Pravdepodobne najslávnejšie hodinky na svete sú vreckové hodinky, ktoré sa volajú „Patek Philippe Henry Graves Supercomplication“. Jedná sa o najkomplikovanejšie mechanické hodinky, aké boli kedy vyrobené.
Patek Philippe je jedna z najslávnejších manufaktúr na hodinky na svete. Možno vás prekvapí, že pri zrode tejto spoločnosti v roku 1839 stál okrem poľského rodáka s menom Antoni Patek, taktiež český rodák Frantiszek Czapek. Títo dvaja páni sa v roku 1844 rozišli a o rok neskôr Patek začal spolupracovať s francúzskym hodinárom s menom Adrien Philippe. Tak došlo k založeniu spoločnosti s názvom Patek Philippe & Co.
Príbeh slávnych vreckových hodiniek
Hodinky s dlhým názvom „Patek Philippe Henry Graves Supercomplication“ sú vyrobené z 18 karátového zlata a boli pomenované podľa bankára, podnikateľa a zberateľa hodiniek Henryho Gravesa mladšieho. Ten si výrobu týchto vreckových hodiniek objednal v túžbe predčiť amerického výrobcu automobilov s menom James Ward Packard. Obaja páni túžili vlastniť tie najzložitejšie hodinky na svete. Návrh hodiniek pre Gravesa trval tri roky a ďalších päť rokov trvala ich výroba. Jediný vyrobený kus týchto vzácnych hodiniek uzrel svetlo sveta v roku 1933. Hodinky boli so svojimi 24 rôznymi funkciami skutočne najzložitejším výrobkom svojho druhu tej doby. Hodinky okrem času ukazujú taktiež mesačné fázy, čas východu i západu slnka, naviac zobrazujú nočnú oblohu s hviezdami a vážia pol kilogramu. Unikátnosť týchto hodiniek sa dochováva až dodnes, pretože sa jedná o najzložitejšie hodinky, ktoré boli vyrobené manuálne, bez pomoci počítačovej techniky.
Najdrahšie hodinky sveta
Slávne hodinky sa stali populárnymi nielen vďaka jedinečným technickým vymoženostiam, ale taktiež kvôli ich hodnote. Spomínaný podnikateľ Graves za hodinky utratil 60 tisíc švajčiarskych frankov, čo už v tej dobe bolo asi päťnásobne viac, než za obdobné hodinky zaplatil jeho sok Packard. Graves zomrel v roku 1953 a jeho dediči v roku 1968 hodinky predali múzeu času v Illinois (The Time Museum in Rockford).
Hodinky patrili múzeu až do roku 1999, kedy boli v aukcii Sotheby’s predané za rekordných 11 miliónov amerických dolárov anonymnému kupcovi. Neskôr vyšlo najavo, že novým majiteľom sa stal šejk Saud bin Muhammed Al Thani z katarskej kráľovskej rodiny. V roku 2014 boli hodinky znovu vydražené a predali sa za neuveriteľnú sumu 23,2 miliónov švajčiarskych frankov, čo v prepočte zodpovedá čiastke 21,4 miliónov eur.
Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM