Zatvorené fitká a vám chýba šport?

Pohybu má teraz väčšina z nás pravdepodobne menej než doposiaľ. Snažíme sa byť čo najviac doma a von vychádzať len v najnutnejších prípadoch. Nech už ste boli zvyknutí navštevovať fitness centrá, športové kluby alebo sa hýbať pri práci, fyzická aktivita a šport teraz chýbajú všetkým. Dobrá správa – aj doma sa dá udržiavať vo forme, a to aj zábavnou formou. Alebo aspoň uspokojiť svojho súťaživého ducha.

Aktívny pohyb je nielen prínosný pre telo, robí divy aj s psychikou. Navodzuje dobrú náladu, ktorá sa teraz hodí možno ešte viac ako kedykoľvek predtým. No jasné, ale ľahnúť si na zem a začať len tak robiť kliky, drepy a ďalšie cviky nemusí byť pre každého práve zábava.

Ak pracujete z domu, je to ešte ťažšie. Donútiť sa k niečomu po dni strávenom pri počítači a neustále s telefónom pri uchu je len pre tých s naozaj silnou vôľou. Ak teda nepatríte k pohybovým nadšencom, pravdepodobne vám chýba len sledovanie športových prenosov a váš športový aj súťaživý duch si zúfa.

Čo robia doma profíci?
Problém s aktuálnym nedostatkom pohybu riešia predovšetkým profesionálni športovci a mnoho z nich sa o svoje tréningy delí so svojimi fanúšikmi na sociálnych sieťach. Tie najväčšie hviezdy majú často doma vlastné posilňovne, ako napríklad Cristiano Ronaldo, LeBron James a mnoho ďalších.

Niekto na to ide kreatívnejšie alebo spája svoj domáci výkon s dobrou vecou. Ako napríklad bývalý oštepár James Campbell, ktorý na svojom malom dvore zabehol maratón. Na šesťmetrovom úseku musel urobiť viac ako 6 a pol tisíc otáčok. Jeho výkon prenášala športová televízia a počas päťhodinového výkonu sa vyzbieralo viac než 22 tisíc libier pre britskú zdravotnícku službu.

Zmeňte vašu izbu s televízorom na posilňovňu
Nemáte posilňovňu ani dvor? Zacvičte si s hernou konzolou. Na PlayStation 4 nájdete niekoľko pohybových hier, ktoré sa vďaka VR okuliarom premenia na fyzický výkon, čo vás bude baviť. Vyskúšajte napríklad aktuálne najväčší hit – Beat Saber. Sekanie kociek farebnými mečmi v rytme známych pesničiek naozaj funguje. Počas pár desiatok minút spálite aj niekoľko stoviek kalórií a spevníte zapojené svalstvo.

Ak to s cvičením myslíte naozaj vážne, určite voľte Box VR. Okrem boxovania vás hra núti si kľaknúť, vyhýbať sa a podobne. Tvorcovia ju vyvíjali spolu s fitness trénermi, vďaka čomu je cvičenie naozaj efektívne. Zarytí fanúšikovia boxu si prídu na svoje v titule Creed: Rise to Glory. Fyzický výkon je tiež nevyhnutnou súčasťou hry, ale tu ide viac o herný príbeh. Vžijete sa do roly Adonisa Creeda a vyskúšate si tvrdú prácu a zdolávanie prekážok na ceste stať sa svetovým šampiónom.

Športovanie na gauči
Nie každého bavia prepotené tričká a rastúce svaly. Ak patríte k tým, ktorí radšej šport pravidelne sledujú, než aby ho aktívne praktizovali, aj pre vás je súčasná situácia neľahká. Pozerať opakovane na záznamy a zostrihy obľúbenej športovej ligy rýchlo omrzí. Na internete sa dá nájsť pár spôsobov, ako zabaviť športového fanúšika aj v týchto časoch, napríklad sledovaním pretekov guličiek. Je to ale naozaj ono? (Mimochodom, fandili ste aj vy tej modrej s lienkou?)

Ak sa vaša súťaživá povaha neuspokojí s domácimi súbojmi v hre kameň-papier-nožnice, slovnom futbale alebo žolíkovi, skúste rodinu vyzvať na rýdzo športový súboj. So Stikbold! A dodgeball Adventure zažijete na svojej konzole atmosféru poctivej školskej vybíjanej. Vyzvať môžete celú rodinu, a to aj v tímoch 2 proti 2.

Fanúšikovia loptových športov môžu vyskúšať hru Rocket League, ktorá sa podobá na futbal. Namiesto futbalistov si však prihrávajú autá. Cieľom je dostať loptu do súperovej bránky, pričom za určité akcie získate body navyše. Ten, kto ich má najviac, víťazí a stáva sa najužitočnejším hráčom v poli. Ale pozor, rovnako ako futbalista, aj auto sa môže pochrámať.

Zdroj: Ľubomír Š.