Spoznávajte kúty Slovenska Drevené kostolíky, Andy Warhol a skanzen

Všade je krásne, je jedno na ktorý smer sa vyberiete, všade nájdeme bohaté kultúrne aj prírodné pamiatky Tentokrát vás pozývame na severovýchod Slovenska.

 

Ak máte radi moderné umenie, určite nakuknite do múzea Andy Warhola v Medzilaborciach. Ide o svetový unikát. Aj keď Andy nežil tu, ale za oceánom, patrí tak trochu aj nám a v malom východoslovenskom mestečku mu vzdali hold naozaj unikátne. Preslávil sa modernou maľbou a dizajnom a múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré približujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich a zahraničných umelcov. Súčasťou expozícií z umelcovho života je aj autentická košieľka, v ktorej Warhola pokrstili a k vzácnostiam patrí aj listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku rodičov. Exkluzívnu zbierku dopĺňajú slnečné okuliare, fotoaparát i legendárny magnetofón. Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969.

 

Monastyr

Je jedným z najstarších monastyrov a odpustových miesta na Slovensku,  označovaný je aj ako „rusnácky Devín”. Nájdete ho neďaleko Krásneho Brodu. Postavili ho v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Obec leží na území, ktoré bolo v minulosti významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Haliča. Jedna z ciest viedla aj cez Medzilaborce a Lupkovský priesmyk. Teodor Korjatovič sem prišiel v 14. storočí s vojskom na pozvanie uhorského vladára, aby ochraňoval štátne hranice. Prišli s ním  aj mnísi, ktorí sa podľa ľudového podania modlili za jeho úspech. Korjatovič im za ich morálnu podporu daroval veľké územie a pri kaplnke v Krásnom Brode dal vystavať drevený chrám a kláštor.

 

Miroľa a Bodružal

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli postavili v roku 1770. Po skončení druhej svetovej vojny, keď bol značne poškodený, ho hneď v roku 1945 opravili. Ide o typický trojdielny, trojpriestorový a trojvežový objekt s troma krížmi. Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal je klenot medzi cerkvami – jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Postavili ho v roku 1658 a vďaka architektúru a kultúrnemu významu je zapísaný v zozname UNESCO.Chrám sv. Mikuláša je trojdielna zrubová stavba s bohato členenou šindľovou strechou a s troma vežami. Pozornosť pútajú najmä tri cirkevné veže symbolizujúce Svätú Trojicu.

 

Ladomirová  

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu na slovenskej strane Karpát. Chrám postavili v roku 1742 bez jediného kovového klinca, po vzore podkarpatsko-ruských lemkov, a ako jediný lemkovského typu má oktagonálnu kupolu lode. V interiéri môžete obdivovať prekrásny byzantský ikonostas s vyobrazeniami mnohých svätcov. V roku 2008 ho zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Skanzen

Skanzen je Múzeom ukrajinskej kultúry vo Svidníku a je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche jedenásť hektárov je päťdesiat objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma i drevená cerkev. Národopisná expozícia v prírode podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Sústredené sú tu typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania z oblasti severovýchodného Slovenska – hospodárske budovy, stodoly, senníky, chlievy a tiež technické budovy, vodný mlyn a vodná píla.

 

Dukla

Ak už budete v tejto časti našej krajiny, určité neobíďte Duklianske bojisko a Pamätník Československej armády na Dukle. Je to národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a československých vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944. Prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska – Vyšný Komárnik. Počas bojov padlo vyše šesťdesiattisíc sovietskych a československých vojakov. V areáli a okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených päťdesiatpäť kusov rôznej ťažkej bojovej techniky, tá chlapcov určite zaujme.  

 

Vzácne ikony

Galéria Dezidera Millyho je umiestnená v barokovom kaštieli z 18. storočia a je súčasťou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Približuje vývoj ľudového a profesionálneho výtvarného umenia Rusínov-Ukrajincov od 16. storočia po súčasnosť. Dominantou expozície je vzácny súbor ikon, ktoré patria medzi najstaršie a najcennejšie zbierkové predmety. Expozíciu tvoria exponáty chronologicky prezentujúce vývoj ikonopisného umenia 16. až 18. storočia. Okrem toho expozícia prezentuje diela predstaviteľov staršej a mladšej generácie.

Autor: Marta Z.