Tesco prináša všetko potrebné na pohodovú Veľkú noc

Hoci súčasná mimoriadna situácia pretrváva na celom svete už druhý rok, obľúbené jedlá a pohodovú Veľkú noc si môžeme dopriať aj za aktuálnych okolností. Tesco prináša nakupujúcim na Slovensku potraviny už 25 rokov, pričom zákazníci sa aj v období pred nadchádzajúcou Veľkou nocou môžu spoľahnúť, že si v ktoromkoľvek spomedzi 153 obchodov reťazca nakúpia všetko potrebné. Nakupujúci čoraz viac oceňujú možnosť urobiť svoj nákup bezpečnejšie s použitím moderných technológií v prevádzke alebo online z pohodlia domova, hoci aj na diaľku pre rodinu.

 

„Veľkonočné sviatky v sebe spájajú hodnotný čas strávený s najbližšími vrátane mnohých pekných zvykov a tradícií. Aj napriek pretrvávajúcim reštrikciám v spoločnosti nám v Tescu záleží na tom, aby si naši zákazníci dokázali pripraviť presne takú Veľkú noc, akú chcú, a to s obľúbenými jedlami, ktoré majú najradšej. V súčasnom predsviatočnom období podľa potreby priebežne posilňujeme naše tímy v obchodoch, aby sme zabezpečili dostupnosť všetkých čerstvých i trvanlivých potravín, ako aj sortimentu ďalších potrebných produktov. Naďalej dbáme na dodržiavanie všetkých opatrení, ktoré chránia zdravie zákazníkov i kolegov. Nakupujúcich chceme rovnako – v záujme bezpečnosti seba i ostatných – požiadať o ich dodržiavanie. Zároveň prosíme, aby si aj vzhľadom na pretrvávajúce mimoriadne okolnosti nenechávali svoj veľkonočný nákup na poslednú chvíľu, ale naplánovali si ho ideálne v predstihu,“ zdôraznil Martin Kuruc, CEO Tesca na Slovensku.

Zákazníci môžu na svoj veľkonočný nákup využiť aj službu Online nákupy. Obľúbená služba od Tesca má aj naďalej dostupné voľné dodacie kapacity v dňoch pred blížiacimi sa sviatkami. Reťazec v uplynulom roku dostupnosť Online nákupov výrazne rozšíril – k dispozícii je už pre 2,8 milióna ľudí a 1,1 milióna domácností. Výhody Tesco Online nákupov sú od konca minulého roka dostupné už aj pre zákazníkov v Dunajskej Strede, Brezne, Liptovskom Mikuláši či ďalších mestách a obciach.

„Veľmi ma teší, že v porovnaní s minulým rokom ešte viac narástla obľúbenosť našich inovatívnych služieb vrátane Online nákupov, ktorých dostupnosť sme medziročne výrazne rozšírili. Naši nakupujúci si už zvykli, či už pri nákupe v obchode alebo online, že Tesco im prináša čerstvosť, dostupnosť a širokú ponuku tak, aby si kedykoľvek dokázali nakúpiť všetko potrebné pod jednou strechou,“ uviedol Martin Kuruc z Tesca.

Nakupujúci čoraz viac oceňujú možnosť urobiť svoj nákup bezpečnejšie s použitím moderných technológií priamo v prevádzke. Služba Scan&Shop vo viac ako 40 obchodoch Tesca aj pred Veľkou nocou šetrí čas a prináša zákazníkom ešte vyšší komfort. Nakupujúci môžu priamo počas nákupu vkladať nákup do vlastnej tašky bez vykladania pri pokladni. Využívanie takýchto skenerov odporúčajú v súčasnej mimoriadnej situácii aj úrady zodpovedné za ochranu verejného zdravia.

Čoraz obľúbenejšou sa stáva aj ďalšia služba od Tesca, ktorá pod názvom Klikni&Vyzdvihni umožňuje zákazníkom zrealizovať svoj nákup online a vyzdvihnúť si ho vo zvolený čas vo vybraných obchodoch reťazca.

 

Pohodová Veľká noc: Takto oslavujú ľudia v Európe

Hoci koronakríza už po druhý raz obmedzí veľkonočné stretnutia, veľkonočný čas môže vyplniť príprava tradičných jedál. Inšpirácia sa dá čerpať aj zo zahraničia, keďže veľkonočné zvyky a špeciality sa naprieč jednotlivými štátmi výrazne líšia:

 • Fíni pripravujú špeciálny dezert mämmi. Podobá sa ovsenej kaši. Po pomalom pečení sa podáva s krémom a cukrom.
 • Poľsku patrí k symbolom Veľkej noci požehnaný košík, v ktorom sú kraslice, chlieb, klobásky. Typickým je národný koláč mazurek z piškótového alebo marcipánového cesta plnený figami, hrozienkami, orechmi, mandľami. Na veľkonočné raňajky nesmie na stole chýbať biely boršč z kvasu z pšeničnej múky, vody a vývaru zo šunky, do ktorého Poliaci dávajú smotanu, natvrdo uvarené vajíčka, chren a klobásu.
 • Maďarsku na sviatočnom stole nechýbajú najmä tradičné lokálne pochúťky, ponúkajú aj obdobu našej vianočky v tvare menších buchiet. Keďže v tejto krajine rastie v mnohých lokalitách medvedí cesnak, zvyknú sa pripravovať jedlá s jeho súčasťou. Gazdovia si na Veľkú noc nechávali výbornú domácu slaninku a klobásu, ktoré rozdávali práve v tento sviatok.
 • Českom máme spoločnú nielen históriu, ale aj množstvo zvykov vrátane Veľkej noci. Tradičné pochúťky sú podobné tým našim. Odlišný je mazanec, ktorý sa vyrába z kysnutého cesta a podobá sa našej vianočke.
 • Dánske pivovary na Veľkú noc pre svojich zákazníkov varia špeciálne veľkonočné pivá.
 • Íri dodržiavajú veľkonočný pôst, počas ktorého jedia hlavne obľúbené solené ryby – Ich tradičným veľkonočným jedlom je pórová polievka a pečené jahňa. Tradícia hovorí, že správny Ír musí zjesť na Veľký piatok aspoň jedno vajíčko.
 • Spojenom kráľovstve sa veľkonočné jedlá líšia podľa toho-ktorého regiónu. Jahňacina sa teší veľkej obľube napríklad Anglicku. Pečené jahňacie stehno, dusená zelenina, kapusta a mätová omáčka sú neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci v anglických domácnostiach. Typickým škótskym veľkonočným jedlom je ovocný koláč s názvom Simnel Cake, ktorý má 11 marcipánových guľôčok, čo má symbolizovať 11 apoštolov. Tradíciu majú aj Hot cross Buns, čiže korenené bochníky (mazance) s krížom navrchu ako ozdoba.
 • Nemci na Zelený štvrtok jedia tradične zelené jedlá. Medzi ne patrí aj typická polievka z vňate trebuľky, ktorá sa podobá na petržlen. Chýbať nesmie typický veľkonočný koláč Ostertfladen z lístkového cesta s hrozienkami.
 • Keď sa pozrieme na východ na ruskú pravoslávnu Veľkú noc, tú slávia Rusi o niekoľko dní neskôr ako my. Počas nich pripravujú domáce lievance bliny a nechýba chlieb kulich či syrová paska. Tento dezert v tvare pyramídy sa pripravuje z masla, vajec, tvarohu, smotany, orechov, kandizovaného ovocia a mandlí.
 • Jedlá a tradície v južnej Európe sú celkom iné. Taliani jedia počas Veľkej noci praclíky, ktoré symbolizujú zopäté ruky pri modlitbe. Ich koláč compa pasqual zase pripomína holubicu. V benátskych rodinách nechýba brioškový chlieb gubana plnený čokoládou a hrozienkami.
 • Portugalci na Veľký piatok upaľujú slamené figuríny Judáša a jedávajú vajíčkové omelety.
 • Španieli tradične pripravujú mäsový koláč plnený chorizom a vajíčkami.
 • Grécku spolu hodujú celé rodiny a na stole nesmie chýbať koláč podobný našej vianočke so zapečeným vajíčkom navrchu.

Všetko o veľkonočných nákupoch aj zaujímavé recepty nájdete na: https://tesco.sk/hello/sezona/velka-noc/