KDE BOLO, TAM BOLO… interaktívny a kreatívny rozprávkový festival rúca kreativitou všetky bariéry!

Už o niekoľko dní sa otvoria pomyselné brány VI. ročníka rozprávkového festivalu KDE BOLO, TAM BOLO… Jedinečné interaktívne a kreatívne podujatie určené nielen tým najmenším, ale aj ich rodičom sa uskutoční

10.-11. júna v Starej tržnici v Bratislave.

Nosnou témou tohto ročníka je opäť svet Inakosti, akejkoľvek. Kreativite a fantázii sa medze nekladú! Inakosť je inšpirujúca  a mala by sa stať prirodzenou súčasťou nášho bytia.

Aj v roku 2017 je festival KDE BOLO, TAM BOLO… o tolerancii, stieraní hraníc, predsudkov a stereotypov k chorým a hendikepovaným. Je o stavaní mostov porozumenia kreatívnym a interaktívnym spôsobom. Je o rozprávke, kde každý má šťastný priestor pre šťastné detstvo.

Každé dieťa je výnimočné!“

KDE BOLO, TAM BOLO je rozprávková krajina, v ktorej sa fantázii a kreativite medze nekladú, preto tu neexistujú žiadne bariéry ani predsudky. Sny všetkých detí, či už zdravých, chorých, hendikepovaných (a nielen detí) sa tu stávajú aspoň na chvíľu skutočnosťou,“ hovorí organizátorka a zakladateľka festivalu architektka Broňa Tarnócy.

Centrum hlavného mesta ovládne festival plný neutíchajúcej detskej radosti, kreativity a zážitkov získaných cez pestrú paletu výtvarného umenia, hudby, tanca, fotografie, módy, ale aj chuťových pohárikov. Na množstve kreatívnych a najmä interaktívnych workshopov, ktoré prebehnú pod taktovkou známych osobností spoločenského a kultúrneho života, sa vyšantia všetky deti, ako aj deti so sluchovým postihnutím, keďže celé podujatie bude tlmočené do posunkového jazyka.

Farebná zmes aktivít a tvorivý proces prinesú účastníkom mnohé nezabudnuteľné chvíle, pohodu a najmä dobrú náladu.

Inakosť je darom. Byť iný a sám sebou inšpiruje! Toto úžasné podujatie vo mne prebúdza detskú tvorivú dušičku. Teším sa, že mám opäť možnosť aktívne prispieť k zážitkovej energii tohto festivalu,“ hovorí známy herec a moderátor Roman Pomajbo, ktorý, spolu so Janette Maziniovou Motlovou z neziskovej organizácie Eduma, prevedie deti  obľúbeným workshopom a interaktívnou besedou „Deti deťom“. Deti sa na festivale budú môcť stať maliarmi, architektmi, módnymi návrhármi, kuchármi, hercami, hudobníkmi či  umelcami. Sobotný festivalový program otvorí výstava víťazných prác e-lerningového kurzu Deti a architektúra, ktorý organizuje Občianske združenie Euroarch (v nedeľu sa bude konať slávnostné výhlásenie víťazov). Malí kreatívci budú môcť  zároveň sledovať úžasné detské divadielko či spoznávať svet plný farieb, cudzokrajných chutí a vôní pod taktovkou kuchárov zo sveta v rámci FOOD workshopu.

Pre malé parádnice bude pripravený FASHION workshop pod taktovkou známych módnych návrhárok Dany Kleinert, Moniky Vontszemuovej, Lenky Sršňovej a Kristíny Vontszemuovej. Modely, ktoré deti navrhnú a ušijú, budú môcť aj predviesť v záverečnom defilé. Známa návrhárka krásnych čeleniek Hogo Fogo, Slávka Toscherová, vyrobí s deťmi doslova umelecké diela. Stať sa na chvíľu hudobníkom? Áno, v podaní speváčky Lucky Lužinskej je pripravených niekoľko príjemných prekvapení. Počas workshopu Farebné sny si deti vytvoria originálne interiérové doplnky, ktoré budú zdobiť ich detskú izbičku. Celú starú tržnicu roztancuje fantastická Aron Mitu so svojou skupinou.

Malých architektov svetom architektúry prevedie tím významných architektonických ateliérov a osobností architektúry. Deti si budú môcť navrhnúť a vytvoriť vlastný domček Inakosti pre svojich priateľov, ktorí k nám prišli bývať z krajiny Inakosť. Rozvíjať jemnú motoriku, technické myslenie, sociálne interakcie či dopravné zručnosti budú môcť deti prostredníctvom nádherných slovenských drevených stavebníc Moy Toy.

Vyskúšať si prácu výtvarníkov, umeleckých maliarov či sochárov? Áno, pod taktovkou skvelých umelcov Ašot Haasa, Erika Šilleho a manželov MonikyBohuša Kubinských.

Dá sa hovoriť rukami a počúvať očami? Ako sa dá tancovať a spievať, ak nepočujem? Na festivale sú pripravené opäť i špeciálne workshopy s hlavnými hrdinami Počujkou a Počujkom. Naši hostia naučia vaše detičky vážiť si svoje ušká a pomáhať tým, čo zdravé ušká, žiaľ, nemajú. Ľubka a Fero Majtánovci z OZ Nepočujúce dieťa vás budú sprevádzať pestrofarebným svetom, kde všade znie smiech, radosť a džavot.

Pripravili sme pre vás i veselé hračkovaky, ktoré majú pre všetkých prichystané legové tajomstvá! Budete mať možnosť kreatívne tvoriť a precvičiť si nielen prsty ale i predstavivosť. K dispozícií budú aj pásky na oči, ktoré nás naučia, aké to je vidieť viac srdcom ako očami a posunú tak hranice našej kreativity ešte o kúsok ďalej. Na vlastnej koži môžete zažiť i pocit slabozrakého pri hre plnej pocitov – Memonik, ktorá získala za svoju unikátnosť významné ocenenia. 

Chcete objaviť vzácny Talent svojich miláčikov? Neváhajte a príďte na workshop Myslenie prvej ligy, kde spoznáte silné stránky a talenty svojich detí. Dáša Černá GejdošováZuzka Haasová zoberú vás i vaše deti na cestu za úspechom a objavom vlastného potenciálu.

Do krajiny fantázie vás prostredníctvom príbehu o rybke, princeznej či rakete, zoberie ilustrátorka AnU, Anna ČernákováĽubica Borš, spoluzakladateľka Mini Artist. Čo v príbehu objavíte, farbami si zachytíte. Výsledkom vašej práce bude umelecké dielo – tričko, jedinečné a inaké ako každý z nás.

Už tradíciou festivalu je i podpora chránených dielní, ktoré budú mať prostredníctvom Trhu chránených dielní tento rok vskutku bohaté zastúpenie. Chýbať nebude ani rodičovský kútik, kam môžu deti bezpečne odložiť svojich rodičov a tí si tu vychutnajú šálku dobrej kávy či prečítajú skvelú knihu.

Záštitu nad festivalom KDE BOLO, TAM BOLO… 2017 prijal primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal. Interaktívny a kreatívny festival KDE BOLO, TAM BOLO… je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností a záštitu nad festivalom prijal i Vladimír Grežo, riaditeľ BKIS. Podujatie ARCHinak/ARCHinak sa koná pod záštitou predsedu Slovenskej komory architektov Imricha Pleidela a spoločnosti VELUX Slovensko.

Generálnym partnerom KDE BOLO, TAM BOLO… je Telekom.

Hlavným partnerom je Poisťovňa Slovenskej sporiteľne a spoločnosť VELUX Slovensko.

 Myšlienku festivalu podporili Bratislavský samosprávny kraj, nezisková organizácia Eduma a nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Ak sa chcete s nami zatúlať do rozprávky, tvoriť a snívať spolu s deťmi, tak neváhajte a príďte 10– 11. júna medzi nás do Starej tržnice v Bratislave.

Viac informácii o festivale a programe nájdete na:

www.kdebolotambolo.com

https://www.facebook.com/pages/KDE-BOLO-TAM-BOLO/338773879507704?ref=bookmarks