Účinné relaxačné techniky pre mužov

Nie je žiadnym tajomstvom, že naše životy sa stávajú čoraz viac stresujúce. Každoročné prieskumy ukazujú, že miera vplyvu stresorov sa zvyšuje a my podliehame následkom tohto neviditeľného „vraha“. Konkrétne pred dvoma rokmi sa zistilo, že najväčšie faktory, ktoré vyvolávali stres sú peniaze a práca a zodpovednosť za rodinu bola tretím najväčším dôvodom prispievajúcim k jeho vzniku.

 

Ako sa s tým vyrovnať inak?
Nie je to jednoduché a ani bezvýznamné, pretože stres vedie k radu negatívnych stavov, ako je úzkosť, depresia, hnev a zvýšené znepokojenie. Väčšina dospelých potom cíti, že stres má vplyv na ich duševné a fyzické zdravie, no stále nerobia dosť pre to, aby s ním bojovali.
My vám predstavíme niekoľko účinných spôsobov, ako to vyskúšať. Takže si urobte pohodlie, pripravte si šálku lahodnej kávy a venujte sa tomu, čo je pre vaše pohodlie v živote naozaj dôležité. V prípade potreby si pokojne robte krátke poznámky.

Ovládajte svoj dych
Keď sa cítite nahnevaní alebo úzkostní, aktivuje sa váš parasympatický nervový systém, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie, rýchlemu dýchaniu a zvýšenému tlaku krvi. Ak chcete bojovať proti týmto symptómom stresu, musíte ovládať najmä svoje dýchanie.
Muži majú so svojimi reakciami a ich ovládaním obrovské problémy, ale dá sa to zvládnuť, len netreba hneď prudko reagovať. Stačí si zachovať chladnú hlavu a neťahať ľahký obrus zo stola, na ktorom je všetko pekne pripravené na slávnostnú večeru. Skúste to inak.

Najprv sa okolo seba pozrite a pochopte svoje okolie: miestnosť, v ktorej sa nachádzate, skúste sa zamerať na tvar tenkých stolových nôh stola, na ktorom večeriate, čas dňa alebo vonkajšie počasie. Často považujeme tieto malé veci za samozrejmosť a vôbec ich nevnímame, ale v takýchto vypätých situáciách vám to môže veľmi dobre pomôcť.
Ďalej si všimnite, ako ste fyzicky prepojení s okolím. Sedíte alebo stojíte? V akej pozícii sa nachádzate? Ste naklonení alebo stojíte rovno? Sú vaše nohy prekrížené?

Toto jednoduché cvičenie vás upozorňuje na vaše zmysly, ktoré ďalej napomáhajú relaxačnému procesu. Ďalším krokom je spomalenie a sústredenie sa na vlastné dýchanie. Regulujte ho a snažte sa vydychovať v oveľa dlhšom intervale, ako sa nadychujete. Pri vykonávaní týchto krokov premýšľajte o pozitívnych veciach a čoskoro sa budete cítiť oveľa uvoľnenejší.

Vpustite do svojich uší tie správne tóny
Keď sa budete niekedy cítiť vystresovaní, zvážte počúvanie obľúbenej hudby. Je to skvelý spôsob, ako zmierniť stres, pretože pomáha znížiť krvný tlak, stabilizuje srdcovú frekvenciu a znižuje úroveň úzkosti. Počúvanie pomalých, klasických tónov je v tomto prípade obzvlášť výhodné pre znižovanie stresových hormónov. Spolu s rozptyľovaním vás od zdroja vášho stresu, hudba znižuje napätie a pomáha človeku relaxovať.

Používajte dobrý vankúš
Dobrý spánok môže robiť pre vaše duševné pohodlie a šťastie zázraky. Keď si nedoprajete dostatok odpočinku, vaše telo začne protestovať, čo vás stresuje a vyrušuje. Skúste mať 7-8 hodín spánku každú noc, ale čo je ešte dôležitejšie, skúste si dopriať kvalitný spánok. To znamená, že nemyslíte na nič, čo vám prináša stres. Ako si zabezpečíte dobrý spánok? Riešenie spočíva v objatí vášho vankúša!

Ten, ktorý môže pomôcť vyrovnať chrbticu a udržať bolesti chrbta mimo vaše telo. Úzkosť je ľudská odpoveď na bolesť a ak nespíte správne, máte bolesť kĺbov. Ak je všetko v poriadku, vďaka hormónu oxytocín sa cítite dobre, ste uvoľnení, znižuje sa váš krvný tlak a dobre zaspávate. Investujte preto do svojho pohodlia obyčajným ale kvalitným vankúšom.

Správny muži predsa vedia, ako relaxovať a ak chcete patriť k nim aj vy, vyskúšajte niektoré z týchto vecí a zachovajte si v konkrétnej situácii chladnú hlavu.

Autor: Ľuboš J.