Nadpozemský Mercedes S65 Cabriolet

Mercedes-AMG S 65 Cabrio, V12-Biturbomotor, 463 kW (630 PS), 1000 NmV12 biturbo engine,

Mercedes-Benz najvyššej triedy S môžete kúpiť aj ako dvojdverové kupé, najnovšie aj vo verzii kabriolet. O špičkový pohon sa postará kráľovský dvanásťvalec s výkonom 630 koní, ktorý zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy.
Model S65 Cabriolet s podpisom divízie AMG sa tak postaví nad mierne slabší a lacnejší osemvalec S63, odhalený už pri premiére kabrioletu vlani na jeseň. Pohonnou jednotkou novinky je šesťlitrový dvanásťvalec nadopovaný dvomi turbodúchadlami, vďaka čomu disponuje vskutku medveďou silou. Jeho maximálny výkon je 630 koní a krútiaci moment dosahuje rovných 1 000 Nm. Motor spolupracuje so sedemstupňovým automatom a poháňa výhradne zadné kolesá. A to je práve aj jeho Achillovou päta….
Zatiaľ čo dvanásťvalec totiž zvládne klasický šprint z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy, slabší model AMG S63 4matic je vďaka pohonu všetkých štyroch kolies na stovke rýchlejšie o 0,2 sekundy. Maximálku majú obidva modely identické – elektronicky limitovaných 250 km/h. U V12 sa však obmedzovač dá posunúť až na magickú „tristovku“…
Optickým špecifikom dvanásťvalcového modelu je aj množstvo lešteného kovu na karosérii: nájdete ho na častiach nárazníka, mriežke chladiča, či na dvadsaťpalcových diskoch kolies.
Mercedes-AMG S65 Cabriolet absolvuje premiéru na januárovom autosalóne v Detroite, v Európe si ho budeme môcť po prvý krát obzrieť v marci v Ženeve. Objednávky začne Mercedes prijímať v apríli a hoci ceny zatiaľ oficiálne známe nie sú, počítajte minimálne so sumou štvrť milióna eur…

Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM