Každý desiaty muž na Slovensku je nespokojný s tvarom svojich genitálií, takmer polovici prekáža vzhľad ich brucha. Čo by radi na sebe zmenili?
Chlapi sa chcú sa páčiť
Hoci panuje presvedčenie, že „vylepšovať“ vizáž si u plastického chirurga nechávajú takmer výlučne ženy, pravda je inde. Presné štatistiky neexistujú, no odborníci odhadujú, že ročne podstúpia rôzne estetické zákroky tisícky Slovákov. Muži sa na lekárov obracajú často s podobnými požiadavkami ako ženy. „Chcú na svojom tele upraviť časti, s ktorými sú nespokojní. Ide napríklad o operácie očných viečok, nosu, uší, vyplnenie vrások, ale aj zákroky ako bodysculpting, čiže tvarovanie tela,“ vypočítava plastický chirurg, docent MUDr. Martin Boháč, PhD., MPH, MHA, Febopras.
Preferujú prirodzenosť
A to zďaleka nie je všetko. Muži sa na odborníkov obracajú aj s požiadavkou o zväčšenie penisu ako do dĺžky, tak do šírky, gynekomastiu, čiže odstránenie zväčšených prsných žliaz, či transplantáciu vlasov, teda pridanie či zahustenie vlasov do výrazných kútov alebo na plešinku. Podľa skúseností doktora Boháča sa úprava nedostatkov takmer hneď odráža vo zvýšenom sebavedomí jeho pacientov. Muži najviac oceňujú, ak sú úpravy čo najprirodzenejšie, takže okolie síce vníma pozitívnu zmenu vzhľadu, ale nevie ju presne definovať.
Vzhľad ovplyvňuje sebavedomie
Podľa psychologičky Mgr. Silvie Juhászovej to, ako vyzeráme, výrazne ovplyvňuje aj to, ako sa cítime, a naopak. Muži nie sú žiadnou výnimkou. „Niekedy sú za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom rôzne psychologické faktory, kedy je dokonca potrebná psychologická pomoc. Napríklad pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera či sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje. Podľa odborníčky starostlivosť mužov o svoj vzhľad, estetické zákroky ani nehovoriac, sú u nás skôr tabu. Pritom práve tie im môžu zvýšiť sebavedomie, zlepšiť sociálne vzťahy a prispieť k duševnej pohode.
Zdravotné dôvody plastiky
Nie každý estetický zákrok ale podstupujú muži výlučne pre skrášľujúci efekt. Neraz je za ním aj riešenie zdravotného problému. „Príkladom je vybočenie nosovej prepážky a jej korekcia pri operácii nosa, obmedzenie videnia a perimetra pri nadmernom kožnom previse na mihalniciach či gynekomastia. Jedno percento mužov trpí karcinómom prsníka a aj tým, že žľazu odstránime, sa redukuje riziko vzniku rakoviny,“ spresňuje zdravotné aspekty zákrokov, ktoré sa pomaly ale isto presadzujú aj medzi mužmi, plastický chirurg Martin Boháč.
Prieskum: Čo najviac trápi Slovákov?
Ukazuje sa, že slovenských mužov trápi najmä veľké brucho, vypadávanie vlasov a plešatenie či nedostatky tváre. Väčšina uznáva, že by sa mali o seba viac starať a že vzhľad je dôležitý. Dokonca priznávajú, že by zvážili zlepšenie s pomocou estetického zákroku. Skoro 60 % opýtaných vyjadrilo presvedčenie, že estetický zákrok by zlepšil ich život a pomohol im zvýšiť sebavedomie.
- 2/3 mužov tvrdia, že ich vzhľad vplýva na kvalitu ich života
- 71 % opýtaných mužov tvrdí, že spokojnosť s ich telom má vplyv na ich vzťahy
- Viac ako 80 % mužov si myslí, že muži by sa mali o svoj zovňajšok starať viac
- 1/2 opýtaných mužov tvrdí, že estetický zákrok by im pomohol zlepšiť kvalitu života
- 57 % mužov si myslí, že estetický zákrok by im pomohol zvýšiť sebavedomie
- Takmer polovica z opýtaných mužov je nespokojná s tvarom a veľkosťou svojho brucha
- Každý piaty muž je nespokojný so svojimi vlasmi v dôsledku plešatenia a tvorby kútov
- Desatina mužov je zároveň nespokojná s tvarom a veľkosťou genitálií
- Najpreferovanejšie zákroky, ktoré by muži absolvovali v prípade možnosti a dostatočných finančných prostriedkov, sú operácia brucha, liposukcia a transplantácia vlasov
Zdroj: Prieskum IPSOS pre MB Clinic
Odborní garanti: Doc. MUDr. Martin Boháč, PhD., MPH, MHA Plastický chirurg