plastové slamky, príbory, tyčinky do uší, nádoby na potraviny a ďalšie síce ešte možno niekde dostanete kúpiť, no to budú už len dopredaje zásob do konca roka.
K jednorazovým plastovým obalom patria aj fľaše na balenú perlivú vodu. Nečakajte do budúceho januára, kým sa začnú PET fľaše a plechovky zálohovať a začnite s eliminovaním tohto odpadu už teraz. Dostatok perlivej vody môžete mať doma už odteraz a kedykoľvek – bez vláčenia fliaš z obchodu a neskôr aj späť.
Stačí jeden SodaStream a na PET fľaše môžete rovno zabudnúť. Jedna fľaša SodaStream vám bude slúžiť na sýtenie až tri roky a ďalšie roky ju môžete používať na pitie alebo polievanie kvetov či nájsť jej iné využitie v domácnosti. Okrem ekologického aspektu je tu aj ekonomický. Okrem ušetreného času a námahy šetrí systém SodaStream aj vašu peňaženku. Z jednej bombičky vyrobíte v závislosti od stupňa sýtenia 60 až 80 litrov perlivej vody, čo v prepočte znamená 1 liter vody za cca 11 centov. Kedykoľvek. Zistite viac na www.sodastream.sk.
Zdroj: Silvia K.