Domov Blog

Bolesť je už signálom, že niečo nie je v poriadku. Návšteva urológa vám môže zachrániť život

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov, zápal močových ciest dostane aspoň raz za život minimálne 60 % žien, inkontinencia je často chápaná ako súčasť starnutia, pritom až v 70 % prípadov je možné ju liečiť alebo zmierniť jej príznaky. Urologické problémy trápia mnohých Slovákov, tí ich však často odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Pravidelné preventívne prehliadky u urológa sú pritom prvým krokom k úspešnej liečbe, dokážu včas odhaliť aj vážne zdravotné komplikácie. Upozorňujú na to odborníci z Urologického centra Bezručova.

 

Rakovina prostaty si ročne vyžiada stovky životov

Štatistiky na Slovensku už dlhodobo ukazujú, že rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení. Ročne si vyžiada stovky životov, postihuje 60 % mužov vo veku nad 65 rokov a každým rokom pribúda viac ako dvetisíc prípadov karcinómu prostaty. Rakovina prostaty začína nenápadne. Ak je však zachytená včas, vo väčšine prípadov je liečiteľná. Napriek tomu na pravidelné preventívne prehliadky chodí len 6 až 12 % mužov. V porovnaní s okolitými krajinami ide o veľmi nízke číslo.

Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta sú už väčšinou príznaky pokročilejšieho štádia choroby. Preventívne prehliadky u urológa sú mimoriadne dôležité a môžu zachrániť život. V praxi sa stretávame s tým, že muži majú z vyšetrenia prostaty strach. Rakovina v prvých štádiách nebolí, komplexné vyšetrenie ju ale dokáže zachytiť včas a je prvým krokom k úspešnej liečbe,“ vysvetľuje vedúci lekár Urologického centra Bezručova MUDr. Marek Zvanciger. Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža. „Ročne na rakovinu prostaty na Slovensku zomierajú stovky mužov, pritom by stačilo, keby pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Každý muž po päťdesiatke by mal aspoň raz ročne navštíviť urológa, aj keď nemá problémy,“ dodal urológ MUDr. Marek Zvanciger s tým, že ak sa ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s 97 % úspešnosťou.

 

Urológiu by nemali ignorovať ani ženy – inkontinenciu zažíva každá štvrtá Slovenka

Urológia však nerieši len zdravotné problémy mužov. Aj keď téma karcinómu prostaty dominuje, do popredia sa dostávajú aj iné druhy urologických problémov, ako inkontinencia moču či časté zápaly močových ciest u žien.Viac ako 50 % našich pacientov sú ženy. Vnímame však to, že ženy sú v tomto smere zodpovednejšie a spravidla vyhľadajú odbornú pomoc skôr ako muži,“ uviedol MUDr. Martin Romančík, PhD., ktorý je súčasťou tímu Urologického centra Bezručova.

Inkontinenciou na Slovensku trpí viac ako pol milióna ľudí, v priemere takmer každá štvrtá žena. Asi tretina žien má problémy s únikom moču po prirodzenom pôrode. S inkontinenciou sa však často stretávajú aj ženy v menopauze, muži s problémami prostaty, ale aj diabetici, pacienti so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Mnohí pritom vyhľadajú odborníka neskoro – v  priemere až päť rokov po tom, ako začnú mať problémy. „Čím skôr pacient vyhľadá pomoc, tým je väčšia šanca, že sa vylieči. Základom je nehanbiť sa a vyhľadať pomoc včas, pacientom vieme vtedy efektívne pomôcť. Vyšetrenie nie je bolestivé a dnes už máme k dispozícii širokú paletu konzervatívnych, medikamentóznych a minimálne invazívnych zákrokov, schopných tento stav úplne vyliečiť alebo aspoň výrazne zlepšiť,“ dopĺňa MUDr. Martin Romančík, PhD. s tým, že na problém inkontinencie sa treba pozerať v širších súvislostiach. Nie je to iba zdravotný problém, ale aj sociálny a ekonomický.

 

Ženy trápia aj častejšie zápaly močových ciest

Rozšíreným urologickým problémom sú aj infekcie močového traktu. Patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne infekcie a sú na druhom mieste hneď po infekciách horných dýchacích ciest. Častejšie s nimi bojujú ženy. „Ženy majú v porovnaní s mužmi niekoľkonásobne kratšiu močovú trubicu. Navyše, ústie ženskej močovej trubice je v tesnej blízkosti pošvy a konečníka, odkiaľ ľahko dochádza ku kontaminácii okolia močovej trubice,“ vysvetľuje urologička z Polikliniky Bezručova MUDr. Lívia Lachkovičová. Vo vekovej kategórii 20 až 50 rokov je urologická infekcia u žien až stokrát častejšia ako u mužov. Polovica žien počas svojho života zaznamená aspoň jednu epizódu infekcie dolných močových ciest. Zároveň platí, že asi štvrtine z týchto žien sa infekcia v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov vráti. Opakované infekcie močových ciest sú pritom výrazným zásahom do života mnohých žien, ovplyvňujú ich nielen zdravotne, ale aj psychicky.

„Akútny zápal močového mechúra u žien vzniká väčšinou náhle, v priebehu pár hodín. Ženy, u ktorých sa tieto zápaly prejavujú opakovane, majú obavy z cestovania, vyhýbajú sa kúpaniu vo verejných bazénoch, majú ostych z pohlavného styku. To v konečnom dôsledku spôsobuje úzkosť, psychické ťažkosti, narušuje harmóniu v partnerskom vzťahu,“ dopĺňa MUDr. Lachkovičová a zároveň zdôrazňuje, že každý opakovaný zápal močového mechúra u ženy, zápal obličky a zápal močových ciest u mužov patrí do rúk urológa. Každý zápal močových ciest by mal byť navyše správne liečený a úplne vyliečený, aby nenastali ďalšie komplikácie.

 

Základom úspešnej liečby je prevencia

Urologické centrum Bezručova disponuje vysoko kvalifikovaným tímom lekárov, ktorý poskytuje služby od poradenskej činnosti pre pacientov s potvrdenými diagnózami a odporúčanou liečbou, cez samostatnú diagnostiku a vykonanie potrebných vyšetrení so stanovením terapie, až po manažment chronických pacientov, ich sledovaním a plnou starostlivosťou o nich.

Centrum venuje zvýšenú pozornosť preventívnym urologickým prehliadkam, ktoré považuje za základný predpoklad a krok pre včasné odhalenie mnohých závažných ochorení a ich následnú liečbu. „Návšteva urológa v mnohých prípadoch skutočne môže zachrániť život. Pravidelne preto vyzývame ľudí, aby sa nebáli a nehanbili sa s lekárom hovoriť o svojich problémoch,“ uzatvára vedúci lekár Urologického centra Bezručova MUDr. Marek Zvanciger.

Zdroj: Katarína L.

Slováci majú z operencov najradšej andulky

Exotické vtáky majú Slováci stále v obľube. Nadšení chovatelia okrídlených spoločenských zvierat sa im aj v našich zemepisných šírkach snažia zabezpečiť adekvátne podmienky. K štartovaciemu balíku patrí výber správnej klietky a jej vybavenie, a to v závislosti od druhu operenca. Dôležitú úlohu zohráva i strava a doplnky výživy, ktorých nedostatok sa môže prejaviť najmä vypadávaním peria.

 

Na veľkosti záleží

Keďže klietka je pre vtáčika domovom, v ktorom prežije podstatný čas svojho života, na jej veľkosti a vybavení naozaj záleží. Všeobecne platí zlaté pravidlo, že čím je klietka väčšia, o to lepšie. „V divokej prírode trávia exotické vtáky deň lietaním zo stromu na strom a zháňaním jedla. V klietke neradi nečinne sedia, naťahujú si krídla, nohy, ideálne prelietavajú z jednej strany na druhú a cvičia, čo im prináša pocit šťastia,“ vysvetľuje veterinárka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. Pri výbere vhodnej klietky je preto dôležité vopred myslieť na jej vnútorné vybavenie, ktoré zaberie určitý priestor.

Aj vtáčik potrebuje mať svoje miesto

„Z našich dát vyplýva, že Slováci si v roku 2023 najviac kupovali andulky, zebričky a kanáriky,“ uvádza Mgr. Mária Polgár, marketingová manažérka Super zoo. Okrem iného, je dôležité si dať pozor na rozostup medzier v mriežke klietky. Podľa jej slov sú pre drobné druhy vtákov vhodné menšie rozostupy mreží, aby nedošlo k ich zaseknutiu, prípadne neželanému úniku. Niektoré vtáčiky sú natoľko šikovné, že si dokážu dvierka otvoriť sami, preto je vhodné voliť správny typ uzáveru. Najväčšia dilema však nastáva pri rozhodnutí, kam klietku umiestniť. „Určite sa treba vyhnúť kuchyni kvôli škodlivým výparom pri varení,  prievanu či tmavým priestorom. Ideálne je, ak sa vtáčia klietka nachádza na vyvýšenom mieste v izbe, kde majitelia trávia čo najviac času, aby boli s vtáčikom v pravidelnom kontakte,“ dodáva.

Zariadenie vtáčej domácnosti

S klietkou je to ako s bytom. Avšak namiesto plávajúcej podlahy či koberca, by jej dno mala vyplniť podstielka. Výber toho správneho druhu má svoje špecifiká, pričom dobrou voľbou je napríklad špeciálny piesok pre vtáky, ktorý obsahuje prírodný mušľový vápenec a drobné kamienky podporujúce zdravé trávenie. „Kedysi chovatelia používali novinový papier, no tlačiarenské farby môžu niektorým jedincom spôsobiť zdravotné komplikácie,“ vysvetľuje MVDr. Zähringer.

Čo sa týka vtáčieho „nábytku“, klietka by mala obsahovať misku alebo napájačku na vodu a potravu, vhodné bidielka rozličných hrúbok, ideálne z prírodného materiálu, ktoré by mali byť umiestnené v rôznych častiach a výškach klietky. Dokonca existujú už aj klietky so základným vybavením obsahujúce všetky potrebné komponenty. Každého operenca potešia tiež doplnky a hračky ako sú zrkadielka, rebríky, hojdačky či preliezky. K ich obľúbeným činnostiam patrí kúpanie, preto by v klietke nemala chýbať kúpeľnička.

Proso nie je všetko

Jar je ideálna na zavádzanie čerstvej potravy, dokonca aj niektorých listov. „Čerstvá potrava je bohatá na vitamíny a tiež sa využíva ako odmena pri učení. Zároveň ide o najľahší spôsob ako si chovateľ s  operencom dokáže vytvoriť puto. Na spestrenie jedálnička sa odporúčajú napríklad jablko, polníček, banán, rímsky šalát, ale napríklad aj čerstvo odtrhnuté listy púpavy,“ vymenúva MVDr. Zähringer. Pre udržanie vitality je potrebné voliť krmivo pokrývajúce výživové nároky konkrétneho druhu operenca, obohatené o vitamíny či prebiotiká. Vyvážené zloženie možno nájsť aj v krmive značky Verse-Laga Premium Prestige, ktoré bolo vytvorené v spolupráci s poprednými odborníkmi.

Do krmiva či vody je vhodné pridávať aj výživový preparát, ako napríklad Vinku, ktorá obsahuje vyváženú zmes vitamínov A, C, B1, B2, B6, B12, E a K na posilnenie imunity. Alebo kvapky Mausertropfen, ktoré možno pridávať denne počas celého roka a najmä v období preperovania. Pokiaľ perie stráca lesk, objavujú sa holé miesta, môže ísť o nedostatok vitamínov a dôležitých stavebných látok. Všetky potrebné zložky v tomto prípade obsahuje Paganol.

Zdroj: Tatiana K.

 

 

 

Spustením výroby modernizovaného modelu Octavia otvára Škoda Auto novú kapitolu v oblasti udržateľnosti a inovácií

Výroba modernizovaného vozu Škoda Octavia, 2024

Škoda Auto spustila vo svojom hlavnom závode v Mladej Boleslavi sériovú výrobu modernizovaného modelu Octavia. Modernizovaná štvrtá generácia najúspešnejšieho modelu značky sa okrem iných vylepšení môže pochváliť prepracovanou maskou chladiča, novými svetlometmi Matrix-LED druhej generácie a hlasovou asistentkou Laura s integrovaným chatbotom ChatGPT. Presunutím výroby modelu Octavia do Kvasín v najbližších mesiacoch tohto roka si česká automobilka vo svojom závode v Mladej Boleslavi vytvorí ďalšie výrobné kapacity.

 

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Výroby a logistiky, hovorí: „Od premiéry prvej súčasnej generácie modelu Octavia v roku 1996 sa vyrobilo už takmer 7,5 milióna vozidiel tohto radu a aj preto Octavia zostáva jadrom našej ponuky. Z hľadiska dizajnu, technológií a udržateľnosti jej najnovšia verzia stanovuje nové kritériá. Model je teraz ešte bezpečnejší a okrem toho, že pri sedadlách, prístrojovej doske a vo výplniach dverí využíva väčší podiel udržateľných materiálov, vyniká aj špičkovou konektivitou.“

 

Rozšírenie výroby modelu Octavia: strategický krok

Model Octavia, ktorého výroba začala v závode v Mladej Boleslavi, ponúka na výber zo štyroch benzínových a dvoch naftových motorov s výkonom až 195 kW (265 k), ale súčasne ponúka aj mild-hybridnú verziu. V druhej polovici roku plánuje Škoda Auto výrobu presunúť do Kvasín. Týmto strategickým krokom sa v Kvasinách navýši kapacita pre vozidlá Octavia a zároveň sa v mladoboleslavskom závode uvoľní priestor pre výrobu modelov Enyaq, Enyaq Coupé a Elroq.

 

Odkaz modelu Octavia: mnohokrát ocenená jednotka na trhu

Model Octavia od svojho uvedenia na trh v roku 1996 stelesňuje nový imidž spoločnosti Škoda Auto a stanovuje nové kritériá. Octavia automobilke pomohla urobiť významný posun vpred a rýchlo sa stala najpredávanejším modelom značky. V súčasnosti vedie rebríčky predajnosti v siedmich európskych krajinách vrátane Českej republiky, Rakúska a Slovenska. Prevedenie Octavia Combi sa stalo najobľúbenejším variantom v Českej republike, Taliansku, Švajčiarsku a v ďalších 11 krajinách.

Minulý mesiac nemecký časopis „auto motor und sport“ ocenil vozidlo Škoda Octavia v prestížnej čitateľskej ankete Best Cars ako najlepší dovážaný automobil vo svojej kategórii. Tento titul získala Octavia už po jedenásty raz v rade.

 

Omladená Octavia: prepracovaná estetika a špičkové technológie

Zdokonalený exteriér najnovšej verzie modelu Octavia zaujme svojou eleganciou a dynamickejším vzhľadom. Funkčnosť a štýl sa tu spájajú aj v podobe voliteľných svetlometov Matrix-LED druhej generácie. V interiéri si zákazníci môžu vybrať zo štyroch výbavových stupňov a deviatich rôznych prevedení, pričom pri všetkých sa používajú ekologické suroviny, ako sú recyklované textílie a udržateľne spracovaná koža. V duchu prístupu Simply Clever sú z recyklovaných materiálov vyrobené aj praktické prvky ako napríklad škrabka na ľad umiestnená vo veku palivovej nádrže a voliteľné dáždniky v predných dverách.

Palubný infotainment je teraz štandardne vybavený 10-palcovým displejom. Zážitok z jazdy umocňuje aj hlasová asistentka Laura, ktorá vďaka sériovo integrovanému chatbotu ChatGPT na báze umelej inteligencie výrazne rozširuje možnosti hlasového ovládania. Okrem toho je vozidlo vybavené viacerými pokročilými asistenčnými systémami, ako sú napríklad antikolízny asistent, asistent pri odbočovaní a varovanie pri vystupovaní z vozidla, ktoré zvyšujú bezpečnosť a komfort cestujúcich.

 

Varianty Sportline a RS: dynamický vzhľad a vynikajúce jazdné výkony

Škoda Auto bude model Octavia aj naďalej ponúkať i vo verziách Sportline a RS. Octavia Sportline, ktorá vyniká dynamickým vzhľadom, ponúka na výber štyri motory: dva naftové a dva benzínové. Najšportovejšia verzia modelu Octavia nesie od roku 2000 legendárne označenie RS. Športový vzhľad variantu RS s motorom 2,0 TSI s výkonom 195 kW (265 k) umocňujú výrazné lesklé čierne doplnky a reflexný červený pruh v zadnom nárazníku.

Zdroj: Škoda Auto Slovensko s.r.o.

Môžete mať milióny na konte a nebudete šťastní. Kľúčom k blahobytu je identita človeka

K blahobytu, a teda k šťastiu a harmónii v živote človeka vedie podľa mentora Braňa Mráza sedem kľúčov. Tie sa týkajú oblastí financií, zdravia a vzťahov. Siedmym, rovnako dôležitým, bodom je identita človeka. Na jej základe rozpoznáme, čo je pre nás v živote najlepšie a čo nás skutočne napĺňa. Keby sme napĺňali iba aktuálne vzorce spoločnosti a nezohľadňovali naše pocity, viedlo by to k tomu, že by sme síce žili v luxuse, ale vnútorne by nás zožieral smútok a celý náš svet by bol disharmonický.

 

O jednotlivých kľúčoch k otvoreniu života v harmónii píše vo svojej knihe Myslením k blahobytu mentor, podnikateľ a odborník na pasívny príjem Braňo Mráz. Prvú kapitolu venuje práve identite človeka, ktorá je úvodným krokom a podstatnou vecou, ktorú si musíme uvedomiť pri postupnom odomykaní zámkov na ceste k blahobytu. „Zavrite si oči a položte si otázku: Kto som? Teraz si na ňu dajte odpoveď. Buď sa pri nej cítite dobre, alebo nie. Je to teda veľmi jednoduché. Ak si poviem, že ja som Braňo, som s tým OK, to meno sa mi páči, je to moja identita. Keby som ho vymenil za akékoľvek iné meno, už by som sa necítil dobre,“ vysvetľuje Braňo Mráz, autor knihy Myslením k blahobytu, čo je to identita človeka.

Takýmto spôsobom postupne odkrývate a skladáte identitu v rôznych oblastiach svojho života. Rovnako sa pýtajte na svoje záľuby, životný štýl, rozhodnutia v biznise alebo prácu. Zavrite si oči, pridajte k svojmu menu nejaké povolanie a pokiaľ nepríde ten príjemný pocit vzrušenia alebo harmónie, nie je to správna voľba a musíte hľadať ďalej. Takto si postupne vytvoríte svoju identitu, ktorá vám pomôže stanoviť ciele, ktoré chcete dosiahnuť v živote. Vďaka nej budete potom vedieť pochopiť aj kľúče k financiám, zdraviu a vzťahom.

Človek zároveň nemusí mať len jednu identitu. Môže ich mať niekoľko, mal by ich však vedieť správne rozpoznať. „Záleží to od toho, v akom kontexte alebo situácii posudzujete danú vec. Pokojne to môžu byť aj dva extrémy. Napríklad v biznise môžem byť silný extrovert, môžem prednášať, užívať si to na pódiu a robí ma šťastným, že odovzdávam svoje myšlienky a skúsenosti. No v súkromí zo mňa môže byť veľký introvert a je mi dobre, keď som sám s knihou. Je to úplne v poriadku, lebo sa tieto dve identity vhodne dopĺňajú,“ bližšie špecifikoval Braňo Mráz, ako môžu fungovať viaceré identity človeka.

Veľa ľudí robí chybu v tom, že začínajú riešiť problémy neskoro. To je vidieť aj pri kľúčoch k blahobytu. Nevšímame si problémy v rodine a robíme s tým niečo až v momente, keď sa strhne veľká hádka. Tak ako prehliadame problémy pri iných kľúčoch, rovnako sa to stáva pri identite osobnosti. Pri nej to nakoniec vedie do stavu, že sa trápime napriek tomu, že sme v živote úspešní. „Niekto môže mať peniaze, dobrý partnerský vzťah, pekný dom, drahé auto, dovolenky a je zdravý. Napriek tomu pociťuje, že to nie je ono. Mnoho príkladov vidíme medzi celebritami či úspešnými biznismenmi. Majú takmer všetko, napriek tomu skončia na drogách. Stalo sa im to kvôli tomu, že boli do niečoho takpovediac vtlačení. Bolo mu podsunuté, že bude trebárs spevákom alebo vedúcim nejakého úseku, ale v skutočnosti chceli byť napríklad maliarmi. I keď zarobil veľa peňazí, robí niečo, čo ho nenapĺňa. A to vedie až ku akejsi bolesti identity človeka.“

Správne použitie kľúča identity a odomknutie zámky je o tom, aby sme našli presne tú vec, ktorá nás robí šťastnými. Pokojne teda môžete robiť aj v oblasti, ktorá prináša menej peňazí. Keď sa tam budete cítiť komfortne, prídu úspechy a s nimi aj dostatok financií. Je to vhodnejšie ako sa trápiť v práci, ktorá vás nebaví a dostanete tak celý svoj život do disharmónie.

Práve kvôli tomu nie je mnoho ľudí vo svojej práci šťastných. Nemajú tam ideálne vzťahy, nebavia ich povinnosti, ktoré majú a robia to len kvôli peniazom. Keď však pochopia, že majú aj iné možnosti a v skutočnosti sa môžu venovať niečomu, čo im robí radosť a ešte na tom aj zarobiť, tak nájdu kľúč ku svojmu šťastiu. Nikdy preto nie je neskoro zamyslieť sa nad svojou identitou osobnosti a prispôsobiť tomu aj svoje životné ciele. Nebojte sa dať výpoveď a ísť pracovať do úplne iného sektora, pretože ak to budete robiť s vášňou a radosťou, úspech máte zaručený. Často zafunguje aj rovnováha vesmíru a keď do niečoho vložíte svoje srdce, vráti vám to nejakým iným spôsobom späť a to vám pomôže aj z kariérneho hľadiska. Napríklad urobíte nejakú prácu zadarmo, ale jej výsledok a váš postup sa zapáči niekomu, kto vás osloví a dá vám zaujímavú ponuku, ktorá vám už prinesie peniaze alebo ďalšie benefity.

„Na každom zamestnancovi vidíte, keď niečo robí s vášňou. Tým vysiela aj do okolia pozitívne signály a prenáša to na ostatných ľudí. I z toho dôvodu je nutné správne si odhadnúť osobnú identitu, ísť týmto smerom a podriadiť tomu aj svoju snahu dosiahnuť to,“ vysvetľuje Braňo Mráz. V tomto prípade platí, že pokojne môžete robiť aj upratovačku, ale ak ju to baví, má pre ňu dostatok peňazí, je obklopená skvelými ľuďmi a je zdravá, tak nepotrebuje stúpať na kariérnom rebríčku. Je šťastná, napĺňa ju to a žije krásny život. A to je pre ňu najdôležitejšie.

Zároveň by sme mali pochopiť, že nie všetci máme rovnaké ciele, záujmy alebo veci, ktoré nás robia šťastnými. „Chcú všetci jazdiť na Ferrari? Chcú ísť všetci na dovolenku na Malorku? Nie. My nie sme klony. My sme ľudské bytosti a to je na tom krásne,“ dodal Braňo Mráz. I na tomto príklade vysvetlil, že to najdôležitejšie je nájsť si svoje šťastie a prežiť v tomto stave celý život.

Zdroj: Andrea Č.

Zlaté pravidlo 3P pre našu imunitu: pohyb, pestrosť a probiotiká, teda živé kultúry

Za uplynulý rok sme všetci začali používať viac dezinfekciu, umývať si ruky, prestali sme si ruky podávať, držíme si od ostatných odstup. A naopak, nemohli sme sa venovať našim obľúbeným športom. Snáď budeme mať šťastie a pandémia poľaví. Čo z minulého roka v nás ale zostáva? Ako nás pandémia zmenila? Ktoré zvyky si udržať a naopak, na ktoré rýchlo zabudnúť? Pýtame sa Doc. RNDr. Viktora Bielika, PhD., športového fyziológa a vedca.

 

Pravidlo 3R už po tomto roku všetci poznáme, aké sú zlaté pravidlá pre udržanie dobrej imunity?
Telesný POHYB, PESTRÁ strava a PROBIOTICKÉ kultúry.

Čo by sme mali dodržiavať aj potom, čo pandémia poľaví?
V prvom rade je dôležité vedieť si zorganizovať čas. Ak zvládneme rozvrhnúť deň respektíve 24 hodín na plnohodnotný spánok, ohraničenie práce, zabezpečenie a konzumáciu pestrej stravy, telesný pohyb a trávenie voľného času s rodinou, potom znížime účinok stresu, hlavného protivníka našej imunity.

Čo by sme naopak mali, hneď ako to pôjde, opustiť?
Čo najrýchlejšie by sme mali znížiť závislosť na digitálnom svete. Nemyslím len sociálne siete a snažiť sa uprednostniť osobný kontakt, či už pracovný alebo voľnočasový.

Čo dezinfekcia, ktorá je teraz naším stálym spoločníkom? Nemôže jej príliš časté používanie ublížiť?
Farmárske deti majú lepšiu imunitu a sterilita imunitu znižuje. Avšak spresnenie odporúčaní by som ponechal hygienikom a epidemiológom.

Základom pre zdravé zažívanie je samozrejme pestrosť, ale v poslednom čase sa veľa hovorí o superpotravinách. Existuje také jedlo, ktoré obsahuje vysoké množstvo vitamínov, minerálnych látok a všeobecne je veľmi prospešné?
Pre mňa je superpotravinou jedlo dostupné pre každého, s vysokou nutričnou hodnotou, bez chemických prísad, stabilizátorov a umelých dochucovadiel. Jednou z nich sú kyslomliečne produkty obsahujúce okrem bielkovín a vápnika aj prebiotiká, probiotiká a postbiotiká.

A nebolo by teda lepšie živiť sa „amarounami“ alebo výživovými doplnkami?
Človek potrebuje komplexný príjem výživných látok. Z tých prírodných dokáže organizmus  využiť viac. Platí to obzvlášť ak na živiny pôsobia baktérie ako napr. v kváskovom chlebe alebo v kyslomliečnych produktoch.

Čím si teda imunitu kazíme?
Imunita má rada telesne aj duševne aktívnych ľudí. Priemyselne upravovaná strava, nedostatok spánku, naháňanie sa za časom v práci, pitie alkoholu, prejedanie sa a polihovanie sú všetko faktory, ktoré nám ju kazia.

Starajte sa o svoju imunitu s Actimelom
Naše zdravie je teraz súčasťou zdravia celej rodiny, celej komunity. A základom našej obranyschopnosti je zdravý črevný mikrobióm.

Športový fyziológ Doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD. tvrdí, že: „kyslé prostredie v žalúdku síce je nevyhnutné na trávenie bielkovín, to však neznamená, že zabije akýkoľvek život vrátane prospešných baktérií. V zdravom organizme sú baktérie mliečneho kvasenie dokonca súčasťou ochrannej vrstvy žalúdka.  Vďaka konzumácii jogurtov (probiotiká) a pestrej stravy (prebiotiká) ich vieme znásobiť. Črevný mikrobióm je základným stavebným kameňom imunity a má rád zdravý životný štýl, teda pohyb, dobrú stravu. Tiež ocení, keď si nepustíte do života zbytočný stres, ale sa obklopíte tými, ktorých milujete. A potom už pridajte len kúsok starostlivosti navyše – v zime si strážte predovšetkým dostatok vitamínov D a C, ktoré sú v otázkach imunity zásadné, a doprajte si konzumáciu potravín obsahujúce probiotiká.“

V jednej fľaštičke Actimelu je ukrytých 20 miliárd živých kultúr L. Casei Danone. Obsahuje živé kultúry mikroorganizmov a súčasne telu dodá vitamín B6 a jednu tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Malá zmena pri raňajkách môže podporiť váš imunitný systém.

A ďalšie dva dôvody, prečo siahnuť po malej fľaštičke: Actimel pre deti pobaví novými postavičkami a mamičky poteší, že vydrží celých 6 hodín mimo chladničky. Sviežou novinkou je tak Actimel s pridaným vitamínom C. Dostupný je v troch príchutiach – čučoriedka s černicou, višňa s acerolou a granátové jablko s čučoriedkou.

Zdroj: Nikol M.

 

Nová aplikácia MyŠkoda spája niekoľko nových funkcií v jednej aplikácii pre lepší zákaznícky zážitok

Aktualizovaná aplikácia MyŠkoda teraz slúži ako jednotná platforma pre majiteľov všetkých súčasných kompatibilných modelov Škoda. Ponúka bezproblémový prístup k vozidlám a predstavuje širokú škálu nových a ďalej vylepšených funkcií, vrátane inteligentných služieb ako sú Platba za parkovanie či Sledovať a objavovať a vernostný program pre používateľov, ktorý automobilka zatiaľ spúšťa na vybraných trhoch. Integrácia aplikácie Powerpass okrem toho zjednodušuje proces nabíjania elektromobilov Škoda a konsoliduje tieto služby do jednej pohodlnej a intuitívne navrhnutej aplikácie.

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť predaja a marketingu, hovorí: „V spoločnosti Škoda Auto sú pre nás zákazníci na prvom mieste a snažíme sa o to, aby bola ich jazda čo najjednoduchšia. Počúvanie spätnej väzby našich zákazníkov je preto nevyhnutné pre ďalšie zlepšovanie ich užívateľského zážitku vo vozidle i mimo neho prostredníctvom nových inovatívnych funkcií. Preto rozširujeme funkcionality aplikácie MyŠkoda a všetky funkcie prenášame na jednu platformu. Vďaka integrácii aplikácie Powerpass majú používatelia elektromobilov a plug-in hybridov prostredníctvom našej novej aplikácie priamy prístup k viac ako 660 000 nabíjacím miestam v celej Európe. A vďaka inteligentným službám ako sú Platba za parkovanie a Platba za palivo ďalej zjednodušujeme každodenný život mnohým ďalším zákazníkom.“

 

Nové funkcie, jednoduchšie používanie a kompatibilita so všetkými súčasnými modelmi

S aktualizovanou aplikáciou MyŠkoda môžu zákazníci využívať niekoľko nových funkcií združených v jednej aplikácii, ako aj intuitívnejší dizajn. Zákazníci modelov s plne elektrickým, plug-in hybridným a konvenčným pohonom získajú prístup k novým funkciám, ktoré im uľahčia každodenný život, napríklad prostredníctvom inteligentných služieb ako Platba za parkovanie. Aktualizovaná aplikácia prináša úplne nový vzhľad, celkom novú domovskú stránku, prepracovanú grafiku a informačný widget, ktorý ešte viac uľahčuje jej používanie.

Najnovšiu aktualizáciu podporujú všetky súčasné a pripravované modely vrátane modelov so spaľovacími motormi a plug-in hybridnými pohonmi vyrobených po júli 2020. Používatelia, ktorí doteraz používali aplikáciu MyŠkoda Essentials, môžu prejsť na novú aplikáciu MyŠkoda a zachovať si svoje existujúce konto. Majitelia modelov Škoda vyrobených pred júlom 2020 budú zatiaľ naďalej používať aplikáciu MyŠkoda Essentials.

 

 

Široká škála nových funkcií

Aktualizovaná aplikácia MyŠkoda integruje celý rad digitálnych služieb zo Škoda Connect a po novom pokrýva aj ďalšie časti „customer journey“. Používatelia čakajúci na dodanie svojho vozidla Škoda ocenia novú funkciu Sledovať a objavovať, ktorá ponúka informácie o stave výroby vozidla v reálnom čase. Okrem toho si môžu kedykoľvek skontrolovať konfiguráciu svojho vozidla. Pre tých, ktorí chcú preskúmať funkcie svojho nového vozidla, poskytuje aplikácia prístup k videám s návodom ako na to – tieto videá sú zatiaľ k dispozícii vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku a Španielsku.

Vylepšená aplikácia MyŠkoda teraz obsahuje aj nové inteligentné služby pre zákazníkov, ktorí už svoje vozidlo obdržali. S funkciou Platba za parkovanie aplikácia zjednodušuje proces identifikácie parkovacích zón a platenia za parkovanie v rôznych mestách Európy. Momentálne funguje v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku či Španielsku. Slovenskí motoristi ju teda môžu využívať v zahraničí, pričom plánované spustenie u nás je do konca tohto roka.

Integrácia aplikácie Powerpass: viac ako 660 000 nabíjacích miest v jednej aplikácii

Vodičom modelov Enyaq a PHEV ponúka modernizovaná aplikácia MyŠkoda ďalšie nové funkcie. Najdôležitejšou je tá, že nabíjanie Powerpass je teraz integrované priamo do aplikácie MyŠkoda – pôvodná aplikácia sa tak stáva zbytočnou. Nová funkcia vďaka partnerstvu s vyše 870 poskytovateľmi poskytuje prístup k viac ako 660 000 nabíjacím miestam v celej Európe. Zjednodušuje aj správu domácich nabíjacích riešení, ako sú napríklad nabíjačky Škoda iV. Aplikácia okrem toho ponúka možnosť spravovať plány nabíjania, využívať funkciu Plug & Charge a zobrazovať históriu nabíjania. Funkcia Plug & Charge funguje len pre modely Enyaq, a to len na vybraných staniciach. Existujúci používatelia aplikácie Powerpass si môžu stiahnuť alebo aktualizovať aplikáciu MyŠkoda, prejsť do sekcie Powerpass a potvrdiť svoje prepojenie so Škoda ID pre plne automatický prenos údajov. Kontrola stavu nabitia vozidla Škoda Enyaq z domova alebo aktivácia Climate Control pred odjazdom sú dva ďalšie príklady rozšírenej funkcionality aplikácie MyŠkoda.

 

Intuitívnejší dizajn a dodatočné možnosti zábavy

Nový dizajn aplikácie ďalej zlepšuje používateľský zážitok a poskytuje dizajn porovnateľný so zjednodušenou domovskou obrazovkou. Okrem toho sa teraz môžu dôležité informácie – ako napríklad stav nabíjania alebo stav vozidla – zobrazovať prostredníctvom widgetov na domovskej obrazovke, čím sa zvyšuje prehľadnosť pre užívateľa. Nová aplikácia MyŠkoda okrem toho zvyšuje pohodlie aj pre užívateľov – hostí, ktorým umožňuje napríklad diaľkovo ovládať nabíjanie a klimatizáciu vozidla Enyaq ich partnera alebo partnerky.

Nová aplikácia MyŠkoda okrem toho ponúka dynamický spravodajský kanál s vizuálnymi informáciami a články zo sveta značky Škoda. Vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku a Španielsku bol navyše zavedený vernostný program, ktorý používateľom  umožňuje získavať body plnením rôznych úloh. Tieto body je možné vymeniť za propagačné predmety
Škoda.

Zdroj: Škoda Auto Slovensko s.r.o.

Najrýchlejší zdroj energie

Hroznový cukor je výborné palivo pre svaly a mozog. Ak nutne potrebujeme energiu, potom je hroznový cukor resp. glukóza ten správny zdroj energie. Aké sú plusy jeho konzumácie?

 

Dobré vstrebávanie

Jedna z výhod jeho používania je tá, že sa okamžite po konzumácii vstrebe do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva. Dostáva sa do celého tela a buď sa využíva ako najrýchlejší zdroj energie, alebo sa dostatočne ukladá vo svaloch a pečeni. Monosacharid Glukóza je možné nájsť v krvnom obehu už niekoľko minút po požití.

Pre športovcov i študentov

Hroznový cukor je určený pre všetkých, ktorí nadmerne fyzicky alebo psychicky zaťažujú svoj organizmus. Zároveň aj pre mladšie a staršie vekové kategórie pre príjem energie, ale aj pre športovcov pri užívaní kreatínu – základný výživový doplnok v rôznych silových športoch. Oceniť ho môžu aj študenti pri učení sa na skúšky a tehotné ženy. Ak máte problém s nechutenstvom, potom je glukóza veľmi účinná. Vhodná je aj pre náš mozog, ktorý je závislý na príjme glukózy. Pomáha prekonávať aj vysilenie a krízy a dočasne zvýši silu. Výhodou jeho konzumácie je to, že sa po ňom nepriberá.

Vhodné dávkovanie

Každopádne je to zdravšia verzia bieleho repného cukru. Ľudský organizmus nemá problémy s jeho trávením. Pre diabetikov vhodný nie je. Užívať sa môže aj pri infekčných diétach. Lyžička glukózy sladí ako 0,8 lyžičky cukru. Odporúčané dávkovanie je 20 – 40 g na deň. No pri zvýšenej námahe sa môže zvýšiť trojnásobne. Kaloricky je rovnako výdatný ako repný cukor, má ale nižšiu sladivosť.

Zaujímavosti

Ako ďalší monosacharid v hrozne vína ho v roku 1792 odkryl nemecko-ruský chemik a farmaceut Johann Tobias Lowitz. V roku 1838 ho Jean Baptiste Dumas označuje slovom „glukóza“ z gréckeho slova glykos – sladký. Friedrich August Kekulé von Stradonitz prideľuje hroznovému cukru nový odborný výraz „dextróza“.

Autor: Ina
Zdroje: http://www.vitalia.cz/clanky

Päť tipov na skvelý život od zajtra

Čas každému z nás odmeriava rovnako, hoci sa môže zdať, že každému letí inak. Narodíme sa a už od prvého dňa sa nám začína odpočítavať čas. Nič sme si na tento svet nepriniesli a nič si z neho ani neodnesieme. Preto jediné, čo má zmysel prežívať, je pekný zážitok. 

 

Starosti, bolesti, nepríjemné okamihy, nenávisť, závisť a neúspechy sú bolestivé emócie, ktoré príjemným zážitkom príliš nepridávajú. Preto je potrebné zaujímať sa len o jedno – ako žiť svoj život tak, aby sme ho naplnili príjemnými zážitkami a mohli na jeho konci prehlásiť, že to stálo za to.

Všetky naše zážitky majú jedno spoločné a zároveň nebezpečné. Buď sa odohrávajú v prítomnosti, alebo nie. Mnohé zážitky prebehli v minulosti a my sa k nim stále vraciame, alebo si ich predstavujeme v budúcnosti a hovoríme si: „Možno raz.“ Ľudský mozog je majstrom odchádzania do nereálneho. Preto si vytvoríme návyk plánovať svoj život práve dnes.

Tip prvý – čo môžete prežiť dnes, prežite
Ako často ste počúvali: „Keď to dokončím, tak si užijem.“ Koľko ľudí sedí v práci celé desaťročia s tým, že si raz užijú svoje úspory? Po odchode do dôchodku však ochorejú a je po všetkom. Koľkí ľudia nejdú na vysnívanú dovolenku len preto, že šetria na tú svoju jednu veľkú? Budúci okamih však nemusí prísť a nie je nikomu garantovaný. Istá pani si šetrila novú spodnú bielizeň na jeden svetlý okamih. Ten nikdy neprišiel a svoju bielizeň si neužila.
Ako na to: Neodkladajte svoje zážitky na inokedy. Užite si ich dnes!

Tip druhý – ak môžete dať niekomu lásku, neodkladajte to
Často sa bojíme milovať a dotýkať druhých zo strachu, čo na to povedia a ako by sme mohli vyzerať. Alebo z obavy, že naša láska môže byť zranená a neopätovaná. Miesto činu upadáme do premýšľania, čo by sa mohlo stať, keby…Miesto dávania a prežívania lásky a pekného citu sami seba odsudzujeme na samotu a neprežívanie.
Láska a cit musia prúdiť, nemá cenu ochudobňovať sa o ich dávanie a prijímanie. Bez lásky sa citu naše telá chradnú a neliečia sa mnohé choroby. Pri dostatku lásky by sme neboli takí chorí a osamotení.
Ako na to: Ak máte komu dať lásku alebo dotyk, neodkladajte to na inokedy!

Tip tretí – nepočúvajte strach a obavy
Podľa mojich pozorovaní sa ukazuje, že 95 percent obáv sa nikdy nestane. Len si to skúste. Píšte si, čo vám hovorí hlava, aké strachy vám generuje a koľko obáv vám prichádza na um. Neskôr sa do denníčka pozrite a zistíte, že šlo len o falošné poplachy. Pritom máme tendenciu svojim strachom veriť a riadiť podľa nich vlastné životy.
Ako na to: Ignorujte svoje strachy a pustite sa do vecí, ktoré by ste nikdy predtým neurobili.

Tip štvrtý – umocňujte svoj zážitok
Často ani nepremýšľame nad tým, či by sa z prežívania nedalo získať ešte viac. Ale skúste to. Spýtajte sa sami seba alebo priateľov, čo by sa dalo urobiť, aby sa z prežívaného vydolovalo ešte viac. Zistíte, že zážitok sa vždy dá umocniť nejakou ďalšou skúsenosťou. Často si opakujte – žijem len raz, nech to teda stojí za to.

Tip piaty – nikomu zámerne neškoďte
Dôležité v tomto texte je slovíčko zámerne. Môžem niekomu uškodiť, ale ak o tom neviem, som nevinný. Nežijem svoj život preto, aby som stále kontroloval, ako sa kto na mňa pozerá a ako prežíva moje skutky a výroky. Nechcem však kuť vo svojej hlave „pikle“ proti svojim blížnym. S týmto tipom v hlave môžete žiť život podľa svojich predstáv bez obmedzení typu „čo kto povie“ a užívať si naplno.

Záverečný tip
Tak nezabudnite: dnešok je to jediné, čo máte, a zajtrajšok vám nik nesľúbil. Užite si dnešný deň naplno!

Zdroj: Aleš Kalina

Afrika – pohľad z vtáčej perspektívy alebo 10 zaujímavostí, ktoré ste o nej určite netušili

Veľa ľudí sníva o cestovaní. Niekto preferuje prímorské oblasti, iný európske víkendy, ale je tu aj menšie-väčšie percento ľudí, ktorí túžia po skutočnej exotike. A tým nemyslím vylihovanie na pláži v rezorte, ale skutočnú divočinu, safari, prírodné krásy a hlavne dobrodružstvo ako sa patrí. Práve poslednú skupinu cestovateľov určite poteší dobrodružný seriál Afrika z výšky, ktorý môžete sledovať už od 1. apríla každý víkend o 20-tej na televíznej stanici Spektrum. Možno vás to motivuje vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a zažiť skutočné dobrodružstvo.

 

Putovanie v oblakoch

Pohľad z vtáčej perspektívy nám umožňuje úplne iný zážitok z videného. Krajina pod nami sa nám ponúka ako na dlani, ľudia a ich problémy sa aspoň na moment zdajú byť maličkými a nepodstatnými a jediné, čo vnímame je nespútaná divoká príroda. Bežný smrteľník nemá možnosť zaplatiť si okružný let nad celým africkým kontinentom, preto je tu seriál Afrika z výšky, ktorý vám tento neopísateľný zážitok sprostredkuje. Uvidíte tie najdivokejšie zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí, bežný život obyvateľov, ale aj prírodné krásy Afriky, za ktorými inak musíme cestovať tisíce kilometrov. V siedmich častiach seriálu uvidíte podrobnejšie najmä Botswanu, Svazijsko, Namíbiu, Zambiu, ale nevynecháme ani Krugerov národný park či Južnú Afriku.

Krajina plná superlatívov

Najväčší kontinent s viac ako miliardou obyvateľov je domovom najdlhšej rieky na svete s názvom Níl a najväčšej púšte na svete Sahary, ktorá je dokonca väčšia ako USA. Afrika toho ale ponúka oveľa viac:

  1. V Afrike sa používa viac ako 2000 rôznych jazykov, ale po francúzsky hovorí viac ľudí ako v samotnom Francúzsku.
  2. Afrika je domovom najväčšieho zvieraťa – slona a tiež najvyššieho – žirafy.
  3. Niektorí obyvatelia z južných častí Afriky dodnes používajú nástroje, ktoré boli objavené v 44 000 rokov starej jaskyni.
  4. Vyše 40% afrických detí vo veku od 5 do 14 rokov je zapojených do detskej práce.
  5. Hroch je najnebezpečnejšie zviera v celej Afrike. Zabije dokonca viac ľudí, ako krokodíl či lev.
  6. Tanzánia je známa najvyššou mierou albinizmu na svete. Albínov lovia čarodejníci, ktorí používajú ich orgány na rôzne rituály. Ak ste náhodou albín, majte sa na pozore.
  7. Vedeli ste, že dĺžka a šírka afrického kontinentu sú približne rovnaké?
  8. Negramotnosť v Afrike je vyššia ako 40 %, pričom krajiny ako Čad, Sierra Leone, Etiópia, Gambia, Niger, Senegal, Benin a Burkina Faso majú až 50 %-tnú negramotnosť.
  9. Aj napriek vysokej miere negramotnosti sa práve v Afrike nachádza prvá univerzita na svete -Univerzita Al Quaraouiyine v marockom meste Fez, založená v roku 859.
  10. Afrika sa považuje za najchudobnejší kontinent sveta, avšak málokto vie, že odtiaľ pochádza najbohatší človek v dejinách. Mansa Musa alebo Musa I. z Mali bol desiatym cisárom ríše Mali a väčšinu svojho bohatstva získal vďaka obchodu so soľou a zlatom. V čase jeho smrti v roku 1937 sa jeho čistý majetok podľa odhadov pohyboval v rozmedzí 300 – 400 miliárd USD.

Ak aj vy milujete Afriku v celej jej divokej podobe, sledujte od 1. apríla každý víkend o 20-tej seriál Afrika z výšky na televíznej stanici Spektrum.

Zdroj: Nikol K.M.

Finále Auto Roka Slovensko sa blíži. Odborná porota už odovzdala svoje hlasy

Nová národná cena „Auto Roka Slovensko“, udeľovaná odbornou porotou, ako aj jej sesterská národná cena „Auto Roka Slovensko – Hlas Verejnosti“ sa blížia do svojho finále. V stredu, 13. marca, sa mohli porotcovia detailne oboznámiť
s ôsmimi finalistami v areáli okruhu Slovakia ring a jeho bezprostrednom
okolí, kde prebehli samotné testovacie jazdy. Pri tejto príležitosti porotcovia zároveň využili možnosť hlasovať za svojho favorita.

V priebehu marca odborná porota ankety Auto Roka Slovensko mala možnosť absolvovať testovacie jazdy na všetkých ôsmich vozidlách v priestoroch Slovakia ringu a jeho blízkom okolí. Počas celého dňa porotcovia preverovali jazdné vlastnosti všetkých automobilov a tento deň tiež využili na to, aby vzájomne konzultovali a vymieňali si nadobudnuté znalosti a skúsenosti s finalistami,“ vysvetľuje Karol Gajdoš z organizačného výboru ankety Auto Roka Slovensko a dodáva: „Pri tejto príležitosti porotcovia zároveň jednotlivo aj hlasovali za svojho favorita. Účastná bola väčšina poroty, zvyšní štyria porotcovia sa kvôli pracovnej zaneprázdnenosti nemohli dostaviť osobne a budú hlasovať individuálnou formou. Po započítaní ich hlasu bude hlasovanie finálne uzavreté.“
Priebeh nezávislej súťažnej ankety Auto Roka Slovensko sa tak pomaly, ale isto blíži do finále. Po uzavretí hlasovania všetkých porotcov sa hlasy zapečatila a za prítomnosti notára budú prepočítané. Na slávnostnom galavečeri, ktorého termín bude odhalený už čoskoro, bude potom vyhlásený celkový víťaz. Ten vzíde práve z hlasovania odbornej poroty.

„Verejnosti tiež pripomíname, že od 27. januára beží online hlasovanie v sesterskej ankete Auto Roka Slovensko – Hlas Verejnosti, kde môžu odovzdať hlas svojmu favoritovi ešte pár dní, konkrétne do konca marca,“ hovorí Karol Gajdoš. Hlasujúci v ankete volia iba jedného favorita spomedzi ôsmych finalistov, ktorý pre nich predstavuje práve to najlepšie, čo sa na slovenskom automobilovom trhu objavilo v uplynulom roku.

„Motiváciou pre hlasujúcich podporiť svojho favorita je mimo iné šanca vyhrať množstvo atraktívnych cien od našich partnerov. Hlavnou cenou je tankovacia karta v hodnote 1 200 eur od spoločnosti TANKER, vyhrať však budete môcť tiež dvakrát dve spiatočné letenky do Paríža či elektroniku,“ uviedol Karol Gajdoš a dodal: „Do internetového hlasovania, ktoré prebieha na samostatnej webstránke, sa môže zapojiť ktorýkoľvek občan Slovenska, ktorý dovŕšil vek 18 rokov. Víťaz potom vzíde z internetového hlasovania verejnosti.“

Anketa Auto Roka Slovensko – Hlas Verejnosti prebieha na webstránke www.autorokaslovensko.sk

Osem finalistov súťažiacich o titul Auto Roka Slovensko a Auto Roka Slovensko – Hlas Verejnosti tvoria vozidlá:
– BMW 5 / i5
– Honda CR-V
– Hyundai IONIQ 6
– KIA EV9
– Mercedes-Benz E
– Toyota Prius
– Volvo EX30
– Volkswagen ID. Buz

Zdroj: Karol G.