Už deväť rokov pomáha Nadácia Tesco zlepšovať život v komunitách naprieč Slovenskom. Zohráva významnú úlohu pri riešení vážnych sociálnych a environmentálnych výziev vrátane prechodu Slovenska na cirkulárnu ekonomiku. Nadácia chce prispieť k budovaniu udržateľnej budúcnosti aj pre ďalšie generácie, a preto intenzívne spolupracuje aj s Inštitútom pre cirkulárnu ekonomiku (INCIEN). Výsledkom tejto spolupráce bude okrem iného aj predstavenie pilotného systému opakovane použiteľných pohárov z unikátneho bioplastu vytvoreného slovenským tímom profesora Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Táto iniciatíva pomôže znížiť množstvo jednorazových plastov na Slovensku.
„Domácnosti na Slovensku každoročne vyprodukujú viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Tento odpad nemizne niekde ,preč‘. Až 55 % končí na skládkach. Zároveň míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali nové produkty, pričom produkujeme odpad, ktorý nevieme ďalej spracovať. Preto hľadáme riešenia, chceme zvyšovať environmentálne povedomie ľudí a povzbudiť ich k nižšej spotrebe jednorazových plastových výrokov. Vďaka podpore Nadačného fondu Tesco sme zakúpili 1 000 kusov opakovane použiteľných pohárov NUATAN z unikátneho 100 % kompostovateľného materiálu Nonoilen, ktoré budeme zapožičiavať menším festivalom, firemným akciám a iným podujatiam,“ vysvetľuje Petra Csefalvayová z INCIEN.
Veľkou výzvou pre väčšinu podujatí sa stali jednorazové poháre a riady. Je nesmierne dôležité nájsť alternatívu k týmto produktom. Ako prvé riešenie, pre ktoré sa niektoré podujatia rozhodli, sú jednorazové kompostovateľné riady, príbory a poháre, ktoré sú však stále jednorazovým riešením a často skončia aj tak ako komunálny odpad, zároveň proces ich rozloženia v prírode môže byť problematický. INCIEN tento rok spustí program opakovane použiteľných pohárov, ktoré si prevádzkovatelia podujatí môžu zakúpiť a používať ich opakovane ako zálohovateľné poháre.
NUATAN® pohár je vytvorený z materiálu Nonoilen, ktorý vytvoril tím prof. Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci s R&D na Slovensku. Nonoilen (Non oil – bez ropy) je bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný. Jeho výnimočnosť je práve v opakovanom využívaní a v jeho odolnosti voči vysokej teplote, až 100 stupňov. Preto je vhodný aj na horúce nápoje a je umývateľný v umývačkách riadu. Tento materiál je mimoriadne trvácny, pričom je však schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov bez zvyškových mikroplastov.
„V Tescu chceme zákazníkom prinášať kvalitné, zdravé a udržateľné produkty dostupné pre všetkých. Jedným z našich cieľov je preto nepoužívať viac obalov, než je absolútne nevyhnutné. Zároveň sme sa zaviazali, že do konca roka 2020 prestaneme v materiáloch obalov vlastných značiek používať nerecyklovateľné alebo ťažko recyklovateľné materiály, aby sme dosiahli, že do roku 2025 budú všetky obaly produktov vlastných značiek na 100 % recyklovateľné alebo opakovane použiteľné. Naším dlhodobým cieľom je však vybudovanie systému uzatvorenej recyklačnej slučky, čo bez partnerov ako INCIEN nedokážeme,“ hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku a správkyňa Nadácie Tesco, ktorá vedie aktivity reťazca aj v oblasti spoločenskej zodpovednosti.
Spolupráca Nadácie Tesco a INCIEN-u bude vďaka grantu pokračovať aj v tomto roku. Inštitút bude pokračovať v realizácii tzv. trash tours, exkurzií pre odbornú aj laickú verejnosť na prevádzky, kde odpad končí alebo sa spracováva ako surovina. Týmto spôsobom pomáha posilňovať diskusiu medzi odborníkmi zo štátnej správy a praxou. Rovnako bude pokračovať aj projekt Miesta preč, vytvorenie webstránky, ktorá informuje verejnosť o tom, kde náš odpad končí.
Zdroj: Katarína Š.