Písanie rukou sa za ostatných pár rokov vytratilo vďaka vplyvu nových technológií a využívaniu klávesníc. Či už počítačových alebo virtuálnych, ktoré nájdeme v smartfónoch a tabletoch. Poznámky, ktoré sme si zvykli písať do diárov a poznámkových blokov, vystriedali smartfóny poskytujúce množstvo aplikácií, funkcií a možností.
Aj napriek častejšiemu využívaniu klávesníc by sme však nemali zabudnúť na písanie rukou. Cibrí sa ním jemná motorika a celkový rozvoj osobnosti,čo potvrdzujú aj mnohé výskumy a štúdie. Počas písania rukou sa nám dokonca v mozgu vytvárajú nervové spojenia, ktoré pôsobia na jednoduchší proces učenia sa.
Vedci však prišli aj k poznatku, že je rozdiel či rukou píšeme tlačené písmo alebo písané. V mozgu sa tak aktivujú rôzne spojenia. Zároveň sa zistilo, že študenti, ktorí poznámky na prednáškach zaznamenávali rukou, sa učia lepšie. Písanie rukou však formuje aj osobnosť človeka a taktiež sa dokázalo, že má súvis s tvorením kreatívnych nápadov.
Benefity písania rukou:
- – tvorba osobnosti človeka
- – rozvoj jemnej motoriky
- – rýchlejšie učenie sa
- -relax
- – podpora tvorby kreatívnych nápadov
Písanie prostredníctvom elektronického pera oceňuje aj známy spisovateľ a kouč Andy Winson. „Ja sám som bol v minulosti nadšenec zariadení, kde sa dalo písať stylusom. Pre mňa osobne to bolo oveľa rýchlejšie a prirodzenejšie ako štandardné klávesnice. Priznávam, že dodnes som si poriadne nezvykol na smartfóny s dotykovou klávesnicou a som rád, že výrobcovia počúvajú názory svojich klientov,“ uviedol Winson. „Keďže značná časť populácie dominantne spracováva informácie pocitovým reprezentačným systémom, tak je dotyk a písanie s perom pre nich prirodzenejšie a príjemnejšie ako len ťukanie prstom do displeja. Taktiež to súvisí aj s tým, že všetci sme písanie perom používali úplne prirodzene počas školskej dochádzky a je hlboko zakorenené v našej nervovej sústave,“ dodal Winson.
Zdroj: Tomáš K.