ZAČÍNAJÚ TRNAVSKÉ ORGANOVÉ DNI

Vedeli ste, že organ je považovaný za kráľovský hudobný nástroj? Práve jedinečná komplexnosť zvuku z neho robí obdivuhodný inštrument, ktorý si budete môcť naplno vychutnať v rámci festivalu Trnavské organové dni Otvárací koncert sa uskutoční v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, a to už 27. júla 2018.

Počas 23. ročníka festivalu sa v Trnave opäť predstaví hudobná špička v hre na organ. Hviezdou otváracieho koncertu bude všestranný inštrumentálny génius Johannes Skudlik, pôvodom z Nemecka, ktorý počas svojej bohatej kariéry vydal už viac ako 30 albumov. Jeho dirigentské umenie si mohli vychutnať fanúšikovia po celom svete, vystupoval v najprestížnejších koncertných sálach a chrámoch. Teraz zavíta aj do Trnavy.

V jeho podaní si budete môcť vypočuť diela velikánov ako sú Johann Sebastian Bach, César Franck, Theodor Dubois, Pierre Cochereau či Franz Liszt. Okrem Skudlika sa však v Malom Ríme postupne predstavia hviezdy organovej scény z Francúzska, Talianska či Japonska. V nevšednej kombinácii s dvomi barokovými gambami vystúpia Američan Jose Vazquez a Rakúšanka Lucia Krommer. V rámci celkovo siedmich koncertov tak zaznejú na organoch v Bazilike sv. Mikuláša diela barokových, ale aj postmoderných autorov.

Bazilika sv. Mikuláša je skutočným architektonickým skvostom s výnimočným interiérom. Okrem iného sa stala aj pútnickým miestom vďaka milostivému obrazu Panny Márie. Historické organy v Trnavskej bazilike pochádzajú z obdobia baroka a romantizmu, jeden z nich, pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, dokonca získal ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roka. Bazilika sv. Mikuláša ponúka unikátne priestory, v ktorých zvuk organov skutočne vynikne. Aj preto sa tu Trnavské organové dni konajú už po 23.-krát.

Za vznikom tohto podujatia stojí Stanislav Šurin z Bachovej spoločnosti na Slovensku, pod vedením ktorého v rámci festivalu odznelo už viac ako 100 koncertov, najmä organových recitálov. Medzi tie najvýznamnejšie patria vystúpenia slávneho českého skladateľa Petra Ebena, Francúza Oliviera Latryho, Američana Davida di Fiore či Taliana Massima Nosettiho. Zážitok z netradičných koncertov tohto ročníka umocní prehliadka mesta, ktoré určite má čo ponúknuť.

Ak sa rozhodnete zavítať do Trnavy autom, nemusíte si robiť starosti ani s parkovaním. Na Radlinského ulici hneď za hradbami starého mesta môžete zaparkovať počas víkendu úplne zadarmo. Možnosť parkovania ponúkajú aj hotely a penzióny v prípade, že sa rozhodnete ostať v meste viac dní.

Zdroj foto: Bachova spoločnosť, Trnava Tourism, Druck