Plánujete si zaobstarať hliníkovú pergolu? Máme pre vás užitočné rady, ale dôležité sú najmä dve veci: na pergolu nie je nikdy neskoro, no jej montáž radšej prenechajte špecializovanej firme.
Na pergolu nie je nikdy neskoro
Na rozdiel od vonkajšieho tienenia okien, ktoré je dobré naplánovať už vo fáze projektu stavby, sa pergoly bežne montujú aj kedykoľvek neskôr. Väčšinou v čase, keď je už dom hotový a začnete premýšľať, ako si posedenie na terase ešte viac spríjemniť. Pergola nie je náročná na pevnosť uchytenia, pretože má stojky, na dom teda nie je vyvíjaný taký tlak ako pri markízach.
Pri pergolách rozlišujeme dva typy – s nosnou konštrukciou a bez nosnej konštrukcie. Nosné konštrukcie sú vhodné na terasy, átriá, verandy, pre reštaurácie či ako voľne stojací objekt do záhrady. Pergoly bez nosnej konštrukcie sa hodia na tienenie zimných záhrad. „Pokiaľ si vyberiete pergolu, ktorá je čiastočne kotvená do steny domu, počítajte s tým, že fasáda bude pri montáži čiastočne narušená. Je teda vhodné pripraviť nosné prvky do fasády ešte pred jej zateplením,“ informuje Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX.
CLIMAX TIP: Plánujete pergolu na diaľkové ovládanie? Myslite už pri stavbe domu na prípravu prívodnej elektroinštalácie.
Dva spôsoby montáže
Existujú dva spôsoby uchytenia pergol – montáž do steny alebo do zeme. Kotvenie do dreva (napr. do dreveného trámu v stene drevostavby) je jednoduchšie než do muriva – stačí ho prichytiť vhodnými skrutkami. Najnáročnejšie kotvenie býva do zatepleného muriva. Pokiaľ sa pergola kotví priamo do zeme (hlina, piesok, štrk), je potrebné pripraviť betónové pätky, ktoré sa bežne používajú.
Inštalácia jedine odborne
Do montáže pergoly sa nikdy nepúšťajte sami, pokiaľ vám má pergola dobre slúžiť. „Profesionálnu montáž odporúčame z funkčného, aj praktického hľadiska. Jej nekvalitné prevedenie totiž môže pergolu zbytočne poškodiť. Len vyškolení odborníci produkty dokonale poznajú, dokážu vám bezpečne poradiť a vy sa tak vyhnete nepríjemným opravám aj nákladom navyše,“ radí Filip Šimara.
Montáž prvotriednej lamelovej pergoly Espacio v 10. krokoch:
- Pred začatím výroby pergoly, ktorú robí CLIMAX pri všetkých výrobkoch vždy na mieru, k vám prídu odborníci na presné zameranie. Až potom sa zadajú údaje do výroby.
- Začína sa prípravou betónových pätiek pod stojky. Odporúčaný rozmer je 30 x 30 x 80 cm.
- Na stene alebo v pätke musí byť pred inštaláciou pripravený prívod elektrickej energie.
- Aby sa montáž stihla v priebehu dňa, je ideálna spolupráca 4 technikov.
- Technici začínajú montážou obvodovej hliníkovej konštrukcie. Do stojky pergoly pretiahnu elektrický kábel. Postupne k sebe primontujú všetky profily pergoly, ktoré tvoria základ pergoly.
- Do betónových pätiek technici vyvŕtajú otvory na závitové tyče. Po vytvrdnutí chemickej kotvy nasadia matice na závitové tyče, ale zatiaľ ich nedotiahnu.
- Všetky spoje a rohové aj odtokové žľaby je nutné poriadne zasilikónovať.
- Pomocou plastovej podložky sa nasadia do konštrukcie otočné lamely Lamely so zabudovaným LED osvetlením je potrebné prepojiť s pripravenou elektroinštaláciou.
- Prichádza na rad utiahnutie matíc na nosných stojkách.
- Nakoniec sa skontroluje funkčnosť naklápania lamiel a LED osvetlenie a je hotovo.
CLIMAX TIP: Bioklimatická hliníková pergola Espacio inteligentne spolupracuje s prírodou, zaisťuje vysoké pohodlie a účinne chráni pred slnkom i dažďom. Jej lamely možno naklápať až po uhol 140°. Môžete ju doplniť o zabudované reproduktory, svetelné LED pásky alebo bočné zatienenie. Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk.
Zdroj: Silvia K.