Aj to, ako sa správame ovplyvňuje, či budeme pozitívnejší, veselší a šťastnejší alebo práve naopak, negatívnejší a smutnejší. Dajte si preto pozor a vyvarujte sa týmto zlozvykom, ktoré môžu byť dôvodom, prečo sa cítite nešťastne.
Všetci sa usilujeme, aby sme našli to vytúžené šťastie. Naše zvyky v živote hrajú významnú úlohu v tom, či bude naozaj náš život plný šťastia, alebo naopak smútku. Ak ste aj v poslednom čase nespokojní, prípadne cítite, že ste naozaj nešťastní, skúste sa poriadne pozrieť a postupne odstrániť týchto 12 zlozvykov, ktoré môžu byť príčinou vášho nešťastia.
Príliš sa sťažujú
Ľudia, ktorí sú vo svojom živote šťastní a zároveň aj úspešní, nemajú tendenciu sa sťažovať. Naopak, tí ktorí sú nešťastní, sa neustále na niečo sťažujú, vždy musia povedať niečo negatívne a to aj v prípade, že všetci ostatní sú spokojní. Je pravda, že život nám dáva mnohé prekážky, no je iba na nás, ako sa k nim postavíme. Môžeme nerobiť vôbec nič a ustavične sa na niečo sťažovať alebo namiesto toho začať hľadať riešenia a cesty. Je to iba na nás.
Kritizujú seba a ostatných
Aj to, čo rozprávame a akým spôsobom sa vyjadrujeme, formuje našu osobnosť. Či už k horšiemu, alebo k lepšiemu. Šťastní ľudia si uvedomujú svoje chyby a snažia sa ich napraviť namiesto toho, aby zbytočne kritizovali seba či ostatných naokolo. Človek totiž musí rešpektovať aj iných a pochopiť, že nikto z nás nie je bez chyby.
Lipnú na materialistických veciach
Spoločnosť, v ktorej žijeme, je materialistická. Reklamy nás neustále bombardujú najrôznejšou technikou, telefónmi či poistením a sľubujú nám jednoduchší a ľahší život. Musíte si však uvedomiť, že všetko materialistické nevydrží večne. Poskytuje nám to iba dočasnú útechu. Aj preto by ste mali prestať lipnúť na všetkých hmotných veciach a viac sa skôr sústrediť na iné hodnoty, ako sú láska, priatelia, rodina či iné.
Môžu sa stať závislí
Veľa nešťastných ľudí sa rozhodne, že bude toto nešťastie či depresiu liečiť alkoholom alebo drogami. No a tak si časom vypestujú naozaj zlé závislosti, ktoré môžu mať často aj veľmi zlý koniec. Aj keď sa cítite veľmi nešťastne, skúste si udržať pevnú vôľu a nedajte sa na zlé chodníčky.
Príliš rozmýšľajú nad minulosťou
Hrabanie sa v starých spomienkach je v mnohých prípadoch naozaj len strata času. Podľa výskumníkov to má na nás negatívne účinky, vedie to k depresii či chronickému stresu. Psychológovia navrhli štyri spôsoby, ako sa vyrovnať so starými spomienkami, ktoré nás neustále prenasledujú. Po prvé, mali by ste sa z vlastných chýb poučiť, a tak sa ich snažiť opakovať čo najmenej. Po druhé, ak na situácii už nedokážete nič zmeniť, prestaňte na ňu myslieť, zbytočne sa uberáte o čas a energiu. Treťou možnosťou je, že by ste nemali brať vinu na seba za niečo, za čo nemôžete. A nakoniec, po štvrté, skúste si zlú situáciu predstaviť v pozitívnejšom svetle.
Príliš rozmýšľajú nad budúcnosťou
Príliš sa strachovať čo bude a čo sa stane je takmer rovnako tak zlé, ako neustále premýšľať nad minulosťou. Preto by sme mali žiť v prítomnosti a sústrediť sa na to, čo robíme teraz. Malými krôčikmi sa postupne posúvať vpred.
Neustále sa strachujú
Nešťastní ľudia nechávajú, nech ich telo ovláda strach. Nedovoľte, aby vás ovplyvňoval strach z neznámeho a bral vám už existujúce šťastie. Nemôžeme veľmi ovplyvniť to, kedy príde, no môžeme ovládať to, aké bude mať na nás účinky.
Odkladajú sny a ciele
Každý deň sa zobudíme, ideme do práce alebo do školy, jeme, večer si ľahneme spať a popri tom sa tešíme na víkendy. Žijeme zdanlivo pokojný život, no v skutočnosti vôbec nedávame priestor naším vášňam a talentom. Všetky naše ciele zničíme ešte skôr, než ich vôbec zrealizujeme, prípadne si ich odložíme na neskôr. Ak však chcete niečo zmeniť, alebo urobiť, práve teraz je tá správna chvíľa.
Často ohovárajú
Ohováranie či negatívne rozprávanie o iných ľuďoch vykazuje neistotu a pocit nešťastia. Sebavedomý a šťastný človek by totiž nemal potrebu zamiešať sa do niečoho, čo sa ho vôbec netýka. Ohováranie totiž nie je pre dospelých a uvedomelých ľudí.
Nechajú sa ľahko a rýchlo vyprovokovať
Ktokoľvek nás môže počas dňa vytočiť či nahnevať, o to viac, ak máme nervy doslova na prasknutie. Je však na nás, ako sa k tomu postavíme. Môžme začať zúriť a vyprovokovať ešte väčšiu hádku alebo nad tým len kývnuť rukou a pohnúť sa v živote ďalej.
Nejedia správne
Keď sme smutní, jedlo sa pre nás stáva útechou a uspokojením, a tak jeme takmer neustále. Potom to samozrejme vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti, čo zas môže viesť až k depresiám. Preto treba dodržiavať vyváženú stravu, ktorá nám poskytuje dostatok energie a hlavne lepší pocit.
Zveličujú problémy
Ak sme nespokojní a nešťastní, sme tiež plní emócií. Tým pádom zvykneme na všetko reagovať príliš prehnane a z malého problému lusknutím prsta vytvoriť obrovskú katastrofu. Nenechajte sa ovládať emóciami. Radšej sa zhlboka nadýchnite a nechajte vašu hlavu vychladnúť. Uvidíte, že v konečnom dôsledku v podstate o nič nejde.
Zdroj. psych.sk