Domov Zdravie & Fitness Kyselina listová sa spája i s prevenciou infarktu. Poznáte jej zdroje?

Kyselina listová sa spája i s prevenciou infarktu. Poznáte jej zdroje?

Existujú skupiny ľudí, ktorí by si mali dávať na príjem kyseliny listovej pozor. Patríte k nim? Nejde len o obdobie tehotenstva.

 

Na dostatočný príjem kysliny listovej sa často kladie veľký dôraz najmä počas tehotenstva. Prečo je to tak? „Podieľa sa na syntéze nukleových kyselín a pri metabolizme aminokyselín. Tie zohrávajú úlohu nielen pri prenose genetickej informácie, ale aj pri regulácii mnohých biologických a bunkových procesov v našom tele. Jej dostatočný príjem slúži ako prevencia vzniku rôznych pôrodných defektov, najmä rázštepu neurálnej trubice,“ vysvetľuje výživová odborníčka Katarína Grich. „Výskumy preukázali, že deficit vitamínu B9 počas tehotenstva môže viesť až k nenávratnému poškodeniu plodu.“ V tomto období by sa mala pohybovať odporúčaná denná dávka okolo 600 mikrogramov.

Kedy byť pozornejší?

Na príjem kyseliny listovej si dávajte pozor aj v prípade, ak sa u oboch rodičov vyskytli srdcovo-cievne ochorenia. Urobíte tak niečo pre to, aby ste sa ťažkostiam vyhli. Platí to i v prípade žalúdočných a tráviacich ťažkostí. Na dostatočný prísun vitamínu B9 sa sústreďte aj v prípade celiakie alebo pri Crohnovej chorobe. „V prípade nedostatku patria k rizikovej skupine seniori, ktorí nedbajú na vyvážený jedálny lístok a užívajú lieky, ktoré vplývajú na schopnosť tela doplniť si kyselinu listovú,“ upozorňuje výživová poradkyňa. „Poslednou skupinou sú alkoholici. Pri nadmernom popíjaní trpí celý organizmus a je s ním spojená i podvýživa. Pre zlé trávenie sa folát zo stravy nedostatočne vstrebáva a nevyužitý odchádza z tela.“
Kyselina listová pomáha dôležitému orgánu. Viete, ktorému?

Aké sú jej najlepšie zdroje?

  • zelené sójové bôby
  • listová zelenina – najmä špenát, kapusta, hlávkový šalát, brokolica, ružičkový kel
  • strukoviny
  • špargľa
  • citrusy
  • rôzne ovocie – banány, melón, mango, hrozno
  • ovsené vločky
  • orechy
  • hovädzia pečeň
  • vajíčka

Hapruje vám enzým?

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 400 mikrogramov kyseliny listovej. Aby ju dokázal organizmus spracovať do aktívnej formy, folátu, potrebuje špecifický enzým. „Výskumy poukazujú na to, že takmer šesť z desiatich Európanov má génovú mutáciu, ktorá zhoršuje aktivitu tohto enzýmu. Výsledok je, že organizmus nedokáže premeniť dostatočné množstvo kyseliny listovej na folát, približuje zaujímavé poznatky Katarína Grich. Pri dlhodobom deficite treba konzultovať s lekárom, akou formou bude najvhodnejšie kyselinu listovú dopĺňať. Naučte sa počúvať svoje telo a sledujte, či sa už nehlásia nízke hladiny tohto dôležitého vitamínu.

Zaujímavé ovládanie

Mnoho ľudí má obavy z toho, či zvládne pohybovanie sa v tomto konkrétnom užívateľskom priestore. Na výber ale máte viacero možností. Tým bežným je využitie diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou balenia multimediálneho centra alebo samotného android smart tv.

Veľmi obľúbenou voľbou je ale ovládanie pomocou aplikácie, ktorú si jednoducho nainštalujete do vášho smartfónu. Niektoré typy televízorov umožňujú aj hlasové ovládanie.

 

Hry aj správy

V tomto prípade sa vám nedostane len zariadenia, ktoré slúži na bežné sledovanie filmov, seriálov či videí. Otvárajú sa vám aj ďalšie možnosti. Ak navštívite Google Play, nájdete tu na stiahnutie veľké množstvo hier. Z Android TV sa tak môže jednoducho stať aj zaujímavá herná konzola. Stačí k nemu pripojiť Bluetooth joystick a máte postarané o hodiny zábavy.

Pre tých, ktorí bažia po najnovších informáciách z domova či sveta, môžete využiť služby Google Assistant, ktorý vám vyhľadá všetky dôležité správy. Tento softvér vám poslúži aj na kontrolu ďalších domácich smart zariadení. V dnešnej dobe vám trh ponúka tieto televízory rôznych značiek vo všetkých cenových reláciách dostupných pre širokú verejnosť.

Zdroj obrázku: Dean Drobot / Shutterstock.com