Monacké knieža Albert II otvorilo výstavu slovenského fotografa Filipa Kuliseva o polárnych krásach

Monacké knieža Albert II otvorilo výstavu slovenského fotografa Filipa Kuliseva

Už po tretí raz predstavil svoje diela slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev v Galerie des Pêcheurs pod Oceánografickým múzeom v Monaku. Aktuálna výstava, ktorá vznikla v spolupráci s polárnu expedičnou spoločnosťou Poseidon Expeditions, s názvom „Polar Planet“ ukazuje nevídanú krásu a zaujímavé miesta polárnych oblastí Arktídy a Antarktídy. Výstavu slávnostne otvorilo monacké knieža Albert II. „Je to ďalšia nádherná výstava Filipa Kuliseva. Nielen dokáže stvárniť nádherne a atraktívne živočíšne druhy, ale aj samotné miesta na našej planéte, kde žijú. Pozýva nás takým spôsobom, že máme chuť ich ísť navštíviť. Najmä dokáže skvele zachytiť veľmi špecifické svetlo v polárnych oblastiach,“ povedal Albert II. Polárne oblasti na juhu i na severe azda najviditeľnejšie čelia v súčasnosti klimatickým zmenám. Ľadovce sa topia, zmenšujú, tamojšia fauna stráca svoje prirodzené prostredie. Filip Kulisev v posledných rokoch tieto miesta navštevuje veľmi často. „Napriek nehostinným podmienkam, chlade a nepohodlí, mám studené miesta Zeme veľmi rád. Fotiť státisíce tučniakov na jednom mieste na ostrove Južná Georgia alebo ľadové medvede plaviace sa desiatky kilometrov za potravou na ľadových kryhách je niečo fascinujúce. Na miestach ako je Antarktída, Južná Georgia, Falklandy, Špicbergy, Island, Zem Františka Jozefa alebo Grónsko je stále veľa krásy, ktorú obdivujem,“ povedal Filip Kulisev.

Práve Špicbergy jedno z posledných súostroví pred cestou na Severný pól má špeciálny význam pre Monako. Praprastarý otec súčasného kniežaťa, Albert I, moreplavec a prírodovedec ich navštívil na konci 19. storočia. „Fotografie ľadovcov, fjordov a ďalších miest, ktoré objavil tento významný vedec a panovník sú dôležitou súčasťou výstavy. Je to do určitej miery moja pocta pre Alberta II, ktorého si vážim aj za jeho prácu v prospech záchrany oceánov a burcovania politikov, aby prijímali opatrenia eliminujúce dosahy globálneho otepľovania,“ konštatoval Filip Kulisev.
Monacké knieža Albert II otvorilo výstavu slovenského fotografa Filipa Kuliseva Na otvorení výstavy sa zúčastnili desiatky významných hostí z Monaka, Ruska, USA, Švajčiarska, Japonska, Nemecka, Nórska a aj zo Slovenska. Výstava, ktorá je pre verejnosť voľne prístupná 24 hodín denne, potrvá do 15. novembra.

Zároveň je pokračovaním spolupráce slovenského fotografa s Nadáciou kniežaťa Alberta II., ktorá sa zameriava na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj. Klimatické zmeny, biodiverzita a voda sú tri hlavné objekty záujmu tejto nadácie.
Monacké knieža Albert II otvorilo výstavu slovenského fotografa Filipa Kuliseva
Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval takmer 200 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal deväť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie.