Viete si poradiť so stresom v autoškole?

Ak sa chcete naučiť šoférovať a riadiť motorové vozidlo, musíte sa  to najskôr naučiť. Dôvod na paniku a strach tu vôbec ale nie je. Nakoniec je to škola ako každá iná s tým, že tu sa možno trochu viac venuje pozornosť logike a praktickej stránke.

Každý začiatočník pozná strach z auta. Každá cesta sa zdá byť spočiatku niečím veľmi nebezpečným, ale časom a skúsenosťami sa presvedčíte o pravom opaku. Je tu ale potrebné preukázanie zvládnutia určitých vodičských zručností. Autoinštruktory v tej najlepšej autoškole sú pre vás tým pravým riešením, je nutné si ich ale vo svojom okolí vyhľadať a vložiť do nich vašu dôveru a samozrejme aj niečo investovať.

Prečo je to pre niektorých tak ťažké

Stresujúci stav psychiky je z veľkej časti spôsobený tým, že auto je stroj a zdroj zvýšeného nebezpečenstva. Dokonca aj skúsený vodič má silnú zodpovednosť za všetky osoby a ich život v jeho aute. V prípade nováčikov sa k tomu môže pridať úzkosť, strach z dôvodu možného vzniku kritických situácii a neistota na vozovke.

Dajte si ale pozor, pretože to môže ovplyvniť vaše schopnosti. Nervové napätie spôsobuje zhoršenie vnímania, pozornosti, myslenia, niekedy pomalé reakcie a čiastočnú stratu koordinácie. Uvedomte si, že je to pre vaše dobro, aby ste sa naučili všetko potrebné a vedeli vaše nové auto bez najmenších problémov potom zaparkovať za veľké garážové brány vášho domu.

Úloha autoinštruktora

Niekomu môže robiť problémy teória, tu sa ale strachu z obavy o spôsobenie kolapsu obávať nemusíte. Simultánne sledovanie dopravného značenia, svetlá semaforov a ostatní účastníci cestnej premávky sú pre žiakov v autoškole asi väčším problémom.

Niekedy si to vyžaduje aj rýchle a správne reakcie, poznanie vlastností vozidla a jeho mechaniky, vďaka ktorej sa dostanete všade vždy včas a oveľa rýchlejšie. Ak sa k tomu všetkému pridá nepriaznivé počasie, až v tom momente môže vznikať dôvod na paniku a stres. Máte pri sebe ale inštruktora, ktorý je vašou poistkou, tak na to myslite.

Ak si osvojíte všetky základy pri učení a lekciách vo vybranej autoškole, v priebehu niekoľkých dní si to potom môžete trénovať aj v praxi. Potom sa už budete venovať tomu, či má vaše vozidlo  kvalitné gumené rohože do auta, alebo správne nastavenú geometriu kolies.