Vyťažený podnikateľ vie, že dôležitý v živote je balans

Vyťažení podnikatelia, vrcholoví manažéri firiem sú často tak zavalení pracovnými starosťami, že si nenájdu čas na relax, zdravé jedlo a už vôbec nie na svoje telo. Až hromadiace sa zdravotné problémy, či nebodaj syndróm vyhorenia, sú potom tým impulzom, ktorý im povie, že sa všetko dá robiť aj inak.

 

Ako pracuje na svojej postave a posilňuje si svoje zdravie jeden z najúspešnejších slovenských podnikateľov? Pavol Jakubec je majiteľom spoločností I.D.C. Holding a Vegum. Jeho majetok sa odhaduje na 193 miliónov euro. Je to tiež muž, ktorý vie, že pre život je veľmi dôležité starať sa o svoje telo.

Tréner Ľuboš Gsch

Na pomoc si zavolal profesionála –  Ľuboša Gsch, profesionálneho trénera a špecialistu na tvarovanie postavy. Ľuboš hovorí, že s Pavlom Jakubcom niekoľkokrát týždenne pracujú na celkovom zdraví, kondícií i postave, a to najmä silovými cvičeniami.

„Pavol našiel inšpiráciu u svojej manželky a dcéry, ktoré tréning s Mobilným fitkom začali využívať už skôr. Ich prvé výsledky ho namotivovali, a to aj napriek tomu, že na začiatku nemal sympatie k silovému tréningu,“ hovorí Ľuboš Gsch. V súčasnosti spolupracujú na trojmesačnom Antistarnúcom komplexnom programe, ktorý je určený pre ľudí po päťdesiatke.

Podľa slov Ľuboša Gsch je tréning Pavla Jakubca zameraný komplexne, pričom prevládajú silové cviky. Využívame základné cviky na posilnenie a funkčnosť základných a najväčších svalových reťazcov. Toto zameranie nám prinieslo už počas prvých troch mesiacov spolupráce pekné výsledky. Cieľom tréningu bolo spevniť, nabrať svalovú hmotu a udržiavať resp. celkovo zlepšovať kondíciu. Tento cieľ sa nám podaril, za prvé 3 mesiace nabral Pavol 4,8 kg na svalovej hmote, pričom obvod pása sa nezmenil. Tréningové výsledky (objem tréningu) sa za prvé tri mesiace zväčšili o viac ako 50 percent za každý tréningový mesiac. Tréningový mesiac sa skladá z 15 tréningových jednotiek,“ vysvetľuje Ľuboš Gsch.

Komplexný program sa orientuje najmä na prácu najväčších svalových reťazcov tela – nohy, brucho, chrbát. Zaťažovanie je teda zamerané na najväčšie svaly a svalové skupiny. Dôvod je jednoduchý, tieto svalové skupiny predstavujú najväčšiu kalorickú potrebu a tiež najväčší stimul pre svaly. „Výraznú časť tréningu venujeme svalom stredu tela a chrbta, kde vplyvom manažérskej práce Pavol pociťoval najväčšie nedostatky. Tie sa nám v prvých mesiacoch podarilo veľmi výrazne odstrániť. Pavlov chrbát je pevný, dostatočne posilnený a na jeho tréningovej práci nepoľavujeme. Chrbát a svaly k nemu prislúchajúce sú najväčším súborom svalov hornej časti tela. Pri efektívnom zaťažení poskytuje najväčšie zdravotné aj estetické benefity. To znamená jednak držanie tela (spolu s brušnou stenou) a tiež v kombinácií so svalmi ramien, povestný mužský tvar V,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Pavol Jakubec zostáva v tréningovom procese aj naďalej. Prioritou zostáva budovanie kondície, funkčnosti a pevného zdravia na aktuálne nastavenej hmotnosti. „Stratégiu tréningov zatiaľ výrazne meniť neplánujeme. Silový tréning momentálne prebieha v zníženej kadencií, pretože Pavol pravidelne trénuje tenis, squash a golf.“

Ak príde k výpadku tréningu z dôvodu pracovnej vyťaženosti, trénuje Pavol Jakubec podľa tréningového manuálu pre mužov Začni cvičiť s POHYBom for Men.

Ako vyzerá bežný tréning Pavla Jakubca?
Rozcvičku tvorí štandardne 50 kľukov a 50 drepov.

Nasledujú najväčšie svalové partie a reťazce:

  • mŕtvy ťah s jednoručnými činkami,
  • Goblet drep,
  • dvíhanie nôh v ľahu,
  • tlak jednoručných činiek nad hlavu,
  • horolezec,
  • veslovanie,
  • rozpažovanie jednoručiek.

Na konci tréningu nasleduje jednoduchý pasívny strečing. Často tiež využíva supersérie alebo trojsérie, prípadne kombinácie s izolovanými cvikmi. Toto využitie závisí od aktuálne nastavenej kadencie tréningov, ale aj Pavlovho zotavenia.