Domov Blog

Tesco podporuje rozmanitosť, svoj talent rozvíjajú všetci kolegovia bez rozdielu

FOTO: Marietka Kováčová pracuje v supermarkete Tesco v Nitre. Zdroj FOTO: Tesco SR

Každoročne je 3. december Medzinárodným dňom osôb so zdravotným znevýhodnením. Tesco na Slovensku sa dlhodobo snaží vytvárať také pracovné podmienky, aby svoj talent a zručnosti mohol rozvíjať každý bez rozdielu. Aj vďaka otvorenému prístupu, vzdelávaniu a podpore rozmanitosti našli v Tescu uplatnenie kolegovia a kolegyne, ale aj študenti so zdravotným znevýhodnením. Podľa nedávno uverejnenej Správy v oblasti diverzity a inklúzie 6,2 % kolegov pracujúcich v Tescu na Slovensku je zdravotne znevýhodnených.

 

Tesco sa pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným znevýhodnením zaviazalo dlhodobo vytvárať podmienky a príležitosti pre zdravotne znevýhodnených kolegov a kolegyne. Kolegovia so zdravotným znevýhodnením robia naše Tesco rozmanitým a ľudskejším každým dňom viac a viac. Ich životné príbehy a osudy nás ovplyvňujú natoľko, že sme odhodlaní prekračovať všetky bariéry a ukázať i okolitému svetu, že  Tesco je inkluzívnym miestom, kde sa nájde každý. Teší ma, keď naši zákazníci oceňujú našich zdravotne znevýhodnených kolegov počas ich práce v predajni. Je to znak toho, že ako spoločnosť rastieme a vnímame naše odlišnosti i to, čo nás spája.  Sme na dlhej ceste zmeny, ale som presvedčená, že našou veľkosťou i silou, ktorú ako jeden z najväčších súkromných zamestnávateľov máme, dokážeme inšpirovať i mnohých ďalších,“ hovorí Miroslava Rychtárechová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku.

Začleňovanie ľudí so zdravotným znevýhodnením je jedným z pilierov stratégie Tesca v oblasti diverzity a inklúzie. Podľa dát najnovšej Správy v oblasti diverzity a inklúzie za rok 2022 aktuálne až 6,2 % kolegov a kolegýň pracujúcich v Tescu tvoria ľudia so zdravotným znevýhodnením. Výrazne tak prekračuje zákonnú povinnosť zamestnávať aspoň 3,2 % ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou.

Súčasťou Tesco tímu je aj zdravotne znevýhodnená Marietka Kováčová, ktorá pracuje v supermarkete Tesco v Nitre. Marietka dopĺňa tovar do políc, aby bol ľahko dostupný zákazníkovi a pri nákupe ihneď viditeľný. Proces jej zaškolenia bol dlhší a v niektorých činnostiach jej každý deň pomáha kolegyňa – pracovná asistentka Danka. Kolegovia a kolegyne si ju veľmi obľúbili a prispôsobili sa špecifikám jej fungovania. Zároveň jej prítomnosť priniesla do kolektívu nadhľad a humor. Neraz si od Marietky vypočujú „Som šťastná“ pri posedení pri kávičke alebo „To je ale binec“ pri nástupe na pracovnú zmenu. „Každý z nás je jedinečný a kolegovia so zdravotným znevýhodnením prinášajú do našich tímov pestrosť a inšpirujú nás tým, ako oni každý deň prekonávajú bariéry,“ dopĺňa M. Rychtárechová.

Postupný návrat do práce

Návrat do práce po dlhej prestávke spôsobenej chorobou môže byť náročný tak po fyzickej, ako aj po psychickej stránke. Tesco preto už vlani zaviedlo benefit, ktorý kolegom uľahčí tento náročný čas. Kolegyniam a kolegom z obchodov, centrálnej kancelárie a distribučných centier umožní, aby si prvý mesiac po návrate do práce skrátili pracovný čas o polovicu, pričom Tesco im dorovná plat na úroveň 100 %.

Tesco rozvíja spolupráce na podporu inklúzie

Rovnako Tesco vytvára podmienky aj pre študentov so zdravotným znevýhodnením. V tomto školskom roku je v Tesco obchodoch na praktickom vyučovaní 53 študentov so zdravotným znevýhodnením. S cieľom ešte zlepšiť začleňovanie kolegov so zdravotným znevýhodnením Tesco uzavrelo spoluprácu s organizáciou ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života, n. o V rámci tejto spolupráce Tesco poskytuje tranzitný program Zo školy do života, ktorý sprevádza mladých ľudí so znevýhodnením, aby úspešne zvládli prechod zo školy do pracovného a osobného života.

Tesco na Slovensku sa zapája do viacerých iniciatív s cieľom aktívne prispieť k zlepšeniu uplatnenia zdravotne znevýhodnených ľudí na trhu práce. Reťazec je súčasťou národného projektu Sme si rovní, ktorý pomáha ľuďom, ktorí počas života utrpeli úraz, nehodu, ktorá spôsobila ich zdravotné znevýhodnenie a zmenu pracovnej schopnosti. Taktiež sa zapojil do iniciatívy pracovného portálu Profesia s názvom Výpomoc so srdcom. Jej cieľom je pomôcť zamestnávateľom aj uchádzačom o prácu so začleňovaním a prekonaním prvotných bariér. Zároveň sa Tesco zapojilo aj do programu Profesia Lab, ktorý prináša novú cestu pre zmysluplnú spoluprácu medzi zamestnávateľmi, komunitnými partnermi, školami a kariérnymi poradcami. Spoločnými silami si dávajú za cieľ zvýšiť zamestnanosť ľudí so zdravotným znevýhodnením na otvorenom trhu práce.

Zdroj: Katarína Š.

 

Lionel Messi je kráľ. A toto je jeho nový životopis

„On, ktorý si vybudoval kariéru a reputáciu kľučkami, vynachádzavosťou, kreativitou a fintami, je v skutočnosti mužom, ktorý sa najlepšie cíti vo svojej každodennej, priam vojenskej rutine. A celý stuhne, keď je tento poriadok nejako narušený,“ popisuje stretnutia Pascal Ferré, šéfredaktor France Football.

Len jeden futbalista dokázal získať sedemkrát najcennejšiu individuálnu trofej Zlatú loptu ‒ Lionel Messi. A nie je vylúčené, že do tejto veľkolepej zbierky ešte ďalšie pocty pribudnú.

 

DIEGO MARADONA

„Poznám hráča, ktorý zaujme moje miesto v argentínskom futbale, volá sa Messi. Oproti iným hráčom má v sebe niečo iné. Je to vodca, ktorý dáva príklad ostatným.“

Novinár Florent Torchut mal výnimočnú príležitosť dozvedieť sa od veľkého, no mimoriadne skromného hráča o niečo viac než iní, pretože Zlatú loptu udeľuje práve jeho materská redakcia časopisu France Football. Dekorovanie najlepšieho futbalistu umne využil na jeho spoveď.
Lionel Messi – Kráľ Leo.

Zároveň sám dôkladne pátral po Messiho začiatkoch v rodnom Rosariu, zmapoval jeho dvadsaťjeden sezón v Barcelone až po senzačný prestup v lete 2021 do Paríža. S jeho súhlasom publikuje súkromné fotografie z detstva i z rodinného kruhu, pravdaže, popri tých športových. Všetok tento cenný materiál približuje najlepšieho svetového futbalistu nového milénia viac, ako by ste čakali. A určite nesklame.

 

MICHEL PLATINI

„Messi sa nikdy nezastaví. Mimo hracej plochy vyzerá dobrý a tichý, ale keď hrá, má oči zabijaka. Tešme sa z neho každý deň, pretože nevieme, koľko rokov to ešte potrvá. Prináša do futbalu niečo úžasné.“

Messi, exulant v Katalánsku od svojich trinástich rokov, nikdy nehral v prvej argentínskej lige na rozdiel od Maradonu, ktorý obliekal dres Argentinos Juniors, Boca Juniors a Newell’s Old Boys, iba za klub z Rosaria, za ktorý hral ako chlapec. Svoj vzťah k vlasti má pritom v krvi, nikdy nestratil svoj rodný prízvuk, nikam necestoval bez svojho čajíka maté. „Nikdy nezabudnem, ako sa mu rozžiarili oči, keď som sa ho spýtal, či chce hrať za Argentínu,“ prezradil o ňom Pékerman v 2009.

 

LUIS FIGO

„Sledovať Messiho je pre mňa úžasný pôžitok. Je to ako prežívať orgazmus.“ 35-ročný Leo Messi už strávil viac než polovicu života pod tlakom – výsledkov, obrancov, konkurencie, fanúšikov, médií a konečne aj histórie. Ťarcha, ktorú znáša s takou ľahkosťou – alebo si ju azda ani neuvedomuje –, že by človek prisahal, že ten nevyspytateľný dobrák je len večný chlapec, neprestajne odďaľujúci svoj čas odchodu stade, kde je už dlho len sám, ďaleko od obyčajných ľudí.
O tom  všetkom je novinka Lionel Messi – Kráľ Leo z vydavateľstva Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

 

Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu

Okrúhlou sumou 30-tisíc eur Nadácia Allianz tento rok opäť podporí detských onkologických pacientov. Finančný dar poputuje prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje na vybudovanie Detského stacionára Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici.

 

Na ambulanciu a stacionár

Peniaze pomôžu v rámci celkovej rekonštrukcie priestorov nemocnice. „30-tisíc eur z Nadácie Allianz bude použitých na vybavenie ambulancie a stacionára, úpravu vzduchotechniky a klimatizácie v týchto priestoroch a vybavenie mobiliárom potrebným pre výkon zdravotnej starostlivosti a liečby,“ uviedla správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová.

Podpora už viac ako dekádu

Nadácia Allianz spolupracuje s Nadáciou Kvapka Nádeje už od roku 2011. Na jej projekty podpory zdravotníckych zariadení a pracovísk po celom Slovensku doteraz prispela sumou viac ako 200-tisíc eur. Minulý rok prispela rovnakou sumou na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH), ktoré pomáha v boji s rakovinou tým, že uskladňuje a spracováva štepy krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sa používajú na transplantáciu kostnej drene.

Šek s finančným darom od Nadácie Allianz odovzdala správkyňa nadácie počas benefičného galavečera Noc nádejí, ktorý sa po dvoch pandemických rokoch uskutočnil formou priameho televízneho prenosu na Jednotke RTVS v piatok 1. decembra o 20:30 h.

Britská spoločnosť Bullitt Group spolupracuje s čipsetovým gigantom MediaTek. Pripravuje prvý smart telefón so satelitnou komunikáciou

Bullitt Group, inovatívna britská spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a predajom smartfónov, uzavrela partnerstvo s popredným svetovým dodávateľom čipových setov MediaTek na uvedenie prvého smartfónu na svete, ktorý bude obsahovať technológiu obojsmerného satelitného zasielania správ. Telefónna a satelitná služba OTT bude komerčne dostupná v prvom štvrťroku 2023 a bude zahŕňať bezplatnú satelitnú funkciu SOS*.

 

Bullitt a MediaTek intenzívne spolupracovali počas posledných 18 mesiacov, aby umožnili budúcej generácii 5G smartfónov navrhnutých spoločnosťou Bullitt priamu satelitnú komunikáciu. Bullitt je prvý, kto používa čipový set 3GPP NTN (Non-Terrestrial Network) od MediaTeku. Súbežne bol tiež vyvíjaný softvér a komponenty na poskytovanie služieb satelitného zasielania správ OTT.

Softvér zariadenia je inteligentný a prepne sa na satelitné spojenie iba v prípade, ak nie je k dispozícii žiadne mobilné alebo Wi-Fi pripojenie. Služba sa integruje s existujúcimi kontaktmi používateľa a poskytuje bezproblémový zážitok pri používaní satelitného spojenia na komunikáciu s telefónom v mobilnej sieti. Čas počiatočného pripojenia k satelitu a odoslanie správy je približne 10 sekúnd.

„Bullitt navrhuje a vyrába mobilné telefóny pod licenciou značiek Cat (Caterpillar Inc.) a Motorola. Za viac ako 13 rokov dobre rozumieme našim zákazníkom, ktorí sú často vo voľnej prírode a často na okraji mobilného pokrytia. Globálne strácajú používatelia mobilných telefónov signál na desiatky miliárd hodín ročne. Len Američania stratia signál na viac ako 22 miliárd hodín ročne**. Všetci sme to niekedy zažili. V závislosti od situácie môže strata signálu znamenať nepohodlie, frustráciu, úzkosť, stratu produktivity, ale dokonca aj stratu života,“ hovorí Richard Wharton, spoluzakladateľ spoločnosti Bullitt Group.

„Už dlho vieme, že odpoveď je vo využití satelitu, ale integrácia do smartfónu vytvára obrovské technické výzvy. MediaTek a Bullitt zdieľajú priekopníckeho ducha a históriu inovácií, takže teraz, takmer dva roky od začiatku našej spolupráce, spoločne stojíme na čele novej éry v telekomunikáciách. Naši partneri z radov operátorov tak môžu ponúknuť zákazníkom úplný pokoj a istotu bezproblémovej komunikácie,“ dodáva.

„Tento vzťah nadväzuje na našu dlhoročnú históriu inovácií a vedúce postavenie vo formulácii štandardu 3GPP NTN, ktorý kombinuje mobilnú a satelitnú konektivitu v jednom zariadení. Okrem najnovšej mobilnej technológie a najsofistikovanejších a najvýkonnejších funkcií mobilného pripojenia, na ktorých pracujeme, sa úsilie 3GPP NTN zasadzuje o to, aby výrobcovia zariadení mali prístup k satelitnému pripojeniu. Sme veľmi hrdí na to, že sme vytvorili technológiu obojsmerného satelitného zasielania správ použitú v tomto prvom komerčne dostupnom telefóne, a na to, že sme priekopníkmi vo vytváraní ekosystému založeného na štandardoch 3GPP NTN pre satelitnú komunikáciu,“ uzatvára JC Hsu, Corporate Vice President a General Manager, Wireless Communications Business Unit v spoločnosti MediaTek.

* Satelitná služba SOS je poskytovaná zadarmo počas prvých 12 mesiacov
**Zdroj: https://www.opensignal.com/2019/09/24/mobile-experience-in-rural-usa-an-operator-comparison

 

 

Páni, takto nájdete nohavice ako stvorené pre vás

Pánske nohavice sú módny kúsok, bez ktorého sa nezaobíde žiaden muž. Práve preto buďte pri výbere rozvážny a neberte hneď prvé nohavice, ktoré vám padnú do oka. Po pár hodinách by ste to mohli oľutovať.

 

Pánske nohavice delíme do niekoľkých kategórií podľa toho, na akú príležitosť sú určené. Medzi základné typy patria:

 • spoločenské nohavice
 • casual nohavice
 • džínsy

Ďalej si nohavice môžete vybrať podľa materiálu, strihu, farby či dĺžky. Všetko má však svoje pravidlá. Tak ako ženy, aj muži by si mali vyberať nohavice podľa svojej postavy a štýlu. Nie všetkým sa totiž hodí strih slim či skinny. Že neviete, o čom je reč? Poďme si to v skratke priblížiť.

 • Regular (klasický strih) – ide o najuniverzálnejší a určite aj najobľúbenejší strih pánskych nohavíc. Regular nohavice sú veľmi univerzálne a pohodlné. Môžete ich kombinovať s obyčajným tričkom, športovou mikinou či svetrom.
 • Slim (úzky strih) – najmä mladšie ročníky s obľubou nosia slim nohavice, ktoré pekne zvýraznia pánsku postavu. Majú užší vstup na nohy a vyšší sed.
 • Slim (tesný strih) – tento strih naberá na popularite v posledných rokoch. Ide o trendy nohavice, ktoré sú vhodné pre štíhlejšie a stredné postavy. Pekne zvýraznia mužské nohy, väčšinou majú dĺžku po členky.

 

Ako si vybrať správnu veľkosť

Tu nie je nad čím príliš premýšľať. Dôležité je poznať vaše miery, vďaka ktorým nájdete nohavice, v ktorých sa neustále budete cítiť pohodlne a nikde vás nebudú tlačiť (alebo vám zavadzať). Ak máte doma obľúbené nohavice, ktorých veľkosť je pre vás perfektná, tak si zmerajte tie. Postačia vám dve miery, a to šírka pásu a dĺžka nohavíc.

Najistejšie bude, ak zmeráte priamo vás. Začnite pásom – ten merajte v miestach, kde najčastejšie nosíte nohavice. Meter príliš nesťahujte, držte ho na voľno. Druhá miera je dĺžka nohavíc – tú merajte od rozkroku k päte.
TIP: ak nemáte krajčírsky meter, obtočte okolo seba špagát a ten následne priložte k pravítku

Ak už teda viete, aký strih je pre vás ideálny a akú veľkosť máte, môžete začať s hľadaním. Na spoločenské udalosti sa hodia oblekové a elegantné nohavice, do práce využijete džínsy či strih regular, na voľnočasové aktivity vám výborne poslúžia kapsáče, teda cargo nohavice.

 

Tesco spolu so zákazníkmi zlepší Vianoce tisícom ľudí v núdzi, venuje im takmer 80 ton potravín

Slováci opäť preukázali solidaritu s ľuďmi, ktorí sa ocitli v náročných životných situáciách. Počas najväčšej potravinovej zbierky na Slovensku od štvrtka 24. novembra do nedele 27. novembra 2022 zákazníci darovali takmer 80 ton potravín a hygienických potrieb v hodnote bezmála 200-tisíc eur charitám v obchodoch Tesco. Desiatym ročníkom sa tak podarilo prekročiť míľnik viac ako 1 000 ton darovaných produktov pre tých, ktorí to najviac potrebujú.

 

Tesco pri príležitosti dňa Giving Tuesday (29. november 2022), sviatku štedrosti a dobrovoľníctva, predlžuje potravinovú zbierku až do konca roka, aby pomohlo pripraviť krajšie Vianoce pre čo najviac ľudí.

„Je úžasné, že naši zákazníci ani v náročných obdobiach nezabúdajú na ľudí v núdzi a aktívne sa zapájajú do potravinovej zbierky v obchodoch Tesco. Každá pomoc sa ráta – či je to jeden šampón alebo päť balení cestovín. Za 10 ročníkov zbierky sa nám podarilo odovzdať vyše 1 000 ton potravín a hygienických potrieb v hodnote 2 miliónov eur. Keďže vnímame, že počet ľudí, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii, narastá, rozhodli sme sa predĺžiť potravinovú zbierku. Tento týždeň oslavujeme sviatok štedrosti, darovania a dobrovoľníctva – Giving Tuesday a pri tejto príležitosti sme s rozhodli prísť s pomocou navyše. Potravinovú zbierku predlžujeme až do konca decembra, zákazníci majú stále možnosť prispieť na dobrú vec či už pripraveným balíčkom pomoci alebo potravinami podľa ich výberu,“ oznamuje Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku. Tesco zároveň finančne podporí zapojené organizácie navyše sumou vo výške 20 % hodnoty všetkých vyzbieraných tovarov.

V spolupráci s charitatívnymi partnermi Tesco pripravilo vo svojich najväčších obchodoch tri druhy balíčkov v hodnote 6,49 eura, ktoré obsahujú najdôležitejšie potraviny a drogériu pre ľudí v núdzi. Pre zákazníkov budú dostupné až do konca decembra. Zároveň od 29. novembra do 4. decembra 2022 reťazec za každý dar od zákazníka venuje charitám balíček pomoci navyše. 

Potravinová zbierka prebieha aj cez internet prostredníctvom služby Tesco Online nákupy až do 27. decembra 2022. Zákazníci si môžu vybrať z vopred pripravených balíčkov pomoci pre domácnosti, seniorov, rodiny a rodičov samoživiteľov v núdzi v hodnote 5 alebo 12 eur.

Všetky vyzbierané produkty sa dostanú k ľuďom v núdzi vďaka našim dlhoročným charitatívnym partnerom ako Potravinová banka Slovenska, Vagus, Depaul, Slovenská katolícka charita a Evanjelická diakonia.

„Ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa tento rok zapojili do vianočnej potravinovej zbierky v Tescu. Ich pomoc si vážime o to viac, že napriek náročnej ekonomickej situácii nezabúdajú na ľudí v núdzi. A taktiež zamestnancom charity, reťazca, ako aj všetkým zapojeným dobrovoľníkom naprieč Slovenskom, že venovali svoj predvianočný čas dobrému skutku,“ hovorí Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

Ako sa dá ešte zapojiť do potravinovej zbierky do konca roka:

 • Prispieť do zbierky môžu všetci zákazníci – stačí, ak si k nákupu pribalia jeden z vopred pripravených balíčkov s trvanlivými potravinami alebo hygienickými potrebami až do konca roka.
 • Darované potraviny stačí po zakúpení odovzdať na vyznačené miesto za pokladničnou zónou.
 • Zákazníci môžu prispieť aj z pohodlia svojho domova prostredníctvom služby Tesco Online nákupy až do 27. decembra 2022.

Potravinová zbierka Tesca je najväčšou akciou svojho druhu na Slovensku. Reťazec ju organizuje už od roku 2013. Viac informácií tu.

Zdroj: Katarína Š.

Sneh a mráz preveria vodiča aj vozidlo. ŠKODA AUTO prináša tipy, ako sa pripraviť na zimu

Prvé ľahké sneženie a teploty okolo nuly zaskočia každoročne okrem cestárov aj množstvo vodičov. Napriek pohľadu do kalendára je zvykom odkladať prípravu vozidla na zimu, s čím prichádza riziko nepríjemných zážitkov na cestách. ŠKODA AUTO prináša niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť aj vďaka využívaniu nových technológií a dodržiavaniu základných pravidiel za volantom.

 

Šťastie praje pripraveným
Ak nás zastihne mrznúci dážď či sneženie na ceste nepripravených, ťažko sa už dá niečo urobiť priamo na mieste. Preto je dobré myslieť na niekoľko základných vecí v predstihu. Medzi ne rozhodne patria základné úkony ako výmena kvapaliny v ostrekovačoch za nemrznúcu, príprava metličky, škrabky, zimných reťazí a samozrejme zimných pneumatík s dezénom aspoň 4 mm. V rámci Simply Clever vybavenia vo vozidlách ŠKODA je pritom možné zmerať výšku dezénu škrabkou s meradlom umiestnenou vo viečku palivovej nádrže kedykoľvek počas tankovania. Rozhodne však s prezúvaním netreba čakať na mrazy. Na zimné gumy prichádza čas už vtedy, ak klesne teplota pod 7 °C.

Medzi činnosti, ktoré si každé vozidlo pred príchodom mrazivých dní určite zaslúži, patrí aj voskovanie karosérie. To predchádza poškodeniu laku z posypových materiálov na cestách, hlavne agresívnej soli. Pri mrznúcej hmle či daždi ocenia zase vodiči skontrolované a ošetrené gumené tesnenia dverí, vďaka čomu ich ľahko otvoria bez poškodenia. Pre poriadkumilovných vodičov odporúčame pridať nepremokavé gumené koberčeky pod nohy a rovnako tak aj do batožinového priestoru.

Technológie, ktoré pomáhajú
Vďaka novým technológiám a stálemu pripojeniu na internet sa z vozidiel stávajú čoraz častejšie mobilné pracovne či obývačky. Nové funkcie infotainment systému však môžu uľahčiť aj jazdenie v zime a zásadne zvýšiť bezpečnosť. Je ideálne naštudovať si všetky možnosti a ovládanie systému vopred, aby bolo možné v prípade potreby využívať jeho potenciál naozaj naplno. Na centrálnom displeji sa napríklad môžu zobrazovať správy o aktuálnom počasí, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy, vďaka čomu sa môže vodič pripraviť na prípadné rizikové situácie. Aby nebolo potrebné odvracať pozornosť od vozovky, všetky informácie sa dajú vďaka novému head-up displeju sledovať na čelnom skle priamo v zornom poli vodiča. Situáciu na ceste aj v kabíne zase pozorne sledujú asistenti, takže upozornia šoféra napríklad na potrebu si oddýchnuť, na to, že nechtiac vybočil z jazdného pruhu, ale aj na značky obmedzujúce rýchlosť či zákazy. Vylepšený adaptívny tempomat nielen udržiava predvolenú rýchlosť a vzdialenosť od pred vami idúceho vozidla, ale prispôsobuje sa aj jazde v kolóne a komunikuje s navigáciou, takže auto pribrzďujúce na rozmočenom snehu vodiča neprekvapí.

Klimatizácia neslúži iba v lete
Používanie klimatizácie sa vodičom spája predovšetkým s horúcimi letnými mesiacmi. Mnohí však zabúdajú na to, že aj v zime môže veľmi dobre poslúžiť. Vysúša totiž vlhký vzduch, takže počas sychravých dní padne vhod pri zahmlených oknách, cez ktoré je vďaka rýchlo odstránenej vlhkosti v kabíne vidno do niekoľkých sekúnd. Nezáleží pritom na tom, či už kúrite alebo ešte nemáte dostatočne zohriaty motor. Bezpečnosť jazdy a dobrý výhľad dovšetkých strán sú prvoradé a sú potrebné už od prvých metrov jazdy.

Vyhrievanie na diaľku určite poteší
Nikto si asi nesadá rád do vymrznutých sedačiek a so skrehnutými prstami po oškrabávaní námrazy zo skiel. Nezávislé kúrenie sa stáva čoraz bežnejším štandardom výbavy vozidiel, ktorý vodičom naozaj zásadne spríjemňuje jazdu. Zároveň ich oslobodí od krvopotného čistenia námrazy na oknách či svetlách, prípadne od nebezpečnej jazdy s obmedzeným výhľadom. Vyhrievanie čelného skla je pre mnohých najlepším vynálezom, stačí naň myslieť pri výbere nového vozidla. Spolu s nezávislým kúrením tak tvoria dvojicu na nezaplatenie počas náročných zimných presunov.

Majster sveta v rely Jan Kopecký radí: 6 tipov pre jazdu v zime
Aj keď to už vďaka technológiám môže pôsobiť, že ľudský faktor nehrá za volantom zásadnú úlohu, nie je to tak. Prispôsobenie jazdy aktuálnemu počasiu, schopnostiam, posádke či podmienkam na ceste stále rozhoduje o tom, posádka v aute dorazí do cieľa bezpečne. Tu môže pomôcť niekoľko rád od profesionálneho pretekára Jana Kopeckého, majstra sveta v kategórii WRC2:

 • na zamrznutej vozovke treba jazdiť tak, ako by sme v batožinovom priestore mali vajcia,
 • na zasneženej alebo zľadovatelej vozovke je dobré znížiť rýchlosť jazdy zhruba na polovicu, keďže brzdná dráha sa predlžuje až na troj či štvornásobok,
 • ak to ide, je dobré sa vyhnúť prudkému brzdeniu alebo odbáčaniu,
 • pri vozidlách s manuálnou prevodovkou je dobré pri šmyku vyšliapnuť spojku,
 • ak sa začne vozidlo aj napriek tomu v zákrute šmýkať, väčšinou stačí zmenšiť rejd,
 • aj pri prechádzaní medzi pruhmi cez sneh je lepšie vyšliapnuť spojku a auto nechať zotrvačnosťou prejsť do druhého pruhu.

Ak sa aj napriek všetkému vyskytne krízová situácia či nehoda, je dobre vedieť, že v krajinách EÚ je povinný od roku 2018 v každom novom vozidle systém eCall. Ten prepojí posádku s najbližším centrom pomoci v tiesni, vďaka čomu je možné komunikovať s operátorom a pohotovostná služba bude vedieť zasiahnuť podľa potreby. Okrem toho vo väčšine vozidiel ŠKODA je v rámci služieb Care Connect k dispozícii Infolinka a taktiež Pomoc na ceste, prostredníctvom ktorých je možné nadviazať kontakt s pracovníkom v  zákazníckom call centre. Ten bude vedieť zodpovedať na otázky súvisiace s funkciami či stavom vozidla alebo privolať potrebnú pomoc. Aj vďaka tomu tak je možné vyrážať na zasnežené cesty o čosi pokojnejšie.

Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.

 

Dávne tajomstvo a mŕtvola ukrytá v cudzom hrobe!

Medzi nebom a zemou z vydavateľstva Ikar je perfektná slovenská detektívka, rozhodne z tých vydarenejších od Václava Neuera. Hoci do nej primiešal trošku duchariny, vôbec to neprekážalo. Aj s takými vecami sa vyšetrovatelia stretávajú. Neuer to zakomponoval s prehľadom, citlivo, ani za ani proti. Napokon, tak to aj vraví Ledecký:Ľudská myseľ je oveľa zložitejšia než si všetci myslíme, alebo si sme ochotní pripustiť. Nikdy ju nebudeme schopní celkom prečítať.“

 

Mladá žena využije deň otvorených dverí na Krajskom riaditeľstve policajného zboru v Bratislave a oznámi vraždu. Dávne tajomstvo a mŕtvola ukrytá v cudzom hrobe by mali byť dostatočným dôvodom na zahájenie vyšetrovania. Problém je, že informáciu získala oznamovateľka od poškodenej až po jej smrti a komunikácia so záhrobím nie je práve šálkou kávy žiadneho z detektívov.

Ako sa však ukáže, nie je také dôležité, čomu veria policajti, ale čomu je ochotný uveriť vrah. Ťažkým zranením na to doplatí jediná žena Ledeckého tímu Jana Novotná. Vražda oznamovateľky a ťažké zranenie policajtky sú už viac než reálny dôvod na rozbehnutie pátrania.

Ledeckému sa tak predčasne končí dovolenka a musí sa ujať prípadu plného mystických odkazov a šifier. Objasniť prípad je o to ťažšie, o čo hlbšie siahajú jeho korene do minulosti.
Presvedčí nadriadených, že práve jeho vyšetrovacia verzia je tá správna?

Nová kniha Václava Neuera Medzi nebom a zemou prináša čitateľom ďalší príbeh vrchného inšpektora Ledeckého a jeho kolegov. A autor opäť vychádza zo svojich skúseností elitného policajta a z detailnej znalosti policajnej práce a vyšetrovacích postupov.

„Musím priznať, že od začiatku som si uvedomoval, že tá mierna ducharina môže byť risk. A tiež krok do neznáma. No súčasne ma tá téma lákala. Aj s tým sa totiž vyšetrovatelia stretávajú,“ tvrdí Václav Neuer. „Nechcel som sa prvoplánovo zaoberať spiritualizmom, ani inými nadprirodzenými javmi. A už vôbec som nechcel obhajovať ich existenciu, sám osobne ani na nič také neverím. No chcel som sa tak trocha pohrať a pokúsiť sa vykresliť situáciu, ako by to mohlo vyzerať, keď sa s podobným fenoménom stretnú a chtiac nechtiac musia zoči voči vysporiadať práve tak rýdzo praktickí, realisticky uvažujúci a čisto materiálne zameraní ľudia ako sú policajti. Veď práve oni sú zvyknutí pracovať s čistými faktami,“ vysvetľuje Neuer.

Príbeh doslova zhltnete, pretože je od začiatku veľmi dobre vystavaný, dynamický, odsýpalo to a stále vás to núti čítať. Bude sa vám páčiť „historické“ pozadie, vražda farára pred desiatkami rokov. A dramatický moment tam vnieslo dobodanie policajtky Jany…

Pozrite si, čo o knihe hovorí autor Václav Neuer:

Milan Buno, knižný publicista

 

Jazdec tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN Valtteri Bottas na pozvanie spoločnosti ORLEN Benzina navštívil Slovensko

Sieť čerpacích staníc ORLEN Benzina pozvala na Slovensko fínskeho závodného jazdca Valtteriho Bottasa, ktorý od tohtoročnej sezóny Formule 1 háji farby tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN. Valtteri Bottas vstúpil do prestížnej Formule 1 v roku 2013. Počas svojej veľmi úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne motoristického športu nazbieral už 10 víťazstiev vo Veľkých cenách a na svoje konto si pripísal celkom 67 umiestnení na stupňoch víťazov.

 

Nadnárodná skupina ORLEN je najväčšou energetickou firmou v strednej a východnej Európe a v piatich štátoch prevádzkuje bezmála tri tisícky čerpacích staníc. Od roku 2019 ponúka vysoko kvalitné pohonné hmoty Efecta a Verva na bezmála päťdesiatke čerpacích staníc ORLEN Benzina taktiež zákazníkom na Slovensku. Chceme pokračovať v expanzii a stať sa druhým najväčším hráčom na tunajšom trhu,“ hovorí Jan Suchocki, riaditeľ siete čerpacích staníc ORLEN Benzina na Slovensku, a dodáva: „Sme medzinárodný hráč, a preto podporujeme šport nielen na lokálnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Séria Formula 1 je absolútnym športovým a spoločenským fenoménom. Máme obrovskú radosť, že vďaka tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN sme mohli na Slovensko pozvať špičkového pretekára a skvelého človeka Valtteriho Bottasa.“

Valtteri Viktor Bottas sa narodil 28. augusta 1989 v obci Nastola, ktorá je dnes súčasťou mesta Lahti na juhu Fínska. Svet motoristického športu zaujal Bottasa už v šiestich rokoch, keď ako malý chlapec navštívil motokárovú akciu inzerovanú v miestnom supermarkete. Mladý Valtteri úspešne pretekal  s motokárami v rokoch 1994 až 2006. Potom „presedlal“ na Formule Renault a po ďalších dvoch vydarených sezónach už zbieral vavríny vo Formule 3.

Vysnívaný vstup mimoriadne talentovaného fínskeho jazdca do kráľovskej disciplíny okruhových pretekov prišiel v roku 2013, kedy Bottas debutoval vo Formule 1 ako regulárny jazdec. Odvtedy absolvoval rovných 200 Veľkých cien, v ktorých nazbieral 10 víťazstiev, 67 umiestnení medzi najlepšími tromi jazdcami a 1 787 bodov. Vrodenú rýchlosť fínskeho jazdca dokladá aj 728 kôl, v ktorých išiel na čele štartového poľa a tiež fakt, že sa v roku 2016 stal držiteľom rýchlostného rekordu v F1 počas závodného víkendu: 378 km/h (VC v Baku). V kvalifikáciách vybojoval Bottas 20-krát prvé miesto na štarte a 19-krát zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov. Valtteri Bottas je od roku 2022 súčasťou tímu Alfa Romeo F1 Team ORLEN. Na svojom monoposte Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 má štartové číslo 77. Bottas čas od času poteší svojich fanúšikov aj príležitostnými štartami v automobilových súťažiach.

Môj prvý rok s tímom bol naozaj dobrý, so silným začiatkom a trochu náročnejšou druhou časťou sezóny, ale celkovo nad očakávania. Som rád, že som začal túto cestu s tímom Alfa Romeo F1 Team ORLEN a na rok 2023 mám veľké očakávania. Duch v tíme je vynikajúci, môžeme byť hrdí na našu prácu a to nám pomôže pokračovať v našom postupe v budúcom roku. V roku 2023 sa máme na čo tešiť a ja sa nemôžem dočkať, až opäť začneme. Som rád, že dnes môžem navštíviť krásne Slovensko s naším partnerom ORLEN a stretnúť sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny,“ povedal Valtteri Bottas, jazdec tímu ORLEN Alfa Romeo F1.

V tíme Alfa Romeo F1 Team ORLEN si veľmi cenia nielen Bottasove vodičské schopnosti cibrené     v priebehu mnohých rokov k dokonalosti v každodennej premávke na fínskych cestách pokrytých šotolinou, snehom a ľadom, ale aj jeho zdržanlivosti, pracovitosti a pokoja.

Alfa Romeo F1 Team ORLEN je závodný tím Formule 1 riadený spoločnosťou Sauber Motorsport AG. Po svojom vlastnom debute vo Formule 1 v roku 1993 sa Sauber Motorsport AG etabloval ako jeden z mála tradičných a súkromných tímov v tomto športe. V roku 2018 spoločnosť oslávila 30 rokov súťaženia vo Formule 1 a začala dlhodobé partnerstvo s Alfa Romeo. Do šampionátu 2022 vstúpila pod názvom Alfa Romeo F1 Team ORLEN, pričom skupina ORLEN vystupovala ako jeden z hlavných sponzorov tímu. Zostavu na rok 2022 tvorí Fín Valtteri Bottas, prvý čínsky jazdec vo Formule 1, Zhou Guanyu, a Robert Kubica, prvý a jediný poľský závodný jazdec v histórii tohto športu. Práve Kubicovo náhradné vozidlo bolo možné vidieť na čerpacích staniciach ORLEN Benzina v Českej republike a aktuálne je na Slovensku. Po Bratislave je vozidlo vidieť na čerpacej stanici ORLEN Benzina v Šamoríne a od 30. novembra do 7. decembra bude monopost vystavený na čerpacej stanici ORLEN Benzina, Prešovská 2949/14, Ľubotice.

Zdroj: Michal K.

Strhujúci spoločník, ktorý sa tento rok stane hviezdou Vianoc

Darujte si na Vianoce domáce centrum zábavy, s ktorým ani ten najdlhší zimný večer nebude nudný. Android Smart LED TV Orava LT-ANDR75 A01 s uhlopriečkou až 190 cm (75´´) vám prináša prístup k videám, filmom a sériám na populárnych streamovacích platformách. Umožňuje sťahovať hry a aplikácie dostupné na internete na platforme Google Play.

 

Pozýva vás do sveta zábavy a dobrodružstiev, na ktoré jeden večer nestačí! Vďaka 4K rozlíšeniu budete mať na dosah z gauča obraz na nerozoznanie od reality, s dokonale ostrými detailmi, výrazným kontrastom a prirodzeným pohybom. Je úžasné nechať sa vtiahnuť do strhujúceho deja filmu či online hry. Inovatívna funkcia Chromecast vám umožní streamovať atraktívny obsah zo smarftóna na veľkolepú TV plochu, aby ste si ho mohli detailne pozrieť vo vysokom rozlíšení. Video on demand (VOD) vám poskytne možnosť stať sa pánom svojho času pred TV obrazovkou a filmy a seriály z virtuálnych požičovní (napr. Netflix) pozerať vtedy, keď vám to vyhovuje. Nechýba mu technológia Dolby Vision a ovládať ho môžete aj s pomocou smartfónu. Po prepojení s klávesnicou, myšou, hernou konzolou a kamerou sa razom zmení na centrum zábavy pre celú rodinu či komunikačný kanál s blízkymi. Krásny na pohľad v ultra slim dizajne si získa vaše srdce aj dušu. Môže byť váš za 999 €.
www.orava.eu