Patríte – rovnako ako my – k fanúšikom mechanických náramkových hodiniek? Dovoľte nám predstaviť vám našich „Top 5 ikonických pánskych časomier“ všetkých čias …
1./ Rolex Submariner
Model Rolex Submariner, predstavený v roku 1953, zaujal vďaka svojej schopnosti zvládať ponory do hĺbky až 100 metrov (skrutkovacie dno, fazetka aj korunka) všetkých profesionálnych potápačov. Svetoznámy výskumník a filmár Jacques Cousteau podrobil tieto hodinky najtvrdším testom nielen počas plavby na svojej lodi Calypso, ale najmä vo svojej ponorke. Iba o pár rokov neskôr zaujali tieto rolexky aj spisovateľa Iana Fleminga, „otca“ najznámejšieho agenta na svete – Jamesa Bonda. Hodinkám Rolex sa tak dostalo tej cti, byť prvými oficiálnymi hodinkami agenta 007. Hoci väčšine z nás utkvela v pamäti najmä skvelá Ursula Andress vynárajúca sa v bielych bikinách zo spenených karibských vĺn v prvej epizóde „Dr. No“ z roku 1962, hodinárski fajnšmekri si nemohli nevšimnúť hodinky na ruke Seana Conneryho. Jeho partnerom sa stali rolexky celkovo sedemkrát, vďaka čomu ich mnohí zberatelia na svete volajú aj „James Bond Submariner“. Aj o vyše 50 rokov neskôr patrí tento model k referenčným spomedzi potápačských hodiniek pre náročných.
2./ Omega Speedmaster Professional
Prvé hodinky na Mesiaci – týmto titulom sa nemôžu pochváliť žiadne iné, než práve Omega Speedmaster. Od toho epického dňa, v júli roku 1969, keď sa vesmírna loď Apollo 11 dotkla povrchu Mesiaca a Buzz Aldrin na ruke s modelom 1957 Speedmaster vyslovil svetoznámu vetu o malom kroku pre človeka a veľkom pre ľudstvo, sa týmto hodinkám nehovorí inakšie než „Moonwatch“. Vďaka svojej účasti na všetkých šiestich lunárnych misiách sú tieto časomiery favoritom mnohých zberateľov na celom svete. My odporúčame najmä verziu Omega Speedmaster Moonwatch Professional s priemerom 42mm, ktoré vyzerajú dobre na ruke väčšiny mužov a ktoré patria k najviac vyhľadávaným aj vo „vintage“ stave.
3./ Panerai Radiomir
Značka Panerai sa v ostatnom čase preslávila najmä vďaka svojej popularite u dvoch hollywoodskych svalnáčov – Sylvestra Stalloneho a Arnolda Schwarzennegera. Korene pôvodne talianskej vojenskej značky, dnes sídliacej vo Švajčiarsku, však siahajú až do roku 1860, kedy firmu založil vo Florencii Giovanni Panerai (1825–1897). V prvej polovici dvadsiateho storočia si svoju reputáciu vyslúžili najmä u talianskeho námorníctva, ktoré oceňovalo robustné hodinky, so skvelou čitateľnosťou aj za tmy a pod vodou. Elitné komandá a „žabí muži“ používali prvé luminiscenčné potápačské hodinky počas svojich podvodných misií od roku 1936. V dnešnej dobe sú populárne najmä retro modely s rozmernými puzdrami a vlastnými mechanickými, samonaťahovacími strojčekmi.
4./ Cartier Tank
Pre mnohých je značka Cartier synonymom pre súčasné luxusné a drahé hodinky, avšak korene značky siahajú až do začiatku dvadsiateho storočia. Zakladateľ Louis Cartier koncom prvej svetovej vojny našiel inšpiráciu pre tieto hodinky celkom netradične – v hranatom bitevnom obrnenom tanku Renault. V roku 1917 tak vznikli prvé hodinky Cartier Tank, ktoré sa stali medzičasom módnou ikonou. Prvý prototyp bol prezentovaný ako darček pre generála Pershinga. Mýtus značky dodnes žije a v ponuke výrobcu môžete nájsť mnoho modelov s hranatým puzdrom, rímskymi číslicami a ručičkami pripomínajúci vlakové hodiny. Dodnes ide o jeden z najpopulárnejších modelov značky.
5./ Audemars Piquet Royal Oak
Model Audemars Piguet Royal Oak „zažil“ svoj debut v roku 1972, uprostred tzv. quartzovej krízy, ktorá takmer zruinovala švajčiarsky hodinársky priemysel (v roku 1969 japonská značka Seiko predstavila prvý quartzový strojček, ktorý svojou presnosťou a nízkou cenou prekonal dovtedy používané drahé a nepresné mechanické strojčeky). Išlo o radikálny a odvážny počin, dodnes ide o jedny z najznámejších a najľahšie rozpoznateľných hodiniek na svete, vďaka svojmu osemhrannému puzdru s odhalenými skrutkami. Ich dizajnérom bol Gérald Genta, ktorý našiel inšpiráciu v starých potápačských prilbách, pripevnených k obleku práve takýmito skrutkami. Model Royal Oak sa už čoskoro stali stelesnením luxusných, športových, pánskych hodiniek. Dostanete ich v antikorovom, zlatom, alebo aj tmavom prevedení Offshore.
Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM