Aston Martin DB 11: nová hračka agenta 007

V ostatnom čase nám nové modely britskej značky Aston Martin všetky pripadali na jedno kopyto – rovnaký dizajn, rovnaké motory… Teraz sa to však všetko zmení: na ženevskom autosalóne 2016 bol totiž predstavený celkom nový model s označením DB 11.

 Vyniká nielen svojim dizajnom, ale najmä novinkami pod kapotou. Kráľovský počet dvanástich valcov zostal našťastie zachovaný, ani down-sizing Angličania príliš neprehnali. Objem sa znížil iba o sedem deci na terajších 5,2 litra. Čo však pribudlo – po prvý krát – je preplňovanie Twin-Turbo. Výsledkom je najvyšší výkon 608 koní, krútiaci moment 700 Nm a maximálka rovných 200 míľ za hodinu, po našom teda 322 km/h. Z nuly na 100 km/h toto sexi kupé s konfiguráciou sedadiel 2+2 vystrelí za menej ako štyri sekundy, konkrétne za 3,9 s.

Pokiaľ by to niekoho zaujímalo, automatickú prevodovku dodala fabrika ZF a ponúka osem prevodových stupňov. Vodič si bude môcť vyberať medzi rôznymi jazdnými režimami – GT, Sport a Sport Plus, ktoré zmenia charakteristiku motora, prevodovky, elektrického posilňovača riadenia, aj adaptívnych tlmičov.

Milovníkov veľkých kupé typu Grand Tourismo zrejme viac zaujme rovnako nový interiér, s tradične kvalitnými materiálmi vo forme kože, dreva a hliníka. Ľahký kov našiel bohaté využitie aj pri výrobe karosérie, konkrétne kompletne celej štruktúry.

O dizajne sa nám príliš rozpisovať nechce – je krásny, to musí uznať hádam každý, aj bez mučenia… My hlavne kvitujeme, že aj ten najväčší amatér musí ihneď na prvý pohľad spoznať, že ide o celkom nový model. Detaily ako (konečne) na novo stvárnené predné svetlomety s LED technikou, zadok auta s tenučkou červenou čiarou vytvorenou rovnakou technológiou, či akoby vo vzduchu sa vznášajúca strecha, len dokresľujú toto komplet nové, superluxusné anglické kupé, s cenou začínajúcou sa na sume 205 000 eur.